Česká krev ve službách světového golfu

10.07.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Matěj Kuchař, Andrej Svoboda, Josef Šindelář, David Lipský nebo Marek Dobiáš patří mezi skvělé golfové profesionály. Že je neznáte? Bohužel nehrají pod českou vlajkou, z jejich příjmení zmizela diakritika a křestní jména jsou poplatná novým zemím, ve kterých žijí.

Jejich pradědečkové odešli za americkým snem a oni zjistili, že mají talent na golf. Jmen, ze kterých jasně čiší český původ, je na golfových sériích relativně velký počet.

Největší golfovou osobností s českými kořeny je Němec Bernhard Langer. Dvojnásobný vítěz Masters na European Senior Tour v Roztěži připomněl, že se vrací do vlasti svých předků. Jeho pradědeček byl údajně český zedník a usadil se poblíž Augsburgu, kde pak také Bernhard vyrůstal.

Matta Kuchara pamatujeme na PGA Tour ještě jako úspěšného amatéra. Rodiče se jmenují Peter a Meg, dědeček Maurice a babička Jeannette jasně ukazují na francouzské kořeny. Druhé jméno hráče je Gregory, jeden z prarodičů zřejmě utekl z Čech do Francie a odtud pak společně putovali za oceán.

Na PGA Tour se pomalu etablují také Andrew Svoboda a David Hronek. Joey Sindelar je již veteránem a hraje Champions Tour. Kanaďan Barrett Jarosch se pohybuje na Web.com Tour. Američan z Kalifornie David Lipsky odešel dobrovolně za oceán na European Tour. Jeho otec je Arton Lipsky, matka Yon Suk pochází z Koreje.

Švýcar Marc Dobias hraje Challenge Tour, ale to zas taková pecka není. I když, co bychom dali za to, abychom měli pravidelného českého účastníky této druhé evropské ligy. John Horsky je sympatický Kanaďan působící v Česku, ale velkou díru do světa neudělal. Ale mluví slušně česky.

Při troše fantazie objevíte další »česká« jména jako Guy Boros, Jim Furyk, Morris Hatalsky či Jim Herman. Všichni mají určitě české kořeny, někteří už jen malé kořínky ztrácející se v hluboké zemi.

Samozřejmě všichni už dávno známe skvělé profesionály, jejichž rodiče je ještě učili česky, ale dnes již hrají pod jinou vlajkou. Alex Čejka, Sandra Gal, Jessica Korda a Isabelle Lendl jsou z nich nejznámější.

Alex opustil společně s otcem komunistické Československo přes Jugoslávii a společně zakotvili v Mnichově. Sandra se narodila českým emigrantům v Düsseldorfu. Oba mají německé občanství.

Jessica spatřila světlo světa také českým rodičům na Floridě a vybrala si americký pas. Má ho i mladší sestra Nelly. Isabelle je jednou z pěti dcer Ivana Lendla. Česky příliš nemluví, ale českou krev nezapře vzhledem a uzavřenou povahou.

Český golf pro svět neexistuje. Pokud by se ale všichni zmínění profesionálové vrátili pod vlajku s modrým klínem, byli bychom na greenech velmocí. Jen by to u některých chtělo zkušeného genealoga.

.

Počet přečtení: 1 860
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

Reklama
28.6.Mladá BoleGolf.cz Tour
29.6.Západní ViQuicken Loans National
29.6.Paris, FraOpen de France
30.6.BeřoviceGolf.cz Open Tour
2.7.AlfrédovGolf.cz Open Tour
6.7.LondonderrDubai Duty free Irish Op
TOPlist