ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Amatéři, budete hrát o peníze?

01.12.2014 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Amatéři chcete hrát za peníze?

Golf se vždycky hrál o peníze, ať už šlo o elitu nejlepších či masu průměrných. Příští rok si však budete moci v Česku zahrát celou golfovou tůru o peníze, které si sami vložíte do banku. Novinka, která vyvolává otázky.

Když mi ten mail s nabídkou účasti na golfové tůře s přiléhavým názvem Prize Money Golf Tour 2015 přistál ve schránce, okamžitě mne napadly tři věci:

 1. Odvážný i zábavný nápad. Tahle soutěž si na nic nehraje, bude to „maso“, které cílí na všechny našponované soutěživce a ctižádostivce. A že jich je v golfu dost.
 2. Určitě se toho nezúčastním, protože jsem docela držgrešle a o peníze jsem golf nikdy nehrál, ani hrát nebudu.
 3. Jak to bude s amatérským statusem hráčů? Nepřijdou o něj, když budou hrát o peníze?

O jaké částky tu půjde? Když se přihlásíte na turnaj, můžete vložit do banku 1500 korun, z něhož se pak bude rozdávat vítězi turnaje i celé tůry. 750 korun jde na „prize money“ dotyčného turnaje, 750 korun do fondu pro vítěze celé tůry.

Když se jednoho turnaje zúčastní třeba 30 hráčů, na konci turnaje si vítězové budou dělit 22 500 korun. Když se každého z celkem šesti turnajů zúčastní třicet hráčů, bude se nakonec dělit už nemalých 135 000 korun.

Reakce na tenhle „průlomový“ projekt na sebe nenechala dlouho čekat. Na serveru České golfové federace se objevil článek, v němž je dotyčný projekt jednoznačně komentován, a jsou zde také uvedeny příslušné pasáže z pravidel golfu, které hovoří o tom, zda a jak může golfista s amatérským statusem hrát o peníze. Článek najdete zde.

Odpověď na moji otázku v bodě 3 tedy zní, že český golfista nemůže tímto způsobem hrát, aniž by neporušil amatérský status.

Upřímně ale říkám, že mě nápad na tuhle tůru nepohoršuje. Peníze jsou silnou motivací, což platí v životě i ve sportu. O peníze dnes hrají golfoví profesionálové na té nejvyšší úrovni, v mnoha zemích zase ke golfu neoddělitelně patří sázení uvnitř flightu rekreačních hráčů. Ať se to někomu líbí nebo ne, golf a hra o peníze k sobě patří stejně, jako dostihy a sázky.

Problémem je však existence amatérského statusu, která určuje, jakou podobu hra o peníze mít může a jakou ne. Někdo může však hned říct: když se mohou golfisté vzájemně sázet o desítky, stovky dolarů, proč by nemohli hrát o – ne až tak velké – peníze v turnaji?

V tom je možná ten háček. V  amatérském statusu, resp. v pasáži Dodatek – Zásady ohledně sázek, totiž výslovně stojí: „Finanční motivy, které mohou vyvstat v důsledku sázení, by mohly v amatérském golfu vést k obcházení Pravidel jak při hře, tak při manipulaci s hendikepy, což by poškozovalo čestnost hry.“

Jakmile totiž hrajete o „prachy na stole“, tak by se určitě našlo dost vykuků, kteří by měli sklon podvádět. A při hře amatérů, resp. rekreantů, nejsou rozhodčí, hráči se hlídají sami. Ve flightu to vzájemně jde, ale v turnaji? Nebudou mít hráči automaticky sklon víc podvádět, když budou hrát o vlastní peníze, které vložili do banku? A co kdyby se trojice hráčů ve flightu dohodla, že si „namaže“ lepší výsledky a pak se podělí o výhru? Kdo jim co dokáže?

Nechtěl bych rozhodně řešit případné protesty, obvinění a hádky. I kdyby tedy dotyčná tůra dokázala otázku porušování amatérského statusu nějak fikaně vyřešit, pokud se skutečně odehraje, budu zvědav, jak tuhle věc organizátoři zajistí.

Sportovní amatérismus se ostatně zrodil z toho, aby mezi sebou žádní sportovci nesoutěžili o peníze, protože touha po mamonu svádí k podvodům. Sport měl být podle anglických aristokratů, kteří holdovali sportu v 19. století, těchto nečistých pohnutek a praktik zbaven. Že se věc během 150 let vývoje dostala úplně jinam, že se ve sportu naopak točí milióny a miliardy, že se v něm samozřejmě prostřednictvím dopingu podvádí, je věc druhá.

Nicméně ať tak či tak, po již vyřešeném „problému Šebrle“ (k 1. 1. 2015 přestupuje k profesionálům) se tu dost rychle zjevila další causa spojená se „zapeklitou“ existencí amatérského statusu. Členové komise pro jeho dodržování budou mít opět co na práci, zatímco ti, kteří jsou pro jeho zrušení, mají zase nové náboje v zásobnících.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

 

 

.

 

ak to bude s amatérským statusem hráčů? Nepřijdou o něj, když budou hrát o peníze?

