Americký život Barbory Vejlupkové – II.

12.07.2013 | Barbora Vejlupková | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Barbora Vejlupková

O svých převážně golfových zkušenostech z USA píše pro golf.cz Barbora Vejlupková, studentka čvrtého ročníku univerzity Florida Southern College, za jejíž tým hraje. Druhá část jejího vyprávění se týká Spojených států, Američanů a Evropanech či jiných cizincích za druhém břehu Atlantiku.

Američanům se nedá odepřít smysl pro pospolitost. Když někam patříte a jste přijati, lidé vás berou sobě rovné a jsou ochotni vám pomoct, i když vás moc dobře neznají. Jednou jsem trénovala na drivingu a měla zrovna špatný den, co rána to hrůza. Opodál trénoval Bart Bryant (českému publiku možná ne tak známý, ale patřil ke špičce na PGA Tour). Po chvíli mého čirého zoufalství ke mně přišel a s velkou ochotou mi dal pár lekcí. Jiný den jsem měla podobný problém na chippingu a měla jsem tu čest dostat lekci od Andyho Beana (také velice úspěšný hráč a několika násobný vítěz na PGA Tour).

Absolventem naší školy je také Lee Janzen (dvojnásobný vítěz US Open), který si občas s námi jde zahrát hřiště. Takovéhle věci se vám jen tak nestávají, vidět a učit se od těch nejlepších.

Američané mají schopnost vám dát pocit, že můžete dokázat cokoliv chcete. Když projevíte ochotu na sobě pracovat, vrátí se vám to. Jestli se něco oceňuje, je to tvrdá práce, samostatnost a ochota zavázat se. V prvním ročníku jsem nemohla hrát kvůli porušení jednoho zdánlivě banálního pravidla (pravidla NCAA vám mohou pěkně zavařit), kterého jsem si nebyla vědoma. Rok jsem jen trénovala, ve druhém ročníku jsem si snažila budovat pozici a ve třetím a čtvrtém jsem dosahovala vrcholu. Jestli jsem se v Americe za tu dobu něco naučila, tak je to ochota věřit a nenechat se odradit.

Američané mají obrovskou výhodu v tom, že jsou odmala vedeni k víře skrz křesťanství a schopnost v něco a sebe věřit jim dopřává mnohem pozitivnější přístup ke všemu, co dělají. Evropané mají často velmi skeptickou povahu a dle mého názoru toto je jeden z hlavních důvodů, co Američany dělá úspěšnými.

Náš tým býval celkem mezinárodní. Spolu se mnou v něm hrála i Silva Dittertová a dvě Švédky. Člověk pak vnímal rozdíly mezi Evropou a Amerikou víc. Třeba co se týče trénování a hraní. Evropský hráč má výhodu, protože do Ameriky už jde s určitými zkušenostmi a ví co a jak trénovat. Mnoho Američanek začínajících hrát za univerzitní týmy má třeba jen dva roky herních zkušeností a i když hrály za středoškolské týmy, přechod na univerzitní golf je zcela o něčem jiném. Řada hráček má velice zkreslený pohled na trénování, protože k tomu nebyly uplně vedeny, a jestli máte štěstí na kouče, co vám dá volnou ruku a nenastaví strukturu, tak to není zrovna ideální cesta.

Další roli hraje také to, že příchodem na univerzitu se poprvé ocitnou sami bez dohledu rodičů a poznají, co je to sociální a noční život. Evropský student díky liberálnějšímu evropskému systému už přece jen něco zažil. Výsledky a statistiky naší divize a obvzlášť konference (the Sunshine State Conference) ukazují, že mezi nejlepší hráčky patří Latinoameričanky a Evropanky.

Všeobecně můžu říct, že se mi v Americe hrálo lépe. Univerzitní golf byl asi to nejlepší, co jsem z hlediska soutěžení zažila. Má zvláštní atmosféru. Ač je golf individuální sport, hrajete za tým a pro tým. Podobnou atmosféru jsem nikdy nezažila v českých ligových soutežích, už jen proto, že se nehrají tak často. Turnaje jsem si hodně užívala, jednak to byl únik z běžné rutiny, dostalo se vám hrát na pěkných hřištích, poznat nové lidi a zkrátka to byla zábava.

Někdy i proto, že všechny výjezdy se točí okolo stravování. Základem je vždy mít dostatek svačin, sladkostí a plánů, kam se půjde na jídlo. Rodiče jedné z mých spoluhráček nám pravidelně dělali svačiny na hřiště, aby nám náhodou nic nechybělo, a občas nám připravili speciální balíčky se sladkostmi (například velikonoční balíček). Myslím, že nutriční poradce by nikoho nepochválil. Když se nehrálo, tak se jedlo.

 

.

.