Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

České děti se do golfu nehrnou. Proč?

18.02.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Minulý týden jsem psal o neradostné statistice, pouhých pěti stovkách nových hráčů golfu za rok 2013. K tématu se ještě vracím dalšími fakty.

Když se na statistiky ČGF o stavu členské základny za rok 2013 podíváme podrobněji, vidíme v ní jednu skutečně alarmující věc. Že přibylo pouze pět stovek nových hráčů – budiž, je to málo, ale pořád je to přírůstek. Nahlédneme-li však do užší kategorie hráčů do 18 let, zjistíme, že v ní nastal dokonce pokles.

Kategorie hráčů do 18 let v minulosti stále rostla. Je to vidět z následující tabulky – vedle daného roku je počet hráčů do 18 let registrovaných v ČGF.

Za rok 2013 ovšem nastal poprvé pokles, a to o 598 hráčů. Statistika dále říká, že kategorie do 21 let přišla celkem o 694 hráčů – konkrétně to znamená, že hráčů do 18 let je o 598 méně a o dalších 96 se snížila kategorie 18-21 let. Mládež do 18 let také v minulosti vždy tvořila více než 10% hráčů, nyní je ovšem už pod 10%.

Nárůst nových golfistů v roce 2013 byl proto dán především tím, že s golfem začali nikoli mladší ročníky, ale ti starší. Teoreticky to vypadá, že loni s golfem nezačalo žádné dítě ani mladistvý – v praxi je to ovšem tak, že se určitě objevili nějací noví mladí golfoví adepti, ale prostě zatím nejsou členy nějakého klubu. Golf třeba hrají v golfové škole či akademii, ale rodiče je do klubu ještě nepřihlásili.

Nicméně to, že mladších zájemců o golf je málo, mi shodou okolností před pár dny potvrdil i Tomáš Slavíček, který provozuje respektovanou Slavíček Golf Academy. I podle něj je situace v porovnání s minulými roky horší.

Jaké jsou důvody toho, proč je mezi dětmi slabý zájem o golf?

Samozřejmě se nabízí již standardní odpověď: peníze. Je ovšem otázkou, zda je cena za golfové kurzy pro dítě opravdu o tolik vyšší, než když dítě přihlásíte třeba na tenis či na hokej. Záleží samozřejmě na intenzitě tréninku, ale v zásadě není golf pro děti o moc dražší.

Možná za malým zájmem stojí důvody spojené s laickým pohledem na golf – mnozí rodiče se prostě domnívají, že golf pro ně a jejich děti není, protože je to sport pro jistou vrstvu společnosti, do které nepatří, a bude tím pádem drahý. Je také možné, že mnozí rodiče, kteří třeba i golf hrají, své děti do golfu nijak výrazně netlačí. Dávají potomky spíše na nějaký akčnější sport, při kterém se hodně pohybují. A je faktem, že golf skutečně není totéž co cvičení v Sokole. Byť fyzická příprava je naprosto nedílnou součástí jakýchkoli kvalitních dětských golfových kurzů.

Golf bohužel ještě nemá ve společnosti pozici jako například lyžování, o jízdě na kole nemluvě. Snad každé dítě jeho rodiče totiž naučí jezdit na kole, stejně tak mnoho rodičů zajistí svým dětem alespoň základní lyžařské dovednosti. Taková je v Česku tradice…

Tato tradice platí částečně i pro tenis: stále ještě se najdou tisíce rodičů, kteří si řeknou, že je dobré, aby jejich dítě hrálo tenis. Ne že by z něho chtěli vychovat Berdycha či Kvitovou – ale prostě aby tenhle sport dítě umělo už od dětství, protože v dospělosti se mu to bude hodit. Tihle rodiče vědí, že tenis je krásný sport a má cenu, aby ho děti ovládaly.

Bylo by skvělé, kdyby právě tohle vědomí měli rodiče i o golfu. Tedy že je pěkné, když se dítě – třeba vedle tenisu a lyžování – naučí i golf. Nemusí ho pak hrát, ale bude ho z dětství umět. A třeba s ním znova začne ve třiceti. Pamatuji si, že jsem se před rokem 1989 takhle „náhodou“ coby student naučil baseball a jsem za to dodnes rád. Byť jsem ho od té doby už nikdy nehrál. Ale aspoň rozumím pravidlům a vím, jak skvělý sport to je.

Tohle je však hudba budoucnosti. Zatím stojíme před problémem, jak vůbec ke golfu přivést každý rok aspoň pár stovek dětí, o tisícovkách nemluvě. Tenhle problém přitom může rozvoj českého golfu výrazně zbrzdit. Pokud nebudou do golfu proudit děti a mládež, můžeme se i rozloučit s představou, že nějaký český hráč se probojuje třeba do European Tour, že nějaká hráčka půjde ve stopách Kláry Spilkové. Špičkoví hráči se totiž rodí pouze z kvantity těch „ostatních“.

Česká golfová federace před pár dny vybrala nového manažera projektu Golf do škol. Dotyčný tedy bude mít skutečně dost práce a bude se muset dost otáčet, aby zájemce sehnal. A bude to práce hodně důležitá.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.

 

.