Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ALEX TO DOKÁZAL!

11.12.2002 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Fantastického úspěchu dosáhl Alex Čejka na kvalifikaci v LaQuintě, když po šesti kolech skončil na celkovém děleném druhém místě a vybojoval si tak poprvé v historii právo účasti na příštím ročníku nejprestižnější tůře – US PGA.
Blahopřejeme.

Alex Čejka vstoupil do prvního kola kvalifikačního turnaje Q-School se smíšenými pocity. Zahrál 72 ran, tedy par hřiště Stadium Course v kalifornské LaQuintě. Golfový resort PGA West, na kterém se hraje letošní finálový 6-ti kolový turnaj o 35 míst na PGA Tour 2003 byl milosrdnější pro hráče, kteří začali na Tournament Course. Dva z nich, Steve Gangluff a Aaron Barber jsou zatím ve vedení s výsledkem 66 ran, tedy 6 pod par. Nicméně před 170 účastníky je ještě plných 5 kol turnaje, při kterém není nouze o dramatické okamžiky. Strmé pády či naopak nečekané vzestupy jsou pravidelnou kulisou tohoto klání, který je mnohými považován za jeden z nejtěžších vůbec. Při letošní kvalifikační škole se do jejího 3 stupňového systému přihlásilo rekordních 1300 hráčů. Ti všichni se účastní „bratrovražedné“ bitvy o pouhých 35 míst na nejprestižnější soutěži – US PGA Tour v následujícím roce.
V minulém roce se Alex Čejka neúspěšně pokoušel projít tímto sítem kvalifikace a tak mu snad tentokráte budou bohové nakloněni a Alex okusí americkou profesionální soutěž na vlastní kůži. Myslím, že všichni, kteří ho znají mu drží palce a přejí si, aby mu to tentokráte vyšlo.
První den začínal z desítky na Stadium Course a hned na jamce číslo 12 si připsal první birdie. Bogey na následující ho opět dostalo do paru a mrzet ho asi bude nejvíce double bogey na poslední jamce první devítky. Tu nakonec hrál za 37 ran. Nicméně jediné birdie na cestě zpět ke klubovně ho nakonec dostalo na 72 ran, tedy par a průběžné dělené 71. místo. Stejně jako před ostatními je i před Alexem ještě dlouhých 90 jamek, při kterých se může přihodit ještě mnoho dobrého.

Den druhý
Alex se ve druhém kole postavil na hřiště Tournament Course a prošel ho bez jediného zaváhání. Zahrál čtyři birdie a s výsledkem 68 ran se propracoval na výborné dělené 23. místo. Od vítězného Deana Wilsona ho dělí šest ran. Wilson totiž po včerejších 69 ranách zahrál ve druhém kole výborných 65 ran a s deseti pod par je na první příčce.

Den třetí
I ve třetím kole se ukázalo, že Tournament Course svědčí Alexovi o něco lépe než Stadium. Začínal opět z desáté jamky a znovu dokázal zahrát bez jediné „ztráty květinky“, tedy bez bogey. Přidal k tomu tři berdíky a byl z toho výsledek 69. To ho v průbězném pořadí posouvá na skvělé dělené 16. místo. Vedoucím mužem celkové klasifikace je stále Dean Wilson, který má před Alexem náskok 7 ran, když jeho skóre je 14 pod par.
Hráči mají za sebou přesně polovinu kvalifikace a je třeba říci, že vše se ještě může velmi dramaticky změnit. Mezi těmi, kteří se budou prát o postupová místa je například Australan Stephen Leaney, kterého si pamatujeme z bitvy o titul na letošním Linde German Masters. Tam totiž Alexe porazil o jedinou ránu a získal své čtvrté vítězství na European PGA Tour.

