Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Americký život Barbory Vejlupkové – V.

15.08.2013 | Barbora Vejlupková | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Barbora Vejlupková

Život studenta-sportovce na americké univerzitě si lze představit všelijak a dost možná, že fantazie v tomto případě pracuje víc než jindy. Česká golfistka Barbora Vejlupková ve svých textech ovšem vychází z vlastní zkušenosti. V tomto díle se od ní dozvíme například jak je to s alkoholem a drogami, nebo jak je příjemné i zavazující získat nějaké ocenění.

V prvním článku jsem napsala, že život studenta sportovce není jednoduchý. Spíše monotónní a rutinní styl života podle denního rozvrhu přednášek, studia, tréninku a kondiční přípravy doplňují výjezdy na turnaje, které se spíš berou jako únik ze všednosti. Být členem univerzitního sportovního celku s sebou přináší řadu povinností a značnou zodpovědnost.

První věc je, mít se na pozoru, protože lidé si reprezentanta školy víc všímají, koučové hlídají, co hráči dělají a jak se chovají. Jakékoliv alkoholové či případné drogové prohřešky jsou nepřípustné a jsou i celkem tvrdě trestány, například suspendací z tréninku a turnajů, až po ztrátu stipendia, či vyhazovu z týmu.

U nás na škole máme každý rok nějaký případ, kdy je sportovec vyloučen kvůli problémům s alkoholem a omamnými látkami. Naše škola má takzvaný dry campus. Studenti nesmí mít u sebe žádný alkohol na koleji či na pozemku školy, což je celkem nevlídná situace, protože většina hlavně větších škol toto pravidlo nemá. Nicméně dry campusy nejsou ojedinělá záležitost.

Hlídány jsou studijní výsledky, je nutné držet známkový průměr stanovený NCAA, aby hráč mohl soutěžit. Průměr je sice poměrně nízký, ale nutí uplně nekašlat na studium. Všechny tyto regule jsou kvůli tomu, že kdo reprezentuje školu, která mu platí, aby za ni hrál, a je považován za určitý vzor a očekává se od něj náležité chování.

Na začátku školního roku se koná povinná, téměř tříhodinová schůze všech sportovců, kde jsou přítomni seznámeni s veškerými pravidly, včetně dopingu a využívání sociálních medií. Následuje podepisování řadu formulářů o tom, že student si je vědom veškerých následků, když pravidla přestoupí. I během roku se pořádají různá sezení například o nebezpečnosti řízení pod vlivem alkoholu.

Obecným pravidlem je se nenechat chytit v podnapilém stavu a hlavně se moc nefotit s alkoholem, i když to se hlavně týká studentů pod 21 let, protože tato věková hranice se v Americe striktně dodržuje a být chycen s falešným průkazem je velký malér. Musíte se počítat s tím, že sportovec je vidět.

Na druhé straně být sportovcem a členem úspěšného týmu přináší i své výhody. Někteří profesoři jsou schopni pár věcí prominout, jsou tolerantnější. Je zapotřebí se ovšem snažit v jejich předmětech a chodit na přednášky. Většina pak umí ocenit nelehkou roli studenta-sportovce.

O úspěších se píše v místním tisku, někdy vás lidé poznávají a říct, že hrajete za univerzitní tým, může být velké plus. Američené si na tohle prostě potrpí.

Američané si také potrpí na různá ocenění, akademická i sportovní. Ke konci školního roku se pořádá banket pro sportovce, kde se oceňují hlavně akademické výsledky sportovců. Po ukončení hlavní sezony se udělují hráčské ceny od různých asociací, například All-American honor, All-American scholar či Freshmen of the year.

Jakékoliv ocenění, které se podaří získat, je dobrým podnětem pro další zlepšování se a pomáhá pracovat na sobě. Případně pomůže do dalšího studia či pracovního života. Sice jsou na držitele takového ocenění kladeny vysoké nároky ze všech stran, ale je jen na něm, jak se s tím popere a srovná si priority. Přinejmenším to naučí disciplíně.

 

.