ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Bláznivé US Open: Eso, trest, tlouštíci a Den otců

17.06.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Na nejrychlejších greenech sezony triumfoval Němec Martin Kaymer a vyrovnal svůj velký vzor Bernharda Langera. Podívejte se na největší zajímavosti ze 114. ročníku US Open, který v neděli skončil na hřišti Pinehurst 2. v Severní Karolíně.

Nejtlustší flight na US Open tvořili Kevin Stadler, Brendon de Jonge a Shane Lowry. Řečí čísel to bylo 130 + 120 + 115 = 365 kg živé váhy! Pořadatelé turnaje si z hráčů evidentně vystřelili, což hráči hned komentovali. Lowry: „Svým způsobem jde o urážku.“ Stadler: „Je to humor pětiletého dítěte.“ De Jonge: „Pobavilo mě to.“

S dvěma trestnými údery odešli z poslední jamky 2. kola Hunter Mahan a Jamie Donaldson. John Wood, kedík Mahana, si na fairwayi spletl míčky, takže profesionálové hráli soupeřovým. Hunter o ránu neprošel cutem a Wood se ještě dlouho všem v klubovně omlouval.

Jediný hole-in-one turnaje předvedl Zach Johnson ve finále na deváté jamce o délce 157 metrů. Sedmičkou železem trefil green zhruba šest metrů od jamky a míček se po terénní vlně svezl až na místo určení. Bylo to 43 eso v historii US Open.

Během akce padlo 22 eaglů. O ten nejméně očekávaný se postaral nejstarší účastník, třiapadesátiletý Kenny Perry, když ve 3. kole na čtrnácté jamce poslal míček z fairwayového bunkeru do jamky hybridem ze vzdálenosti 200 metrů. „Myslel jsem si, že míček přejede green, ale podle reakce diváků jsem pochopil, že je v jamce,“ řekl.

Nedařilo se favoritovi Philu Mickelsonovi, který ve 2. kole nebyl schopen trefit míček do jamky ani ze vzdálenosti 1,5 metru a do statistik si zapsal 34 patů. „Zdálo se mi, že jamka měla velikost náprstku,“ podotkl Phil po kole. Rychlost greenů dosahovala 12,5 stop.

Den Otců připadl na finále turnaje a někteří hráči jim věnovali dárek v podobě nošení holí na poslední jamce. Například otec Zaca Blaira se pod vahou nádobíčka svého syna pěkně prohnul. Za všechny hráče se na Twitteru vyjádřil Rory McIlroy: Táta byl pro mě od prvního dne života jasnou jedničkou! Justin Rose přidal: Jděte ven a učte se od svých otců.

Po 3. kole se rozvířila debata o neuvěřitelně náročných pozicích jamek. „Je to nejtěžší navrtání na major turnajích, co pamatuji,“ řekl veterán Kenny Perry, který startoval na 49. Akci tohoto významu. Pozice byly obtížné, ale celkově to pro hráče bylo fér,“ oponoval Phil Mickelson.

Na US Open se oproti Masters a PGA Championship, také major turnajům na americké půdě, daří Evropanům. Z posledních jedenácti ročníků triumfovali osmkrát. Výjimkou jsou pouze Web Simpson (2012), Lucas Glover (2009) a Tiger Woods (2008).

Martin Kaymer po vítězství na PGA Championship 2010 získal druhý major kariéry a vyrovnal tak svůj velký vzor a krajana Bernharda Langera, který vyhrál Masters v letech 1985 a 1993. Získal také 1,44 milionu dolarů, právo startu na US Open po dobu 10 let a na ostatních major akcíh může hrát pět let.

Náročnou kvalifikací a posléze i cutem na turnaji prošel Němec s českou krví Alex Čejka. Rodák z Mariánských Lázní hrál 22 major kariéry s tím, že v roce 2010 obsadil na US Open 8. místo a sedm let předtím skončil na PGA Championship na 4. příčce.

Tiger Woods na turnaji nestartoval kvůli rekonvalescenci po operaci ploténky. Byl to již jeho šestý major v kariéře, který musel vynechat kvůli svému zranění. Ke všemu musel v žebříčku časopisu Forbes opustit první příčku nejlépe vydělávající sportovců světa za rok 2013. Je až třetí.

.

Počet přečtení: 102
Komentáře
 • Mirek napsal:

  Evropané triumfovali z posledních 11 ročníků pouze 4x. Zbytek připadá na mimoevropské neamerické hráče.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017