Anglie čeká: kdo po Siru Nickovi?

15.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Nick Faldo - The Open 1992

Dvaadvacet let čekají Angličané na dalšího vítěze The Open Championship. Tím zatím posledním zůstává Nick Faldo, jenž svůj třetí titul získal v roce 1992 v Muirfieldu. Mezitím se dočkalo Skotsko, Irsko i Severní Irsko, ale dějiště letošního 143. ročníku vychází na prázdno. Situace není příznivá ani letos.

Ano, je tu Justin Rose, vítěz dvou turnajů z uplynulých tří týdnů. Formu má, ale přece jen je proti němu statistika. Když loni vyhrál Američan Phil Mickelson Scottish Open a vzápětí i velký major, bylo to poprvé v historii, co se něco takového stalo. Zopakovat double v následujícím roce? Podle počtu pravděpodobnosti je šance mizivá.

Navíc to Roseovi zavařil sám Mickelson. „Nebýt loňského roku, nikdo by mu šanci nedával, ale už se jednou stalo a já myslím, že je to pro něj výhoda,“ prohlásil obhájce titulu. Těžko říct, jestli tím případnému nástupci opravdu pomohl, i když názor podpořil logickými argumenty. Komu jde linksový golf, tuto dovednosti si podrží, je psychicky před ostatními a není pod takovým tlakem. Což je ovšem diskutabilní, když si uvědomíme, že Mickelson by asi sotva veřejně označil Roseovy šance za minimální.

Dvakrát v kariéře byl blízko výhry na The Open Championship také Ian Poulter, ale ve výsledku vlastně daleko. V roce 2008 skončil samostatně druhý, ale o čtyři rány za vítězným Pádraigem Harringtonem. Loni zahrál skvělé finálové kolo 67, ale na závěrečných šesti jamkách mu došel dech a posunul se jen na dělené třetí místo. Na vítězného Mickelsona beztak nikdo neměl. Angličanův čtrnáctý start na třetím majoru sezony je však ohrožen vinou bolavého zápěstí na pravé ruce.

Poulter vysvětlil, že trable má po pátečních úderech na čtrnácté a osmnácté jamce aberdeenského hřiště, kde se hrálo Scottish Open a on na něm neprošel cutem. Absolvoval vyšetření magnetickou rezonancí a naštěstí se nepotvrdilo potvrzení na zlomeninu některé kůstky. „Hrát budu, ale cítím to,“ pravil sedmadvacátý hráč světového žebříčku po příjezdu na hřiště Royal Liverpool.

Tolik se tam přitom těšil. „Jsem pokaždé moc rád zpátky ve Spojeném království,“ potvrdil Angličan žijící ve Spojených státech. „Jsou to návraty domů a myslím, že mi pomáhají,“ dodal a nastínil, z čeho chce těžit.

Podobně by mohli hovořit i Lee Westwood a Luke Donald, ovšem při jejich formě, špatné či proměnlivé, o nich nelze uvažovat jako o favoritech. Dvaatřicátý a dvacátý hráč světového žebříčku by měli ukázat, co v nich je, právě na majorech. Ale to je právě to – na majorech. Oba byli svého času světovou jedničkou, aniž by jeden či druhý měl na kontě titul z turnajů velké čtyřky a to se od té doby nezměnilo.

Jakékoli prognózy jsou ošidné. Westwood letos nedělá žádné skvělé výsledky, ale v dubnu vyhrál Malaysian Open, do talónu může vložit pět umístění v top 10 na The Open Championship, z toho tři v uplynulé pětiletce. Donald byl jen dvakrát pátý a při polovině ze čtrnácti startů neprošel cutem, takže se zdá, že links nebude jeho doménou. Jenže už taky jednou vyhrál Scottish Open, a to na Castle Stuart, a sotva lze přehlédnout jeho 16. místo z minulé neděle. Není kvůli němu hned favoritem, ale z takové pozice se nahoru útočí docela pohodlně.

Za velkou čtyřkou zeje poměrně výrazný výkonnostní propast. Vždyť pátým Angličanem ve světovém žebříčku je sedmaosmdesátý Paul Casey. Fakt, že nikdo jiný nepředstihl muže, jenž rovněž prošel výkonnostní krizí, nevlévá domácím fanouškům do žil moc optimismu.

Někteří hráči známí z PGA Tour či European Tour, například David Lynn či Simon Dyson, se nekvalifikovali. Angličanů bude sice na startu osmnáct, ale výhra kteréhokoli mimo okruh jmenovaných by byla velkým překvapením. Ne že by o ně v golfu byla nouze, ale třeba takový šok, aby zvítězil amatérský mistr Evropy Ashley Chesters, nebo že by čtvrtý titul doby Sir Nick, to očekávat nelze.

Angličané na startu 143. The Open Championship: Justin Rose, Luke Donald, Ian Poulter, Lee Westwood, David Howell, Chris Wood, Nick Faldo, John Singleton, Chris Hanson, Matthew Southgate, Tyrrell Hatton, Danny Willett, Tommy Fleetwood, Ross Fisher, Oliver Fisher, Matthew Baldwin, Chris Rodgers, Ashley Chesters (am.).

.