Červinková: Češka, která zaujala McIlroye

19.08.2015 | Dagmar Dandová | publikováno v rubrice Červinková, Novinky, Rozhovory
A A A
Magdalena Červinková

Magdalena Červinková

Magdaleně Červinkové je teprve dvanáct let, handicap už má 3,7 a vyhrává jeden mezinárodní turnaj za druhým. Jen za letošní rok stála na bedně děvětkrát, z toho osmkrát získala hlavní trofej.

Rodačka z Uherského hradiště prostě není žádná klasická školačka. Říká se o ní, že je to nová naděje českého golfu a nejúspěšnější český reprezentant tohoto sportu ve své kategorii. Klára Spilková by se měla začít bát, dorůstá jí konkurence.

Magdalena Červinková„Na golfu jsem skoro každý den, takže na ostatní koníčky moc času nezbývá. Když zrovna netrénuji, odpočívám, cvičím pilates, jdu ven nebo poslouchám muziku. Školu ale rozhodně nezanedbávám. Jsem žákyní ZŠ a MŠ Březová, kde mi vycházejí maximálně vstříc, takže úspěšně koordinuji své tréninkové i školní povinnosti,“ říká dvanáctiletá golfistka, která sní o tom, že se jednou stane světovou jedničkou. A není to zase až tak nereálné, jak by se mohlo zdát. Jestli někdo z Češek, tak zrovna ona k tomu má správně našlápnuto. Děda jí ve čtyřech letech koupil hole a ona je od té doby skoro nedá z ruky.

„Na golfu mě baví úplně všechno. Celkově mě tento sport naprosto pohltil a užívám si vše, co k němu patří,“ dodává Magdalena Červinková.

Prý jste svou hrou zaujala i trenéra Roryho McIlroye – Michaela Bannona?

Magdalena ČervinkováSetkali jsme se v Irsku. Přišel mě pozdravit a řekl mi, že o mě už hodně slyšel. Chvíli jsme si povídali. Byla jsem velmi překvapená, protože by mě ani ve snu nenapadlo, že by o mě mohl někdo takový vůbec slyšet.

Tak vyhrála jste mistrovství Evropy U.S. Kids ve Skotsku…

To byl skvělý zážitek. Po prvních dvou kolech jsem byla druhá a na vedoucí hráčku jsem ztrácela dvě rány. Finále jsem ale rozehrála úžasně. Na jedničce jsem dala eagle a posunula se na dělené první místo. Na dvojce jsem se dostala do vedení, což moji soupeřku rozhodilo.

Rozhodilo?

Na páté jamce se rozbrečela, takže jsem věděla, že pokud neudělám zbytečnou chybu, mám vítězství v kapse. Nakonec jsem ji porazila o deset ran. Vyhrát takový turnaj považuji za jeden z největších úspěchů, jakých se mi prozatím podařilo dosáhnout, protože tam byla obrovská konkurence z celého světa.

PGA-Austerlitz-05.2015-photo-Zdenek Sluka-0009Býváte nervózní ve finále?

Ano, ale je to taková ta zdravá nervozita. Počáteční napětí před prvním odpalem, žádné drama. Nadšení, se kterým do finále nastupuji, je vždy silnější.

Na jaký turnaj nikdy nezapomenete?

Asi na mistrovství České republiky, protože vyhrát mistrovství v rodné zemi byl pro mě obrovský zážitek. Navíc Kaskády, kde turnaj probíhal, jsou poměrně kopcovité, kdežto já mám raději linksová hřiště. Přesto jsem se s tím dokázala poprat a vyhrála jsem. Pyšná jsem ale na každé své vítězství.

Váš trenér Keith Williams žije v Anglii, není tím pádem vaše spolupráce trochu komplikovaná?

Je to jeden z nejlepších trenérů. V okolí bych rozhodně nenašla lepšího a navíc spolupracuje s Českou golfovou federací. Posíláme si videa, píšeme si emaily a každý měsíc za mnou na pět dní přiletí do ČR. Mám ho tady jen pro sebe a za těch pár dní uděláme neuvěřitelný kus práce. Je to všechno mnohem jednodušší, protože mě celou dobu kontroluje, a tak zpětnou vazbu dostávám okamžitě.

PGA-Austerlitz-05.2015-photo-Zdenek Sluka-0024Trénovala jste i s českými profesionály Onřejem Lieserem a Alešem Kořínkem, jaké to bylo?

Byla to rozhodně dobrá zkušenost. S Ondřejem jsem trénovala párkrát. S Alešem spolupracuji dlouhodobě. Často spolu trénujeme, hráváme jamkovku a já se ho snažím porazit. Je velmi pracovitý, předává mi své zkušenosti z turnajů, radí mi prakticky se vším a já se od něj ráda učím.

 Co vás v této sezoně ještě čeká?

V srpnu jedu na mezinárodní mistrovství v Belgii, kde budu soutěžit v kategorii dívek do osmnácti let. Další v pořadí je pak finále Národní golfové tour mládeže na Kaskádách a spousta dalších turnajů.

A co vás čeká v zimním období?

Magdalena ČervinkováZimu trávím z větší části ve Španělsku. Trénuji a účastním se federačních turnajů pořádaných golfovou federací Andalusie. Denně mám dvě hodiny angličtiny a plním si ostatní školní povinnosti, které musím skloubit s tréninkem. Ve Španělsku jsou celoročně ideální podmínky pro hraní golfu a navíc to není nijak daleko. Myslím, že za tu dobu, co tam jezdím trénovat, jsem stihla Andalusii dobře poznat a tamní krajinu jsem si naprosto zamilovala.

Sledujete golfové dění ve světě?

Když mám čas, tak se ráda podívám na golf ve televizi. Sleduji, jakou mají hráči světové špičky strategii, a přemýšlím, jak bych na jejich místě hrála já. Samozřejmě oni hrají úplně jiný golf než já, takže to nejde moc srovnávat, ale i tak mě baví sledovat mužský golf. Ženský golf v televizi moc nedávají, což je škoda, protože bych se velmi ráda podívala třeba na Ladies European Tour nebo LPGA Tour.

 Minidotazník

Nejoblíbenější hůl: A Wedge.

Nejlepší golfová rada: Soustřeď se na svu hru! Vždycky se snažím, abych hrála svůj golf a nikam se netlačila. Když se dokážeš vypořádat sama se sebou, poradíš si i s ostatními.

Domovský klub: Golf Club Uherské Hradiště.

Nejčastěji trénuji na... Vše se odvíjí od toho, že opravdu hodně cestuji, takže trénuji pokaždé jinde. Někdy je to náročné, ale neskutečně mě to baví.

Více o Magdaleně Červinkové najdete na www.magdalenagolf.cz.