Na European a Challenge Tour chci procházet cutem, plánuje Daniel Suchan

14.03.2014 | Pavel Poulíček - Czech Masters | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Daniel Suchan

Má před sebou první sezonu mezi profesionálními golfisty. Daniela Suchana čeká minimálně osm turnajů Challenge Tour, vrcholem bude účast na D+D Real Czech Masters, turnaji série European Tour. Případné změny v kalendáři závisí na hráčově úspěšnosti. Dobré výsledky přinesou pozvánky na další turnaje.

„Poprvé mám detailně naplánovanou celou sezonu. Cíl je co nejčastěji projít cutem. Když se mi to povede, pak už se může stát cokoli. Jedu sbírat zkušenosti,“ říká jednadvacetiletý Suchan, člen Relmost ProGolfTeamu.

Jde svou cestou od sedmnácti let. Čtvrtou zimu strávil individuálním tréninkem na Floridě. Bradenton se stal jeho druhým domovem. Ze začátku trénoval s Magnusem Karlssonem. Doporučení mu kdysi dala Jessica Korda, dcera vítěze tenisového Australian Open Petra Kordy, která patří mezi nejlepší golfistky Spojených států. Současným koučem Suchana je Grant Price, ke kterému před dvěma měsíci přestoupila i Korda.

Díky české komunitě tenistů v Bradentonu se poznal s kondičním trenérem Markem Všetíčkem. „Marek mi otevřel oči a všechno nastavil úplně jinak. Když jsme spolu byli poprvé na obědě, objednával jsem si colu. Marek objednávku změnil na vodu. To samé se stalo, když jsem sahal po bílém chlebu. Řekl mi, že ten už jíst nebudu. A tak to pokračovalo v mnoha jiných věcech. Nejen v jídle. Během půl roku jsem zhubnul 12 kilo.“

Pro Suchana začalo nové období. Dvouletá příprava proměnila jeho golf. „Prodloužily se mi rány. Drivy patří k silným stránkám mé hry. Stejně jako patování, s tím souvisí časté skórování. Co musím zlepšit, je přesnost v poli. Drive mi sice letí daleko, ale ne vždy skončí na fairwayi.“

Suchan se ke golfu dostal relativně pozdě. V devíti letech. Zkoušel ještě basketbal a tenis. Ve dvanácti letech začal brát golf vážně. Pak nabrala kariéra rychlý spád.

O velkém talentu vypovídá to, že už byl ve 14 v české reprezentaci a v 16 dosáhl svého největšího amatérského úspěchu. Byl členem vítězného týmu na European Young Masters. Tomuto úspěchu se na české amatérské úrovni nikdo od té doby nepřiblížil. V týmu složeném ze dvou kluků a dvou dívek byla také Klára Spilková, nejlepší česká golfistka současnosti.

Suchan má veškeré předpoklady jít stejnou cestou. V 19 letech se dostal na handicap +2,4. Cesta k profíkům byla otevřená. Loni odehrál dva turnaje Challenge Tour, zkusil Q-school o postup na European Tour. To ještě jako amatér. „Můj největší zážitek byla premiéra na turnaji Challenge Tour na Kunětické Hoře.“

Za vzory má Justina Rosea a Dustina Johnsona. „Přál bych si je mít ve flightu na Czech Masters na Albatrossu,“ vtipkuje Suchan, jehož přítelkyní je od ledna tenistka Nicole Vaidišová, bývalá sedmá hráčka světa.

Z Česka se vrací Suchan na Floridu, kde bude trénovat a hrát místní turnaje. Po návratu plánuje na začátku května start na Open Cup Kaskáda v rámci Czech PGA Tour, o týden později na Madeiře Challenge Tour, případně další týden Turkish Airlines Challenge.

.