Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Česká profesionální série stoupá vzhůrua získává respekt

08.11.2009 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

SkopovyKarel200_prevJeště před pár lety se profesionální golfisté scházeli na svých domácích turnajích jen velmi zřídka a dost nepravidelně. Česká PGA si ale vytyčila, že vybuduje túru, která bude mít aspoň desítku turnajů, atraktivní dotace, spolehlivé promotéry a bude se hrát na kvalitních hřištích.

S rostoucí úrovní hry českých profesionálů není nouze o výborné výsledky a dramatické momenty. Rok 2009 znamenal velký zlom. Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2009 zajišťuje PGA Czech prostřednictvím dceřiné společnosti PGAC Service Marketing. Jejím zástupcem a zároveň promotérem celé série je Karel Skopový.

Ekonomická krize tvrdě dopadla i na sport. Vám se ale v těchto těžkých dobách povedlo navýšit počet turnajů a celou sérii výrazně zatraktivnit a zpopularizovat.

Loni na podzim jsem začal mít velké obavy, jak se nám všechno podaří zrealizovat. Nechtěl jsem se ale vzdát několik let trvající myšlenky vytvořit túru s velkým počtem turnajů za přispění skvěle pracujících promotérů, bez nichž by Pilsner Urquell Czech PGA Tour vůbec nemohla existovat. V počátku příprav na letošní sezónu jsme měli garanci pouze sedmi turnajů a dva byly rozjednané. Nakonec jsme se dostali až na číslo dvanáct. Přiznám se, že mě velký zájem promotérů trochu překvapil, ale o to více potěšil. Túru budujeme postupnými kroky dlouhé roky a stojí na hodně pevných základech. Naši prioritou jsou vzájemné vztahy a důvěra. My jsme jim oproti předchozím letům mohli promotérům nabídnout větší organizační podporu a hlavně zvýšenou publicitu. Dohodli jsme se na spolupráci s TODO Production, která připravuje záznamy ze všech našich turnajů a dodává je k vysílání na stanici Nova Sport. Ta nám vychází vstříc a dává profesionálnímu golfu velký prostor. Z tohoto partnerství mám obrovskou radost, protože je to poprvé, kdy mohou diváci sledovat naše nejlepší hráče v pravidelném televizním pořadu. Současně jsme se také spojili s PR agenturou Freedrive, která nám zajišťuje komplexní tiskový servis, koordinuje veškeré mediální aktivity, připravuje speciální akce atd. Zatímco dříve se turnaje PGA hráli téměř v ilegalitě, teď na ně přijíždějí diváci i novináři, kteří o turnajích hojně a pozitivně informují, což je zajímavé i pro jednotlivé promotéry. Ti navíc cítí, že profesionální turnaj přidává hřišti na prestiži a zájmu všech golfistů.

Bude v příští sezóně počet turnajů ještě stoupat?

Pro nás je klíčové, abychom udrželi stávající počet turnajů. Současně se nám ale hlásí další zájemci, což nás velmi těší. Od většiny stávajících promotérů máme příslib i pro příští ročník a někteří už si dokonce zamluvili konkrétní termín. S těmi přicházejícími jsme teprve na začátcích jednání a nechtěl bych nijak předjímat. Pokud naše jednání dopadnou dobře, může být v roce 2010 turnajů ještě více než letos. Nechme tomu ale čas. V letošní sezóně jsme na startu sezóny měli naplánovaných deset turnajů a v průběhu roku přibyly další dva. V každém případě jsme otevření jakýmkoli novým možnostem, jak naši sérii ještě zkvalitnit a vylepšit.

Letos nesla Czech PGA Tour poprvé ve své historii jméno generálního partnera celé série. Jak se podařilo pro český profesionální golf získat tak silného spojence jakou je značka Pilsner Urquell?

My jsme věděli, že abychom túru posunuli opět někam dál, tak potřebujeme významného generálního partnera. Naše situace ale nebyla jednoduchá, protože prakticky všichni se dnes potýkají s ekonomickou krizí. Měli jsme ale v ruce dlouhé roky usilovně budovaný koncept profesionální série, který by mohl být zajímavý pro případné sponzory. Podařilo se nám v době, kdy jsme vstupovali do jednání, mít v ruce jistotu deseti turnajů s velmi slušnými dotacemi. Součástí našeho projektu byla i zvýšená medializace českého profesionálního golfu, včetně televizních záznamů z našich turnajů. Také nám pomohlo, že se značka Pilsner Urquell spojila s major turnajem The Open a má tudíž zkušenosti s golfem.