Den čtvrtý
Na těžkém hřišti Stadium Course začal Alex famózně – po pěti jamkách byl 4 pod par. Avšak potom si vybral svou smůlu, když na jamce číslo 7, která je po celé délce zprava lemována jezerem zahrál double-bogey. Bogey na dvanáctce znamenalo další ztrátu, kterou však Alex kompenzoval díky birdie na 14. jamce. V závěru ovšem přišla ještě jedna ztráta – bogey na pětiparové 16, která je pověstná svými hlubokými bunkry. Takže podtrženo, sečteno – 71 ran, jednu pod par a celkově mínus 8. Tento výsledek ho nechává na děleném 18. místě se ztrátou sedmi ran na první pozici. Vše se však stále ještě může změnit čehož zářným příkladem je např. Bob May, který se díky výsledku 5 pod par posunul z 59 místa na dělené 18. Na prvním místě vystřídal prozatím Deana Wilsona druhý v pořadí – John Morgan. Dnes hrál 69 ran a s celkovým výsledkem 15 pod par vede celé startovní pole.
TPC Stadium Course – hřiště, na kterém hrál Alex toto čtvrté kolo je dílem předního světového golfového architekta Pete Dye. Patří mezi jedno z nejlepších na světě, alespoň podle hodnocení časopisu Golf Magazine, který ho zařadil do TOP 100. Zajímavou jamkou je již zmiňovaný pětipar pod číslem 16, který je po celé délce lemován těžkými pískovými překážkami. Bunker u greenu je tak hluboký (5 metrů pod úrovní greenu), že musí být opatřen schůdkami. Z dalších je nutno zmínit jamku číslo 6, třípar s ostrovním greenem, která byla v roce 1986 vyhlášena jako jedna z nejtěžších jamek na amerických hřištích. Mimo Q-School se zde hrají velmi prestižní golfové turnaje jako je např. Skins Game, Bob Hope Chrysler Classic či Grand Slam of Golf.

Den pátý
Tournament Course je druhým hřištěm, na kterém se rozhoduje o 35 kvalifikantech, kteří budou mít právo startovat v příštím ročníku US PGA Tour. Toto hřiště, které je součástí komplexu PGA West má za architekta jednoho z nejlepších hráčů všech dob – Jacka Nicklause. Má se za to, že právě on umí ve svých designech hřišť skloubit náročnost a krásu. Totéž platí i o Tournament Course. Velmi specifickou jamkou je ta s číslem 15 (par 5), která končí bunkry obklopeným ostrovním greenem. Resort v LaQuintě PGA West má šest osmnácti-jamkových hřišť z nichž dvě jsou navržena Jackem Nicklausem a po jednom designovali Arnold Palmer, Pete Dye, Greg Norman a Tom Weiskopf.
… a teď k tomu nejdůležitějšímu. Na Tournament Course se dnes pohyboval Alex Čejka se skvělou pohodou. Zahrál šest birdie (10, 12, 15, 17, 3 a 5) a jeden eagle (7). Sečteme-li všechny tyto úspěchy dohromady dostáváme se k číslu 64. A vzhledem k tomu, že Alex nezahrál ani jedno bogey je jeho výsledek fantastický. Celkové skóre na jeho kontě je 16 pod par a jen totální výpadek v posledním kole by ho mohl připravit o historickou šanci. To si však nikdo z nás a určitě ani Alex sám nepřipouští. Ze včerejšího děleného 18. místa se dnes posune výrazně výše, dokonce v průběhu dne byl v jednu chvíli druhý. Nicméně budeme Alexovi všichni fandit, ať se mu zítra podaří úspěšně vybojovat jeden z nejdůležitějších turnajů jeho dosavadní kariéry.

Den šestý
Po včerejším fantastickém výkonu zbýval Alexovi poslední krůček, který ovšem bývá ten nejtěžší. Psychický tlak na hráče je obrovský a každá chyba se jím násobí několikrát. Jeho určitou nevýhodou bylo to, že končil na těžším ze dvou hřišť – Stadium Course. Ovšem na první devítce se Alexovi podařilo zahrát jedno birdie a vyvarovat se jakýchkoli chyb. 31 ran byl dobrý výkon. Na desáté jamce se situace ještě zlepšila díky birdie. Nicméně mírný výpadek a ztráta ran se dostavila vzápětí – 11. jamka bogey, 13. jamka dokonce double-bogey. Alex však zabojoval a na 14 se opět vrátil na 15 pod par po zahraném birdie. Tento výsledek udržel až do konce a tak skončil na fantastickém děleném druhém místě a poprvé ve své kariéře si vybojoval právo na start v příštím ročníku US PGA Tour. Z celého srdce Alexovi blahopřejeme a těšíme se z jeho úspěchu.
Oslavy nebudou trvat moc dlouho, neboť Alex se připojí ke svému krajanovi Svenovi Struverovi, se kterým se účastní turnaje dvojic World Golf Championship – EMC World Cup v Mexiku.
Výsledky:
1. Jeff Brehaut (71-64-72-73-63-73) -16
2. Alex Čejka (72-68-69-71-64-73) -15

Alexovu kompletní skóre-kartu najdete zde.

Příběh pod čarou
Přemožitel Alexe Čejky z letošního Linde German Masters Australan Stephen Leaney již potřetí neprošel Q-School o jedinou ránu a byl po bogey na závěrečné jamce naprosto zdrcen. 33-ti letý Leaney skončil díky chybě na posledním greenu na děleném 39. místě a tím jsou pro něj dveře na příští ročník US PGA Tour uzavřeny.

[Gallery not found]