Česká spojka aneb Michael Jon v Maroku

18.12.2013 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Michael Jon

Český mezinárodní rozhodčí Michael Jon se účastnil dvoustupňové kvalifikace Ladies European Tour pro rok 2014 v Maroku. První síto, předkvalifikace PreQ, bylo rozděleno do tří turnajů v Rabatu. Finálová kvalifikace se konala o týden později v Marrákeši. V předkvalifikaci byl Michael Jon turnajovým ředitelem třetí skupiny PreQ C a ve finálové kvalifikaci hlavním rozhodčím.

Do Maroka jsme Michaelu Jonovi zaslali několik otázek, na které přes velké vytížení dokázal odpovědět:

Jak jste se k úlohám v marocké Q-School LET dostal?
Někdy v červnu letošního roku mě kontaktovala ředitelka Q-School Ladies European Tour Sally McPherson s otázkou, jestli bych byl schopen a ochoten odpracovat celou letošní Q-School. Neváhal jsem ani vteřinu. Mimo jiné i proto, že na přelomu listopadu a prosince jsem už neměl v kalendáři žádnou akci. Pak se ale ukázalo, že termín koliduje s výročním kongresem PGAs Europe. Takže je na místě poděkovat prezidentovi PGA Czech Petru Nitrovi, který mě z účasti na této velmi významné akci uvolnil.

Těsně před odletem do Maroka jsem našel v mailu tzv. „Fact sheet“, ve kterém hráči dostávají detailní informace o akci. V něm jsem byl veden jako jeden z rozhodčích LET. Při telefonickém rozhovoru mi Sally tři dny před odletem mimo jiné oznámila, že budu dělat „hlavního“ Rachel Bell na předkvalifikaci A v Rabatu, a že na následující PreQ B a C budou role rozděleny tak, že Rachel bude řídit „béčko“ na Red Course a já jsem byl obsazen do pozice turnajového ředitele na PreQ C na Blue Course.

Co tato funkce obnáší?
Ředitelování „kvaldy“ je přece jenom o dost jednodušší něž řízení „plnohodntoného“ turnaje. Nicméně jako tournament director  jsem byl zodpovědný za přípravu hřiště, tvorbu místních pravidel, sestavování, ověřování a publikaci startovek a výsledkových listin, rozdělení práce v týmu a volbu pracovního systému, samo sebou i následné řízení mých kolegů v poli.
K tomu přibývají starosti o startéra, tréninkové plochy, spolupráce s promotérem, obědy, vysílačky, barvy.  Ředitel je zodpovědný za umístění jamek pro všechna kola bez ohledu na to, jestli je dělá sám nebo jestli to někomu svěří, za tisk a přípravu score karet a všech ostatních dokumentů, distribuce vody a banánů, meetingy s headgreenkeperem a plánování údržby…
Ale na rovinu – nic nového, co bychom si s mým dlouholetým parťákem, kamarádem a kolegou Jirkou Kubelíkem už neodzkoušeli. Jen je to Ladies European Tour. A druhá věc – když máte za zády někoho tak zkušeného, jako byla „moje“ turnajová administrátorka Inma Sanchez, která mě nepustila do žádného průšvihu, tak se to všechno dělá fakt mnohem snáz.
Opravdovou peckou a skutečnou výzvou pak bylo řízení společného meetingu obou týmů. Hodinu jsem mluvil k hodně silné sestavě; ředitelka Q-School Sally McPherson, Rachel Bell – bývalá hráčka a ředitelka PreQ A, PreQ B a Final Stage na Samanah, Kirsty Fisher – rovněž bývalá hráčka LET a moje hlavní rozhodčí na PreQ C, Steve Kavanagh – bývalý turnajový ředitel LET pracující pro European Senior Tour (mimo jiné 2x Casa Serena a třeba v lednu bude TD na seniorské Q-School), vynikající rozhodčí, členové britské PGA (mimo jiné rozhodovali třeba The Open nebo Ryder Cup) Ian Taylor, Martin Morbey a Adil Benbrika – místní legenda, rozhodčí, který nevynechal jediný významný profesionální nebo amatérský turnaj, který byl v Maroku odehrán. Pak a to rozhodně v neposlední řadě persony z R&A, Tony Disley a hlavně pak Alan Holmes.

Jak se vám v Marrákeši líbí a co jste z ní viděl?
Marrákesh jsme si prošli s rodinou. Měli jsme kliku na prima místního chlapíka, který se nám asi tak hodinku věnoval. V jeho obchodě jsme ochutnali židovský čaj, dostali dárky a taky něco nakoupili. Díky němu jsme prošli berberskou a židovskou čtvrť. Domy bez vody, šest rodin pod jednou střechou. Bez něj bychom tam nejspíš ani nevkročili. Víc času, než jeden necelý den volna, bohužel nebylo. Ale i tak se mi v Maroku moc líbí. Konečně, jsem tady potřetí a teprve letos jsem viděl něco jiného, než jenom hotel, shuttle a hřiště…

Potkal jste se s jedinou českou hráčkou ve finále Luckou Hinnerovou?
S Luckou se vídáme nejenom na hřišti. Ona i Petr Moučka jsou ubytovaní na stejném hotelu. Zrovna dneska jsme si s Petrem dali pivko a Lucka srkala colu.

Jaká jsou hřiště?
Hřiště v Rabatu a Samanah, na kterém teď dělám s Rachel Bell final stage (ona tournament director, já hlavní rozhodčí), se vůbec nedají srovnat. Rabat byl tunel s malinkatými greeny v nedohlednu, Samanah je prvotřídní kousek z dílny Jacky Nicklause. Takže žádné foregreeny, greeny jako heliport a spousta prostoru.
Greeny v Rabatu byly na necelých deseti stopách, tady „jezdíme“ 11 a půl… V Rabatu byla dost zima, tady bývá chladno ráno a ve stínu, přes den slunce peče jako o život.
Samanah i Rabat jsou velké resorty s vynikajícími službami a přístupem. Opravdu na úrovni. Zatím co Royal Dar es Salam lemují stromy, Samanah je obklíčen luxusními vilami.
Jediné, co je fakt mazec na hřišti i v hotelu, je připojení k internetu. WiFinka si prostě padá kdy chce a připojit se na hotelu je hotový masakr.

Jací jsou Marokánci lidé?
Všichni Maročani ve městě, na hřišti i třeba z promotérské společnosti, jsou milí a přátelští lidé. Když mě kolega Adil Benbrika naučil pár základních věciček v arabštině, byli všichni ještě víc přátelští.
Maroko je prostě fajn. Jsem moc rád, že jsem tady už potřetí a moc se modlím, abych se dostal opět do týmu pro Lalla Meryem Cup, který bude opět probíhat v březnu příštího roku v Agadiru.

Pane Jone, děkuji za rozhovor a přejí příjemný zbytek pobytu.
Já také děkuji  a moc se omlouvám „uživatelům“ Poradny na Golf.cz za to, že v ní zase visí nějaké dotazy – snad se k nim dostanu ještě před odletem domů.

 

 

.