Badminton stále rychlejší golfu

29.04.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Letící golfový míček může zabít. Odpal driverem byl dlouho považován za způsob, jak ve sportu dosáhnout největší rychlosti projektilu (vyjma sportovní střelby), ale golf byl znovu pokořen badmintonem. V tomto sportu se rekordy překonávají často.

Nejsvižnější golfový odpal historie má na svědomí Američan Maurice Allen, který předloni dosáhl trojkou dřevem Exotics XCG5 rychlosti 339,5 kilometru v hodině. Bylo to na simulátoru Full Swing v Orlandu. Ani to však nestačí.

Golf nebyl pokořen squashem, tenisem nebo baseballem. Nejrychlejší sportovní projektil loni letěl rychlostí 493 km/h. A byl to badmintonový košíček. V Guinessově knize rekordů je opět zapsáno jméno malajského deblisty Heonga Tan Boon. Předchozí výkon z roku 2009 činil 421 km/hod.

Nový rekord padl loni při testech badmintonových raket, ale Heongův smeč je zpochybňován, protože měření se neuskutečnilo v přirozeném prostředí, nýbrž ve speciální laboratoři. To by se ale dalo přirovnat právě ke hře na golfovému simulátoru.
Nejrychlejší úder v badmintonovém zápase předvedl Číňan Fu Chaj-feng, kterému bylo na Sudirman Cupu 2005 naměřeno 332 km/hod. I to stačí na překonání golfového maxima z venkovního prostředí.

Outdoorový rekord v golfu stále drží Jason Zuback z Kanady výkonem 328 km/hod. Bývalý mistr světa v nejdelším odpalu ho dosáhl v roce 2007 při natáčení jednoho z dílů populárně naučného seriálu Sport Science.

Pomyslný bronz si z rychlostního žebříčku odnáší pelota s rychlostí přes 300 km/h, čtvrtý je squash s rychlostí 286 km/h. Nejrychlejší servis v tenise měřil 263 km/h, baseballový míček letí rychlostí 190 km/h a fotbalový míč je o pět kilometrů pomalejší.

Golfový míč však dokáže být rychlejší, než když do něj udeří hůl. Britské námořnictvo chtělo proti somálským pirátům použít speciální obranné dělo na stlačený vzduch, které by vystřelovalo golfové míčky na vzdálenost až 600 metrů. Balon by údajně opustil hlaveň rychlostí až 720 km/h. To by překonalo i badminton.

Nejrychlejší sporty podle letu míče:

 

.

Počet přečtení: 4 041
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Golf.cz