Americký život Barbory Vejlupkové – I.

04.07.2013 | Barbora Vejlupková | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Dostalo se mi příležitosti napsat o svých golfových zkušenostech z Ameriky. Jmenuji se Barbora Vejlupková a již čvrtým rokem studuji na univerzitě na Floridě, kde také hraji za univerzitní tým. Jelikož studim se chýlí ke konci, myslím si, že je o čem vyprávět. První část věnuji našemu týmu.

Má škola se jmenuje Florida Southern College a maskotem je Moccasin, ve zkratce se používá přívlastek the Mocs. Nemá to nic společného s mokasínou jako botou, je to druh velice jedovatého hada, který hojně obývá místní faunu a floru.

Naše škola patří do Divison II, což jsou menší univerzity než ty v Divison I, které jsou lépe financované, a proto si mohou dovolit rekrutovat skrze stipendia velmi dobré hráče. Jednotlivé divize mohou mezi sebou soutežit, ale na školách z Divison I nemají moc rádi, když je porazí někdo z Division II, i když top školy naší kategorie jsou výsledkově mnohdy lepší než většina těch nad námi.

Spojit život studenta a sportovce není vůbec jednoduché. Vyžaduje to obrovskou disciplínu a znamená to dobře si organizovat čas. Program se většinou pohybuje na této ose: brzo vstávat, (někdy) ranní teamová kondice, snídaně, přednášky, oběd, golfový trénink, (někdy) večerní teamová kondice, večeře, úkoly a studium, spánek. Pak samozřejmě turnaje, kde se oproti jiným sportům zameškají dva až tři dny školy, ty se pak musí dohnat. Z vlastní zkušenosti vím, že sportovci/studenti z cizích zemí to většinou zvládají lépe.

Americký golf je velice soutěživý, ale řekla bych zdravě soutěživý. Lidé a rodiče fandí, dokážou ocenit dobrou ránu a výsledek kohokoli. A to i v momentu, kdy to není prospěšné pro jejich hráče. Jestli někdo sport upřímně miluje, tak jsou to Američané, pěstují si ho jako kulturu. Nikdy jsem se na turnajích nesetkala s negativní atmosférou či neochotou, nikdo to přehnaně neprožívá a nikdo si na nic nehraje. Samozřejmě pár magorů se najde všude, ale celkově to prostředí je pozitivní a plné lidí, které to baví.

Na turnajích se mi zamlouvalo jejich rychlé tempo. Pomalou hru většina hráček tvrdě odsuzuje, a proto se hraje takzvaný ready golf. Na odpališti začíná ten, kdo je nejdříve připraven, na skóre z předchozí jamky se nehledí. Totéž platí i v mezihře, hraje ten, kdo je nachystán na ránu, i když je třeba blíž jamce.

Občas se hrají turnaje, kde je nutné hrát 36 jamek v jednom dnu. To byl asi nejhorší zážitek, být na hřišti od osmi ráno do sedmi večer. Floridské slunce a teplo značně fyzicky i psychicky vyčerpá. Při těchto turnajích je rychlé tempo hry klíčové, a proto se říká: „We are not here for a long time, but for a good time.“ Valná většina hráček si nosí bagy na zádech, což sice není zrovna zdravé, ale je to trend. Používání dálkoměrů je další faktor urychlující hru. Nemusí se nic zbytečně krokovat a usnadní a urychlí to rozhodování.

Zažít týmové vítězství je jeden z nejlepších pocitů. Tento rok se nám podařilo vyhrát konferenci, a jelikož naše konference je nejsilnější v divizi, bylo to jako vyhrát National Championship. Ironicky jsme se bohužel tento rok neprobojovaly do Nationals, ale zisk titulu z konference pro nás byl velkým úspěchem a vždy na tento turnaj budu velice ráda vzpomínat. Vyhrály jsem celkem dramaticky v play-off, už jen proto to je nezapomenutelný zážitek.

Se spoluhráčkami jsme téměř denně, což občas způsobuje ponorku, ale prohlubuje to týmového ducha, schopnost pomáhat jeden druhému. Také to motivuje, protože většina týmů má okolo deseti hráček a většinu turnajů hraje pět nejlepších. Náš tým má standardně dvanáct hráček, což už je dle mého názoru zbytečné. Většina hráček v naší divizi nemá ambice se stát profesionálkami a golf spíš berou jako prostředek k zaplacení studia. Jakmile jednou hráč dostane stipendium a jeho výkonnost se markantně nezhorší či se dlouhodobě nezraní, stipendium mu zůstane. Zlepšení výkonnosti dává šanci na jeho zvýšení.

Myslím se, že je dobře, že stále víc českých hráčů se snaží o studium a hraní na amerických univerzitách. Je to zkušenost k nezaplacení, která otevře mnoho možností a rozšíří obzory ve všech směrech. Americký systém je ideální v tom, že umožňuje kombinovat závodní sport a studium. A z hlediska golfu, kde hráče tolik nelimituje věk, je tato možnost optimální.

 

.