ČEJKA SE KONEČNĚ DOČKAL

14.10.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené

Sedm dlouhých let čekal Alex Čejka na své další vítězství na European PGA Tour – a dočkal se. Stalo se tak na Trophée Lancome. Na vrchol vystoupal také Phil Tataurangi, když zvítězil na Invesys Classic.

European PGA Tour – Trophée Lancome
Sedm let bez jediného vítězství musel přečkat Alex Čejka předtím, než se opět postavil na stupeň nejvyšší. Již poslední týdny dávaly znát lepšící se formu tohoto česko-němečkého golfisty. Druhé místo na dobře obsazeném Linde Masters bylo příslibem do budoucnosti a netrvalo dlouho a Alex se dočkal. Hřiště Saint-Nom-la-Breteche vidělo jeho vítězství na Trophée Lancome, které přišlo po soustředěném a kvalitním výkonu ve všech čtyřech kolech. Druhá devítka tohoto hřiště se považuje za těžší a proto bylo o vítězství nutno bojovat až do poslední jamky. Na začátku finálového kola bylo 31 hráčů v odstupu 5 ran na vedoucí příčku a to slibovalo dramatickou podívanou.
V průběhu kola však každý z možných vítězů předvedl nějakou minelu, která je nakonec stála prvenství. Jediným, kdo prošel hřiště bez ztráty “květinky” byl právě Čejka. I tomu však nebylo do smíchu, když na 15 jamce jeho drajv skončil v lese. Ale štěstí přeje odvážným a tak se právě s kouskem toho štěstí Alex dostal ven skrz stromy. Birdie na následující jamce mu dalo již náskok dvou ran před pronásledovateli. A ten již Alex uhájil.
Na druhém místě za ním skončil o dvě rány zpět Carlos Rodiles, kterého sem vynesl výsledek 66 ran v posledním kole. Z clubhousu potom sledoval jak jeden golfista za druhým nemůže dosáhnout na jeho celkové skore 10 pod par. Pro Rodilese to bylo jeho nejlepší umístění v dosavadní kariéře.
Jen těsně za tímto výsledkem skončili domácí mladík Jean-Francois Lucquin a Angel Cabrera. Francouzské publikum chtělo aplaudovat svým borcům a obecně se předpokládalo, že to budou Remesy, Levett či Jacquelin. Nakonec se však nejlépe umístil 23-ti letý Lucquin, který si stálou kartu na EuroPGA Tour zajistil díky bodování na Challenge Tour.
Loňský vítěz Sergio Garcia se tentokráte musel spokojit pouze s děleným pátým místem.
Nejlepší výkon dne a také vyrovnání rekordu hřiště tak nakonec “přinesl” Mark Pilkington – 62 ran – což ho posunulo z děleného 61. místa na 13.
Výsledky:
1. Alex Čejka (64-68-72-68) -12
2. Carlos Rodiles (67-69-72-66) -10
3. Jean-Francois Lucquin (69-72-68-66) -9
3. Angel Cabrera (69-68-71-67) -9

US PGA Tour – Invesys Classic
Phil Tataurangi z Nového Zélandu se stal dalším premiérovým vítězem na letošní US PGA Tour a to na turnaji Invesys Classic. Jeho pořadové číslo je 15. Phil předvedl skvělý výkon, když v posledním kole pětidenního turnaje zahrál vynikajících 62 ran, tedy 10 pod par a pak již jen nervózně odpaloval míče na drivingu a čekal, jak tato bitva dopadne. Za ním se totiž seřadilo hned několik pronásledovatelů – Jim Furyk, Stuart Appleby a Jeff Sluman. Ti všichni však minuli birdie putty na poslední jamce, které ještě mohly znamenat rozehrávku a tak mohlo novozélandské nadšení propuknout v plné síle.
Všeobecně se předpokládalo, že vítězství si konečně na své konto připíše David Duval, kterému Ryder Cup vrátil chuť do golfu. Jeho zranění zad, rozchod se snoubenkou a matné výkony byly hlavními příčinami jeho nepříliš dobrého roku. Avšak poslední den nezastihl Duvala v takové formě, která by slušela vítězům.
To Phil Tataurangi zářil blahem a nemohl uvěřit, že opravdu vyhrál. Ještě při předávání poháru a obřího šeku ani nevěděl, kolik peněz vlastně vyhrál. Bylo to rovných 900 tisíc dolarů, tedy více než předtím dohromady činily všechny jeho prize-money. Nejen, že si tímto zajistil “kartu” pro příští dva roky na US PGA, ale pravděpodobně se objeví i na dalším Masters v Augustě, neboť se usídlil na 33 místě celkového žebříčku.
Nejlepší šanci na vyrovnání a tím i rozehrávku měl Appleby, ale ten po skvěle zahrané jamce číslo 17, kdy dal málem Hole-in-One, minul jasnou birdie šanci na osmnáctce. Musel se tedy spokojit s děleným druhým místem společně s Jeffem Slumanem.
Jim Furyk měl štěstí, že na poslední jamce nezahrál druhou ránu do vody. Potřeboval totiž birdie a proto musel riskovat. Nakonec skončil čtvrtý.