Počet přečtení: 5 509
Komentáře
 • Aleš Kamarád napsal:

  Myšlenka formátu turnajů Przie money tour není nová. Např. na Botanice se takovéto turnaje organizovali už v několika předešlých letech. Sám jsem se zúčastnil např. loni (http://cgf.cz/TournamentDetail.aspx?IDTournament=405634304) a odnesl jsem si výhru cca 300,- Kč Nikdo z golfových bafuňářů to dodnes neřešil a na serveru ČGF jsem stále veden jako vzorný amatérský golfista.
  Pokud má ČGF najednou problém s tím, že někdo z jejích členů chce hrát o peníze, které v nejideálnějším případě poryjí celkové náklady na účast v takovéto tour (není toto náhodou v pravidelech amatérského statutu zmiňováno jako vyjímka?) ať se nejprve začne zaobírat mým případem uvedeným výše. Rád se pro všechny potencionální účastníky diskutované tour obětuji jako názorný příklad toho co se jim může stát, když budou hrát o oficiální prize money.
  Trestu za porušení amatérského statutu se nebojím. Já ČGF k životu nepotřebuji. Na většinu hřišť mě majitel pustí hrát i bez registrace a o mém handycapu bude vždy stejně nejvíce vypovídat celkový počet dosažených ran po 18. jamce.

 • Robert napsal:

  Dobrý večer,
  diskuze k tématu je u jiného článku na golf.cz, ptám se – k čemu je dobrý amatérský status ??? Že jsem amatér si moc dobře uvědomuji po každé ráně do míčku. Pokud někdo zorganizuje předmětný turnaj o peníze a všichni jsou s tím srozuměni, v čem je problém ??? Peníze o které se hraje nejsou předmětem obživy, tady mne spíš napadá, jak se na to tváří finanční úřad, když peníze vyhraje někdo, kdo na to nemá živnostenský list. Proč amatér nemůže hrát o peníze – pominu -li pravidla čgf, ale tzv. PRO amatérské turnaje běžně hraje. Otázku švindlování bych vůbec neřešil – to bylo, je a bude i když se bude hrát o vodu s plátkem citronu….. Pravidlu o amatérismu prostě nerozumím, golfový trh přece sám vyselektuje jestli o takový turnaj bude zájem a hráči jakých výkonností si na to troufnou…. Při 30ti lidech bude na penězích 10 ??? Vítěz dostane 7 tis ??? Vskutku nechutný výdělek …. a zbytečný povyk kolem…. Co když organizátor udělá turnaj za peníze mimo režim čgf, bez úpravy hcp, s registrací přímo u provozovatele….taky to bude problém s amaterizací ??? Aby se nám pak nerozběhly černé turnaje po vzoru heren … :))))

 • Yamic napsal:

  Jestli to chapu spravne, v podstate se zde bavime o tom, v jake forme bude cena za vitezstvi. Pokud bych od organizatora turnaje vyhral za vybrane penize treba skutr za 30 tisic, je to OK. Pokud by organizator za vyhru dal penize ve stejne vysi jako skutr, uz to OK neni. Chapu to spravne?

  Pokud to CGF povazuje za poruseni amaterskeho statusu, pujdou tedy vsechny turnaje teto tury naprosto mimo HCP system a evidenci CGF.

  Bude se tedy hrat pouze na rany? To bude pro spoustu hracu, kteri diky vyssimu HCP a tim vetsimu poctu dosazenych SFP maji sanci na vyhru, docela frustrujici a samozrejme nevyhodne. Pokud by se hralo na SFP, pak jejich vypocet sice neni problem, umi to spousta SW, ale jak budou evidovat pripadne zlepseni/zhorseni HCP a nasledne aplikovani na dalsim turnaji at uz “placene tury” nebo amaterskeho turnaje…

  Co kdyz si mezi tim hraci zahraji i amaterske turnaje, kde se zmeni HCP. To pak pred kazdym “placenym turnajem” budou hlasit svuj momentalni HCP? Nebo pred zacatkem si nactou HCP z federace? Zajimalo by mne “technicko-logisticke zazemi” a take “ucetne ekonomicko procesni”.

  Bude to takova sazkova kancelar, kde jednotlivi ucastnici sazeji vlastne sami na sebe.

  Osobne se nezucastnim.

 • Ing. Vlastimil Musil napsal:

  Dobrý den!
  Celou sitaci jen tak pobaveně sleduji z povzdálí, protože se do “Tour za peníze” nehodlám zapojit, ale myslím si, že časem vznikne skupina lidí, kteří se “vykašlou” na amatérský status, vytvoří vlastní “Peněžní Tour” a budou si klidně o peníze hrát.

  Jsem si jistý, že je nějaký amatérský status a oficiální stanoviska kohokoliv budou pramálo zajímat.

  Osobně mám zájem o oficiální HCP od oficiální federace, abych mohl bez problémů hrát v zahraničí na hřištích, kde vyžadují potvrzený HCP, ale lidé, kteří nebudou mít takovou, nebo jinou motivaci pro udržení amatérského statusu, si založí vlastní soutěž a myslím si, že není síly, která by jim v tom zabránila.

  Rád si přečtu jiné ohlasy na toto zajímavé téma!

  S přátelským pozdravem

  Ing. Vlastimil Musil

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017