Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

ČGF – úspěšná polovina sezóny

03.08.2018 | Petr Halaburda - ČGF | publikováno v rubrice Novinky
A A A
TiskokaHostivar02082018

Pracovní snídaně s představiteli ČGF

První část sezóny přinesla úspěchy, vysoké cíle mají čeští golfisté i do druhé poloviny

Více než polovina sezóny je za předními českým golfisty a zatím se vyvíjí úspěšně. Dvě výborná individuální umístění na Evropě, splněné plány na ME družstev a celá řada dalších úspěchů amatérů i profesionálů. Další vrcholy navíc na reprezentaci ještě čekají: budou se hrát MS družstev.

Cíle splněny, na MS družstev je přáním TOP 20
Český golf se letos zase výkonnostně posouvá vzhůru. Na aktuálním světovém amatérském žebříčku (WAGR) je už 85 českých hráčů a hráček, z toho třináct žen a osm mužů v první tisícovce. „Ne vždy dokáže žebříček přesně změřit úspěšnost hráčů, ale určitým srovnáním je,“ uvedl na včerejším setkání s novináři v útrobách klubovny Golf Hostivař sportovní ředitel ČGF Luboš Klikar.

Lubiš Klikar

Luboš Klikar

Sportovní vedení českého golfu si dává rok od roku vyšší cíle jak pro týmové tak individuální turnaje. Přitom laťka, kterou stanovilo vedení reprezentačních týmů na počátku roku společně s novým národním koučem Staffanem Johanssonem, byla nasazena poměrně vysoko: dva postupy družstev do elitní skupiny na evropských šampionátech, jedna hráčka do 10. a jeden hráč do 20. místa na ME jednotlivců.

Výsledek? Dorostenky skončily na čtvrtém místě, dorostenci o dvě příčky níže, Jiří Zuska je třináctým nejlepším amatérem Evropy a Sára Kousková dokonce obsadila osmé místo. „Mám pocit, že dobré umístění bylo zase výš než na minulém šampionátu. Konkurence roste,“ svěřila se Kousková, která už před rokem skončila desátá a nyní se už chystá na studijní pobyt v americkém Texasu.

A k tomu přibyla celá řada velmi cenných umístění na silně obsazených turnajích v zahraničí. „Mladé hráčky zatím výborně využívají karty na profesionální sérii LET Access Series, kde v pěti případech skončily v TOP 10 nebo těsně pod a byly vyhlášeny nejlepšími amatérkami. Poslední skvělé výsledky Filipa Mrůzka, Aleše Kořínka, Stanislava Matuše či Ondřeje Liesera na Challenge Tour a Pro Golf Tour jsou ještě v živé paměti,“ připomněl Klikar jen část letošních úspěchů.

Sára Kousková

Sára Kousková

Na přelomu srpna a září se navíc uskuteční ještě některé významné světové soutěže. „Na MS družstev bychom si přáli naše týmy vidět do 20. místa, dívčí tým pojede na World Junior Girls Championship do Kanady a nově jsme si vybojovali účast na Olympiádě mládeže,“ vysvětlil reprezentační manažer Petr Šavrda, který oznámil složení ženského družstva na MS: do Irska vyrazí trojice Sára KouskováKateřina Vlašínová a Hana Ryšková.

České hráčky využívají toho, že ČGF pořádá turnaj LET Access Series a podobně by ČGF chtěla pomáhat přechodu špičkových amatérů k profesionálům i v mužské kategorii. I proto uspořádá v červnu příštího roku premiérově turnaj mužské „třetiligové“ série PRO Golf Tour. „Naším cílem je, aby amatéři měli stále víc možností utkávat se s profesionály. To vidíme jako vhodnou cestu k plynulejšímu přechodu k profesionálům,“vysvětlil generální sekretář ČGF Aleš Libecajt.

Národní kouč zůstane v českých službách
Svými vizemi ke vzestupu českých golfistů pomáhá Staffan Johansson, jehož původně jednoroční smlouva s opcí bude zřejmě už brzy prodloužena. „Staffan přinesl do přípravy řadu momentů, které hráčům vyhovují a na výsledcích byly znát i tři zimní přípravné kempy v zahraničí. Je výborný motivátor, výrazně se soustředí na zlepšení krátké hry,“ vypíchnul jen část pozitiv Klikar.

Od letošního roku ČGF rovněž rozšířila spolupráci se společností Relmost, promotérem tří významných mužských profesionálních turnajů na české půdě. Vedle umožnění startu mladých hráčů na turnajích se spolupráce promítne i do aktivit na propagaci golfu v rámci platformy Bav se golfem během srpnového D+D REAL Czech Masters. „Chceme přesvědčit aktivní golfisty, aby s sebou přivedli nové zájemce. Během turnaje budou mít na Albatrossu možnost, jak si golf poprvé vyzkoušet a zasoutěžit si,“ slíbil projektový manažer ČGF Tomáš Přikryl.

.