ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Bond začal hrát golf před 50 lety

18.06.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Golf pronikl do všech sfér sportovního, kulturního a společenského života. Výjimkou samozřejmě není ani film a série s Jamesem Bondem. Výživná scéna z golfového hřiště byla k vidění už ve třetím pokračování s názvem Goldfinger, kde agenta představoval Sean Connery.

Film Goldfinger byl sice do kin uveden až v roce 1964, ale známé golfové scény se točily právě před 50 lety ve Stoke Poges Golf Club v Anglii, nedaleko filmových ateliérů Pinewood Studios. Areál vznikl v roce 1908 a rozkládá přibližně na pěti hektarech uprostřed hrabství Buckingham.

Nezapomenutelná scéna mezi Auricem Goldfingerem a Jamesem Bondem vyvrcholila na poslední jamce. Agent si předtím všiml, že soupeř podvádí, a tak ho lapil do pasti, která byla založena na výměně míčků. Bond hrál s modelem Penfold, rival používal Slazenger.

Představitel Goldfingera, německý herec Gert Fröbe, mluvil anglicky velmi špatně, byl proto dabován Michaelem Collinsem. Bond si ve filmu odnesl virtuální výhru 5 000 liber, což v té době představovalo malé jmění. Dnes mají v resortu Bondův bar. Ten je opravdový.

Zájem Seana Conneryho o golf má prý kořeny právě v tomto filmu, kvůli němuž se naučil i švih. Narodil se ve skotském Edinburgu, tedy v kolébce golfu, ale dlouho o něj nejevil zájem. Ve svém životě se postupně dostal na handicap deset, nyní má údajně patnáct.

Od natáčení Goldfingera je nadšeným golfistou. Svoji druhou ženu Micheline Roquebrune, s níž stále žije, poznal v sedmdesátých letech na golfovém turnaji v Maroku. V roce 1996 herec zvítězil v prestižní soutěži amatérů Lexus Challenge Golf Tournament.

Connery je golfový pacient, o čemž svědčí jeho výrok z roku 1988: Dostat Oscara za Nedotknutelné je nádherná věc, ale upřímně, raději bych vyhrál US Open. O dva roky později přidal další: Hrozivá krása golfu je v tom, že jsme všichni stejní – šílení.

Mimochodem, Skot se soudil s prestižním Sherwood Country Golf Clubem u Los Angeles kvůli porušení obchodní dohody a následné ztrátě přes 12 milionů korun. Herec tvrdil, že se část jeho klubových příspěvků brala jako investice, která měla být vrácena tři roky po ukončení členství, což se nestalo. Klub navíc využíval jeho jméno k marketinkovým aktivitám. Výrok soudu není znám.

Connery v roce 2002 navštívil Česko a nemohl si nechat ujít návštěvu některého z hřišť. Byl mu doporučen Karlštejn, kde si zahrál místní osmnáctku. To už byl tři roky Sirem. Vášnivým golfistou je však už dlouhých 50 let.

Počet přečtení: 1 193
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017