Golf a studium v USA

18.06.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Studium a golf v USA, kterými v minulosti prošlo a v současné době prochází mnoho českých hráčů, bylo doposud založeno na osobních kontaktech a osobním úsilí. Už několik let však má vyhledání vhodné univerzity v USA pro sportovce profesionální charakter. Umisťováním sportovců na americké univerzity se zabývá švýcarská společnost Athletes USA.

Athletes USA má sídlo ve švýcarské Genevě. Za svou působnost pomohla ke stipendiu již přes 2000 sportovcům ze všech možných sportů i zemí a rodinám ušetřila již více než 100 milionů dolarů na školních poplatcích. Historie Athletes USA se píše od roku 2006, kdy její zakladatel, Chris Vidal, dokončoval svůj první rok na univerzitě a vzpomínal, čím vším si musel projít, když hledal školu, která by mu nabídla golfové stipendium. Od tohoto byl již jen krůček k založení této společnosti specializující se na vyhledávání sportovních stipendií pro sportovce.

Athletes USA spolupracuje s více než 3 500 univerzitami v USA. Ve své databázi má více než 24 000 registrovaných koučů z celkem 24 sportů, což z nich dělá nejsilnějšího hráče na trhu, pokud jde o pomoc při zajištění sportovního stipendia za oceánem.

Sportovní stipendia jsou udělována sportovcům za mimořádné sportovní výkony, aby jim umožnila se plně koncentrovat na studia a na sport a pomohla tak financovat jejich studia na vysokých školách. Sportovci se na oplátku plně angažují v trénincích a následně reprezentují univerzitu na různých soutěžích a turnajích. Práce koučů je dohlížet na tým a plně podporovat vývoj jednotlivých hráčů. Náborový systém Athletes USA urychluje celý proces a poskytuje koučům veškeré informace, které potřebují, aby ohodnotili úroveň sportovce a mohli mu následně nabídnout sportovní stipendium.

Jak probíhá proces?
Studenti/sportovci se zdarma přihlásí do databáze přes stránku www.athletes-usa.com. Zástupce společnosti Athletes USA po prostudování přihlášky zájemce kontaktuje a začne řešit proces přihlašování na školy.

Příprava a plánování
Athletes USA vytvoří klientovi marketingové materiály, které v dalším kroku rozpošle na kouče amerických univerzit. Sportovci s námi také spolupracují při přípravách na testy SAT, TEOFL a další nezbytnosti nutné ke studiu v USA.

Platba
Na začátku je potřeba pouze zaplatit registrační poplatek ve výši 95 Eur a zbytek se doplácí tehdy, kdy hráč přijme nějakou nabídku, kterou mu Athletes USA zprostředkuje. Není tedy co ztratit. Pokud se Athletes USA nepodaří žádnou školu najít, zájemce to kromě registračního poplatku nic dalšího nestojí.

Prvním, kdo využil nabídky Athletes USA v České Republice byl Michal Pospíšil, který nedávno završil první rok svého studia v Kentucky na University of the Cumberlands. On sám nám k tomu řekl: „Jako spousta mladých začínajících golfistů jsem I já chtěl od malička hrát univerzitní golf, ovšem vždycky jsem si říkal, že je to spíš takový sen a nebral jsem to moc realisticky. Po pár letech jsem ale nasbíral nějaké úspěchy a zkušenosti a bylo načase se rozhodnout, jestli studium v zámoří opravdu zkusit neboj jen dál snít. Athletes – USA mi toto rozhodnutí velmi ulehčila. Díky jejich službám se mi najednou rozšířily obzory a možnosti a já si mohl vybírat z nabídek od více než deseti amerických univerzit a jejich koučů. Nakonec jsem se rozhodl pro menší školu v Kentucky, protože jejich tým bojuje každoročně o nejvyšší pozice v NAIA a zároveň jsem získal velmi zajímavé stipendium. V mém prvním roce se mi podařilo zvítězit ve čtyřech turnajích, získat ocenění Freshman of the Year, Player of the Year v naší konferenci a kvalifikovat se na závěrečný turnaj roku NAIA National Championships, takže jsem se svým rozhodnutím velmi spokojen.”

Na co všechno se musí hráč připravit?
Hráč se musí připravit na to, že výše stipendia a zájem vysokých škol nebude určen pouze kvalitou jeho golfu, ale také výsledky jednotlivých testů a známek ve škole. Testy, které musí mít atlet splněny, jsou SAT a TEOFEL. SAT – test logického myšlení (Scholastic Aptitude Test) je jeden z nejvýznamnějších standardizovaných testů používaných pro přijímání studentů na vysoké školy v USA a je připravenm tak, aby ohodnotil žákovy znalosti v oblasti matematiky, psaní a kritického čtení.

Kdo o něčem podobném může uvažovat?
Uvažovat o podobném programu může prakticky kdokoli, kdo má obstojné golfové a studijní výsledky. Jedná se o kombinaci obojího, takže to pokud je hráč horší student, ale o to lepší golfista, určitě se nemusí bát se přihlásit. A naopak. Co se týče věkové hranice, tak nejlepší období uvažovat o tomto programu je cca 2 roky před maturitou. V tomto případě je na vše dost času a jednotlivé kroky se mohou dopodrobna připravit. Nejzazší termín je cca půl roku před plánovaným nástupem na vysokou školu, ovšem v tomto případě je potřeba počítat s tím, že ta nejlepší stipendia již bývají vybrána. Pokud jde o spodní hranici, např. Tiger Woods začal jednat se Stanfordem, když mu bylo 12, takže zde žádná omezení nejsou.

Pro  více informací, zaregistrujte se na www.athletes-usa.com nebo pište na adresu zdenek@athletes-usa.com

 

.