Alan Babický generálním komisařem Czech PGA Tour

07.10.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Alan Babický

Alan Babický má za sebou mnoho vykonané práce pro český golf. Přivedl do Česka světové hráče a trenéry na několik ročníků Mezinárodního týdne golfu. Byli tu Ernie Els, Costantino Rocca, Fanny Sunneson nebo Woodsův trenér Hank Haney. Vypracoval a zavedl golf jako nepovinný volitelný předmět do několika středních škol už v roce 2004. Letos se odehraje desátý ročník PB Středoškolského poháru – tedy neoficiálního MČR středoškolských družstev, jehož je spoluautorem a promotérem. Je významným golfový publicistou a překladatelem a dlouho působil ve vedení české PGA, kde neúspěšně kandidoval na prezidenta. Je členem vzdělávacího panelu české PGA. Nyní přijal nové angažmá, vstoupil do týmu promotéra Czech One, který zajišťuje českou profesionální tour. Od začátku října působí jako Generální komisař Czech PGA Tour.

Jak k tomu došlo, že jste se spojil s touto organizací?
Domluvili jsme se na spolupráci, protože obě strany se shodují v představě o tom, co je třeba projektu Czech PGA Tour přinést. Mluvili jsme spolu na konferenci PGA o jiných projektech v zahraničí a tam někde vznikla myšlenka spolupráce.

Jaká je Vaše funkce a jakou úlohu bude v Czech PGA Tour plnit?
Pozice se nazývá Generální komisař túry, Tour Commissioner. Svoji úlohu vidím ve třech rovinách. První je pospojování několika teček v prostou, aby dávaly smysl těm, které oslovujeme. Máme několik cílových skupin pro něž musí být projekt atraktivní – jedna skupina jsou domácí hráči, druhá marketingoví partneři, třetí tečka jsou zahraniční hráči, což je pochopitelně jiný živočišný druh a čtvrtá tečka jsou zahraniční marketingoví partneři. Sem patří skutečnost, že chceme, aby túra obsáhla více zemí, než aktuální dvě tři. Jsme dohodnuti se španělskou Gecko Tour, se kterou směřujeme k tomu, že Czech PGA Tour bude celoroční projekt. Další důležitou tečkou v prostoru je Česká PGA a vzájemná spolupráce.

S českou PGA má Czech One smlouvu na 3 roky s opcí a první úspěšný rok za sebou. Jakým způsobem v této tuto spolupráci zlepšíte nebo obohatíte.
Smlouvě jsem se dosud vůbec nevěnoval, ale myslím, že zatím není důvod se snažit něco drasticky měnit. Možná čas bude vyžadovat nějaké drobné korekce a specifikace, ale tato část práce spadá pochopitelně nejvíce na majitele projektu, na mě jen okrajově. Pro PGA C to byla velmi dobrá volba. My uděláme vše pro to, aby túra byla pro všechny zúčastněné přínosem – dát túře celoroční a mezinárodní rozměr a udělat z ní místo setkání nejlepších dané kategorie profesionálů a nejlepších amatérů nejen od nás, ale i z okolních zemí.

Jaké jsou Vaše vize do budoucna, jakou cestou by se Czech PGA Tour měla ubírat?
V horizontu tří let vytvořit něco co vypadá a chová se jako neotřesitelná mezinárodní túra. Chceme oslovi tu obrovskou masu hráčů, která se každoročně snaží probojovat na Challenge Tour a nedostanou se tam. To je čtyři až pět stovek hráčů, kteří nepostoupili a celý rok nemají „kde“ hrát. Myslím ucelený projekt svými parametry navazujíc na některou z nejvyšších tour. Měli by sbírat zkušenosti na túře, kde skoro polovina startovního pole hraje pod par, na hřištích upravených tak, jak se sluší pro profi golf,  a kde se setkají soutěžně s hráči, se kterými budou příští rok znova hrát kvalifikaci. Pracovně bych to nazval „celoroční kvalifikační škola“.

Současní členové PGA C jsou především vyučující profesionálové, kterým čtyřkolové turnaje nemohou vyhovovat. S dojezdem a odjezdem na turnaj ztratí týdenní práci a nejsou tedy ochotni na turnaje jezdit. Máte pro ně něco atraktivního, přitažlivého nebo s nimi přestanete počítat?
To je velmi těžká otázka. Situace má kořeny v tom, že se česká PGA před lety vydala na velmi tenký led, kdy si sama organizovala túru. Pár osvícených lidí v PGAC a i v jejím nejužším vedení vždy vědělo, že je to anomálie a svým způsobem riziko. Ano, i rozvinuté golfové země se silnými PGA, jako například Německo, nepořádají svoji túru jako dělala  PGAC. Česká PGA za túru sklízela obdiv ale i i kritiku. Především proto, že prezentace turnajů v médiích odváděla pozornost nejširších mas od skutečného poslání PGA. Jedna z věcí, která mě vždy trápila jako hráče i jako člena vedení PGAC bylo, že se na nás okolí dívalo jako na túru PGA podobnou těm v TV ze zahraničí. Málokdo si uvědomoval, že je to lokální soutěž golfových učitelů. Očekávání výsledků jako třeba v přenosu z americké PGA bylo tedy až úsměvně špatně. Žádný TV divák si neříkal, hele, to je túra našich trenérů…všichni si říkali, to jsou naši špičkoví profesionálové…. a výsledky tomu ne vždy odpovídaly… a z toho vznikla celá řada negativních dopadů, PR, marketingových i obchodních.
Jestliže fond prize money a jeho rozdělení nebude pro tohoto profesionála dosažitelný, je pak jeho vlastní ekonomickou úvahou, jestli hrát chce nebo nechce. Na spoustu turnajů jezdí řada hráčů, kteří reálně nakonec nedosáhnou na peníze, protože konkurence je velká. To je realita profesionálního golfu a byla taková i v nedávné minulosti a nejde ji změnit. Je dobře, že PGAC předala túru promotérovi. Jejím základním posláním je výuka golfu a těžko může své členy vystavovat tlaku médií a partnerů, aby učitelé hráli před kamerami hluboko pod par. To prostě nejde. V okamžiku, kdy ztratíme část jedné cílové skupiny, aspirujeme na zisk jiné…

Děkuji za rozhovor a přeji Vám v nové funkci hodně štěstí a úspěchu.
Děkuji moc, zdravím všechny čtenáře golf.cz a všechny Vás zvu na Grand finále letošního ročníku túry – již tento víkend na Kaskádě. V sobotu je finálové kolo a v podání těch nejlepších určite uvidíte golf evropské úrovně.

 

.