Sezóna bývá často označovaná za přelomovou. Co všechno se ještě podařilo?

Těch záležitostí je celá řada. Všechno začíná už počtem turnajů. Na dvou z nich se hrálo o rekordní dotaci 600 tisíc korun a dokonce dvakrát se navýšila nejvyšší finanční odměna pro vítěze. Nejprve bral v Berouně David Carter 100 tisíc a v Brně Petr Nič dokonce 120 tisíc. Na všech turnajích dohromady se letos hrálo o 4 450 000 korun, což je nevídaná suma a dokonce o půl miliónů víc než o rok dříve. Obrovským průlomem je televizní prezentace. Sestřih z každého našeho turnaje v délce 90 minut vysílal Nova Sport v premiéře a ve dvou reprízách. Celkový vysílací čas Pilsner Urquell Czech PGA Tour tak činí 54 hodin – tj. 3 240 minut. Když to převedu na dny, tak český golf byl na obrazovce 2 a čtvrt dne. Podobným číslem se nemůže chlubit žádná jiná PGA v celé Evropě. A dokonce ani tak významné profesionální série jako jsou třeba Challenge Tour nebo Alps Tour. V tomto směru je naše túra opravdu zcela výjimečná. K tomu stoupá i zájem hráčů. Například při Prague Open ve Mstěticích startovala téměř stovka golfistů. Také jsme zkvalitnili servis pro diváky a novináře, kterých se objevuje čím dál více. Poslední turnaje jdou s posledními třemi flighty dobrovolníci s výsledkovými tabulemi. Všichni na hřišti tak mají dokonalý přehled o aktuálním dění na špici průběžného pořadí. Novináři mají zajištěný informační servis a snažíme se kompletně zlepšit podmínky pro jejich práci.

Jakým způsobem se snažíte přiblížit profesionální golf veřejnosti?

Monitoring za celou sezónu ještě není kompletní, ale už teď víme, že celkový mediální dopad je obrovský. Televizní záznamy přilákaly nečekaně velké množství diváků. Nebo když se podíváme na množství vydaných a otištěných článků, tak jejich počet se oproti předchozí sezóně mnohonásobně zvýšil. Chceme být otevření a dostávat se s novináři do častého a pravidelného kontaktu. Nejen my, kteří túru připravujeme, ale i samotní hráči. V červenci jsme ve spolupráci s naší agenturou a partnery připravili velké setkání novinářů a nejlepších českých profesionálů v Berouně. Všichni měli možnost se vzájemně seznámit a také si spolu zahrát. Chtěli jsme, aby novináři, kteří třeba ještě nemají tolik golfových zkušeností, poznali na vlastní kůži, jak hraje profesionál, jak se na hřišti chová apod. Akce byla z obou stran pozitivně hodnocená a už teď víme, že v podobném duchu určitě nebude poslední. Navíc máme i další plány, jak ještě zvýšit povědomí o celé túře, ale i o činnosti celé české PGA. Pevně doufáme, že se nám je podaří realizovat.

Jak nahlížíte na herní kvalitu Pilsner Urquell Czech PGA Tour?

Ta se neskutečně zvedla. Je vidět, že čeští profesionálové pracují opravdu tvrdě a dokážou uplatňovat i zkušenosti ze zahraničních turnajů Když si uvědomíme, že většina hráčů jsou v první řadě trenéři, kteří učí golf, tak jejich výsledky jsou opravdu vynikající. Máme radost, že dorůstají noví profesionálové, kteří se okamžitě začali výsledkově prosazovat. Mám na mysli zejména Nového, Tintěru a Stanislava. K prestiži a respektu série přispívá i fakt, že u nás už startují hráči z USA, Švédska, Rakouska, Jižní Afriky, Austrálie, Španělska, Velké Británie, Švýcarska, Slovenska, Polska nebo Maďarska. Letos mohli diváci vidět přímo v akci i Angličana Davida Cartera, který v roce 1998 vyhrál Irish Open a s Nickem Faldem Světový pohár dvoučlenných týmů. Jeff Sikute a Lukáš Lizánek se radovali z hole in one. A znovu Lukáš Lizánek předvedl ve Waidhofenu při závěrečném kole devět birdie. To všechno ukazuje, že na Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2009 se hrál opravdu kvalitní golf.

