DRFG – left
DRFG – right
DRFG – top

Čertovo Břemeno na osmdesátce

30.09.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

K některým českým hřištím byste si jen těžko přiřadili jméno či tvář majitele. Na opačném pólu jsou ta hřiště, která si jednoznačně spojíte s konkrétním člověkem. Jiří Němec je takto spojen s Čertovým Břemenem. Před pár dny oslavil osmdesáté narozeniny.

Na Čertově Břemeni jsem byl za deset let hraní golfu minimálně čtyřicetkrát, odehrál jsem tu své první turnaje a pamatuji ještě dobu, kdy tu fungovala malá klubovna-bunkřík. Od počátku v ní sedával i nenápadný pán staršího věku, který s hráči občas zavedl řeč. Bylo to potěšující – zákazník je vždycky rád, když si může nějakou firmu či místo spojit s konkrétní osobou. A tím lépe, pokud je to osoba vstřícná a o návštěvníky má zájem.

Jiří Němec bezesporu takovou osobou je. Hřiště Čertovo Břemeno postavil, dodnes tu dělá ředitele, manažera i greenkepra v jedné osobě, ale golf přitom nehraje. Je nicméně golfovým rozhodčím. Pozoruhodná je i jeho životní dráha – vzděláním právník, působil jako diplomat v zahraničí, kromě jiného i v Africe. Když si s ním povídáte, zjistíte, že je klasicky vzdělán, vyzná se v historii, kultuře, literatuře. To je v českém golfu neobvyklé, převažují zde profese podnikatelsko-ekonomické či technické.

Na Čertovo Břemeno jezdí hráči kvůli jeho nepřehlédnutelným přírodním krásám, okolní nádherné krajině, případně i kvůli nevysoké ceně za hru, ale mnoho golfistů má hřiště rádo i proto, že se zde cítí jako doma. Tuto atmosféru spoluvytváří právě majitel svojí přítomností v klubovně, při procházkách na hřišti se psem či jízdě v autíčku „na obhlídce“. Jiří Němec je svého druhu jedinečnou „přidanou hodnotou“ hřiště Čertovo Břemeno.

I zdejší klubovna, která získala titul Stavba roku a kterou navrhl architekt Stanislav Fiala, dokládá, že dr. Němec není zcela standardním majitelem golfového areálu. Klubovna je architektonicky natolik nekonvenční, že přesahuje užší okruh sportovních budov a patří k tomu nejzajímavějšímu, co bylo u nás v posledních letech realizováno. Mít odvahu postavit takto vyhraněný dům, to by si trouflo jen minimum lidí.

Na Jiřím Němcovi je obdivuhodná jeho odvaha pouštět se do věcí nových a překvapujících, ale také jeho uvážlivost a téměř prvorepublikový způsob jednání. Osobně si cením i jeho důraz na intelektuální hodnoty, bez kterých bývá život plošší, obyčejnější. Když jsem poprvé vstoupil do nové čertobřemenovské klubovny, s radostí jsem zjistil, že je tu velká knihovna, ze které si hráči mohou půjčovat knihy. To mi k duchu celého areálu sedí.

Měl jsem tu čest, že jsem byl pozván na Čertovo Břemeno i před pár dny, kdy dr. Němec uspořádal pro členy své rodiny, blízké přátelé a známé narozeninovou oslavu. Sešlo se asi sedm desítek lidí, většinou negolfisté, část již staršího věku. Už dlouho jsem v golfovém prostředí nezažil tak pěknou akci, na které by se člověk cítil tak uvolněně a přirozeně. Slavily se i osmdesáté narozeniny manželky Jiřího Němce Jitky; jsou spolu už šedesát let. Paní Němcová, byť ji golfisté znají méně než jejího manžela, se ale stejnou měrou podílí na tvorbě dobrého ducha celého areálu.

Když jsem tu zmínil první republiku, napadá mne znění zákona z roku 1930, v němž se praví: „T. G. Masaryk zasloužil se o stát.“ Myslím, že podobným způsobem se Jiří Němec „zasloužil“ o český golf. Či přesněji: jeho zásluhou se na mapě českých golfových hřišť nachází jedno, které hráčům i celé veřejnosti ukazuje tu nejlepší tvář golfu. Sympatickou a lidsky vstřícnou, která si nehraje na velkopanský svět. Jiří Němec i jeho hřiště přinášejí lidem mnoho pěkných chvil.

S upřímností tedy přeji Jiřímu Němcovi a jeho manželce k osmdesátým narozeninám hodně dalších dobrých dní na Čertově Břemeni. A myslím, že by se ke mně připojily i stovky spokojených návštěvníků tohoto hřiště.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 2 187
Komentáře
 • Yamic napsal:

  Nezbyva mi, nez souhlasit. Hezky a vystizne napsane. Mam to hriste take moc rad a i ja jsem tam slavil sve narozeniny s rundickou golfiku pro nejlepsi pratele.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017