Americký život Barbory Vejlupkové – III

28.07.2013 | Barbora Vejlupková | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Florida = The Lightning Capital of America. Tak nazvala další díl svého povídání o zkušenostech z USA Barbora Vejlupková, studentka univerzity na Floridě a hráčka jejího golfového týmu.

Floridě se sice přezdívá the Sunshine State, ale na druhou stranu je známá i velice častým výskytem bouřek a prudkých deštových srážek. Má univerzita se nachází v oblasti Polk County, což je centrální region nazývaný také The lightning capital of America (dokonce se tvrdí, že i světa). Udeří zde nejvíc blesků s vysokým nábojem ze všech států.

Celkově na Floridě na následky úderem blesku zemře nejvíc lidí. Nejčastější bouřky a srážky bývají od června do září, kdy je na Floridě největší a nejúmornější teplo. V této době se bouřky vyskytují téměř denně.

Kvůli tomuto faktoru se dbá na prevenci a osvětu, jak se chovat na golfu. NCAA má pravidlo, když je hra přerušena kvůli bouřce, návrat na hriště je možný 30 minut po posledním viditelném blesku či slyšitelném hromu. Pokud je bouřka detekována radarem v okruhu 6 až 8 mil, hra musí být také přerušena.

Nařízení by mělo samozřejmě platit I během tréninku, ale například náš trenér ho někdy opomene a nechá nás v klidu dál hrát. Jednou jsme hrály cvičné kolo v Daytoně na LPGA International a před námy se stahovala hrozivě černá mračna se zvučivými hromy, což je jasný signál k evakuaci. Jenže náš kouč je občas immuní a až poté, co viděl, že jsme na hřišti poslední, tak zhodnotil, že bychom měly hru ukončit.

Podobná věc se nám stala při týmové kvalifikaci, když už jsme téměř hrály mezi blesky a na hřišti jsme dávno neměly co dělat. Oprávněně to vzbudilo paniku v jedné mé spoluhráčce a nikoho jsem v životě neviděla tak rychle mizet ze hřiště s tak vyděšeným výrazem.

Mnoho hráček se velmi bojí bouřek a zásahu bleskem. Je pravda, že nikde jinde jsem tak silné bouřky doprovázené četnými blesky nezažila, na druhou stranu je to velmi fascinující a krásný přírodní úkaz.

Při turnajícj jsme se s bouřkami a vydatnými dešti nesetkaly tak často. Většinou, když se něco takového přihodí, je to na delší dobu a v případě, že se hraje poslední kolo, turnaj se ani nedohrává, protože mnoho týmů by případně zameškalo lety. Do výsledků se počítají jen předešlá kola.