Každým rokem se vám daří sérii vylepšovat. Kde cítíte rezervy a na co se dále zaměříte?

Samozřejmě nejsme neomylní a stále se chceme zlepšovat. Víme, kde nás tlačí bota a na co se zaměřit. Turnaje bychom rádi lépe rozvrhli do celé sezóny, aby si vzájemně nekonkurovaly. Pak by se mohl jejich počet i o něco navýšit. Chceme ještě zkvalitnit naši spolupráci s promotéry. Usilujeme o vytvoření speciální skupiny, která se pokusí sjednotit určité standardy při přípravě hřišť na jednotlivé turnaje. Hledáme cesty, jak ještě vylepšit servis pro všechny, kdo se na turnajích pohybují – od hráčů až po diváky. Za sezónu 2009 patří všem našim partnerům a promotérům velký dík. Bez nich by Pilsner Urquell Czech PGA Tour nemohla existovat. Věřím, že i v další sezóně se zase posuneme o kousek dál.

Golf se stal olympijským sportem. Zaznamenal jste už nějaké reakce z řad profesionálů?

Už jsem zaslechl od některých našich profesionálů, že zařazení olympiády pro ně představuje novou motivaci a někteří už berou olympijské hry jako jeden ze svých hlavních cílů. Všichni jsme tuto novinku přivítali s velkou radostí, protože rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru našemu sportu může hodně pomoci.

Zajímavosti sezóny Pilsner Urquell Czech PGA Tour 2009

Nejdelší hřiště

6 533 metrů (par 73) Mnich

Nejkratší hřiště

5 687 metrů (par 71) Ústí nad Labem

Nejdelší jamka

585 metrů – jamka č. 18 Písek – Kestřany

Nejkratší jamka

103 metrů – jamka č. 16 Mstětice

Celkový počet hráčů

146 včetně 7 amatérů

Počet zahraničních hráčů

37

Země původu hráčů

14 Anglie, Austrálie, Jižní Afrika, Kanada, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Skotsko, Slovensko, Spojené Arabské Emiráty, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, USA

Nejvyšší počet hráčů

91 Mstětice – Golf Prague Open

Nejvíce vítězství v sezóně

Lukáš Lizánek 3

Waidhofen

Ropice

Ústí nad Labem

Počet vítězů turnajů

7 Lukáš Lizánek (3) – Waidhofen, Ropice, Ústí nad Labem

Petr Nič (3) – Telč, Mnich, Brno – Kaskáda

Petr Skopový (2) – Masters Mstětice, Písek – Kestřany

David Carter – Beroun

Ondřej Lébl – Nová Amerika

Jiří Štryncl – Tále

Jan Zedníček – Prague Open Mstětice

Nejlepší kolo v sezóně

Ondřej Lébl 64 Beroun (2. kolo)

7. 9. 2009

Nejnižší skóre na turnaji

-10 David Carter Beroun

Nejvíce birdie za jedno kolo

Lukáš Lizánek 9 Waidhofen (2. kolo), 11. 5. 2009

Nejvyšší dotace

600 000,- Kč Beroun, Brno

Celková suma určená na turnajové dotace

4 450 000,- Kč

Nejvyšší finanční odměna pro vítěze

120 000,- Kč Brno

Nejvytíženější promotér

CZ Golf 4 turnaje

Waidhofen

Ústí nad Labem

Telč

Písek – Kestřany

Počet turnajů mimo území ČR

2 Waidhofen (Rakousko)

Tále (Slovensko)

Hole in one

Jeff Sikute

Telč PGA C Championship Strokeplay – Telč Trophy by CZ Golf

jamka č. 4 – 154 metrů

13. 7. 2009

Lukáš Lizánek

Nová Amerika – Nová Amerika Trophy

jamka č. 9 – 197 metrů

28. 9. 2009