Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Češky dobývají svět (?)

04.01.2007 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Není pochyb o tom, že české hráčky v posledních letech podávají o chloupek lepší výsledky, než mužští kolegové. Ostatně bylo to patrné v průběhu celé sezóny a vyvrcholilo to při MS v Jihoafrické republice. Hned tři české hráčky se pak v závěru roku postavily na start kvalifikačních škol profesionálních sérií. Češky prostě chtějí dobýt svět!

Začněme za mořem. Jana Peterková.

Osamělá hráčka, která již několik sezón působí ve Spojených státech. Prodírá se nástrahami profesionálního života, jak nejlépe umí. Za ty roky poznala, že život profesionálky není žádná procházka růžovým sadem. Zatím se s menšími spíše než většími úspěchy pokouší probojovat na vysněnou LPGA. Jakýmsi zábleskem v jinak nepřílíš hvězdné kariéře byl start na ženském US Open v minulém roce.
Za pomoci sponzora se letos vydala na za lepšími výsledky. V devatenácti startech prošla 10krát cutem a jednou se dostala mezi nejlepších 10 (skončila dělená pátá na turnaji v Concordu). Konečné 77.místo na Futures Tour ji ovšem neodradilo v úsilí dostat se mezi elitu na LPGA. Na konci listopadu tedy nastoupila do kvalifikační školy prestižní ženské soutěže. Ta se hrála na hřišti LPGA International v Daytona Beach. V pětikolovém maratonu se Jana Peterková nedokázala prosadit. V prvním kole zahrála sice slibných 73 ran, ale to byl nejlepší výkon české profesionálky v celém turnaji. S celkovým výsledkem plus 18 se mezi nejlepších 70 hráček neprobojovala.

Sen o LPGA se zatím naší hráčce může stále jenom zdát.

Hned dvě dívky se v tomto roce postavily na start kvalifikace na Ladies European Tour. První z nich – Edita Nechanická – měla zkušenost z tohoto turnaje již z minulého roku. Nicméně letos se musela hrát i „předkvalifikace“ kvůli velkému počtu startujících.
V italském La Fonti se Nechanícké dařilo a společně se Zuzanou Mašínovou postoupily do finálové fáze. Ta se měla odehrát – stejně jako loni – ve španělské La Cale. Tady mariánsko-lázeňská hráčka sice bojovala, ale na umístění mezi nejlepšími to nestačilo. V nervózním prvním kole zahrála 80 ran a prakticky se připravila o možnost postoupit mezi nejlepších padesát.
„Jsem se svým výkonem vcelku spokojená,“ hodnotila svoje vystoupení samotná hráčka. „Hrála jsem celkem dobře. Vím na čem musím zapracovat a byla to další dobrá zkušenost.“ Edita Nechanická se po výsledcích 80-73-80 musela s turnajem rozloučit. Ale plány do budoucna má jasné: „Přestupuji k profesionálům!“ Novopečená profesionálka má před sebou dvacet turnajů na švédské Telia Tour. Na začátku sezóny by chtěla odehrát čtyři turnaje v Jihoafrické republice a uvidíme jí i na českých profesionálních soutěžích.

Nervózní atmosféru kvalifikace prožívala poprvé Zuzana Mašínová.
Dlouhodobě naše přední amatérská hráčka. Na hřišti v La Cale předvedla solidní výkon. Jejím cílem bylo postoupit mezi nejlepších padesát hráček, což by zajišťovalo alespoň „poloviční“ status na ženské profesionální soutěži.

Zuzana Mašínová začala nebojácně. Hned v prvním dnu zahrála 74 ran a to ji zařadilo mezi vytouženou padesátku. I v průběhu následujících dnů se česká reprezentantka dokázala držet mezi postupovými místy. Nesmírně dramatický byl hlavně konec třetího kola. Zuzana Mašínová se pohybovala těsně na hranici „cutu“. Po triple-bogey na sedmnácté jamce to vypadalo, že postup mezi padesátku zůstane jen zbožným přáním. Ovšem Zuzana Mašínová ukázala, že je bojovnice k pohledání. Na poslední jamce zahrála eagle a postoupila do finálového kola. V něm předvedla solidní výkon (73) a mohla se radovat. Po výsledcích 74-76-72-73 dokázala vybojovat výborné 36. místo.
„Nevím úplně přesně, co mne v následující sezóně čeká,“ usmívala se po postupu Zuzana Mašínová. „Mluvila jsem jen se Slovenkou Zuzanou Kamasovou, která v minulé sezóně evropskou Tour hrála. Ta mi o soutěži povídala a já se moc těším. Mám velkou radost, že jsem vůbec první Češkou, která bude hrát pravidelně na nejvyšší ženské evropské Tour.“
Také Zuzana Mašínová ohlásila celkem logicky přestup k profesionálkám a tak v jednom roce ztratí česká ženská amatérská scéna hned dvě své výborné hráčky. Ale takový je golfový osud. „Přestup k profesionálům pro mne znamená novou motivaci,“ říká Zuzana Mašínová. „Budu se snažit uspět i mezi náročnou konkurencí, která mne na evropské soutěži čeká.“

Možná úvodní titulek zní příliš nadneseně, ale české reprezentantky opravdu „klepají“ na dveře evropského golfu. Podaří se jim je otevřít? Mají všechny předpoklady k tomu, aby se staly úspěšnými hráčkami? Otázek je mnohem více než odpovědí.
Nicméně úspěchy našich českých reprezentantek v minulém roce dávají šanci, že se přeci jenom blýská na lepší časy. V závěsu za novopečenými profesionálkami jsou další mladé hráčky – Jessica Korda, Kateřina Růžičková, Klára Spilková, Emily Bartoňová,.. a jejich výčet by mohl pokračovat. Jana Peterková, Zuzana Mašínová či Edita Nechanická mohou být jejich vzory.
Doufejme, že přinesou do českých zemí úspěchy, kterých se zatím našemu golfu nedostává. Budiž jim přáno, ať na amerických nebo evropských fervejích dosáhnou kýžených vítězství. Protože jen tak se celý český golf posune zase o krůček dále…

[Gallery not found]