Alergie = pro golfistu tragédie

27.03.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Někdo má alergii na blbce, jiný na práci. S tím se ale dát v pohodě žít. Pokud ovšem golfista nesnáší trávu nebo pyl, je tu velký problém. Hřiště je vlastně 99 procent zeleně. Kdo všechno z golfistů trpí alergií na rostlinstvo? Kdo má uslzené oči a smrká do ručníku? V seznamu najdeme jména jako Ian Poulter, Alex Čejka, Tiger Woods, Bubba Watson (minulý týden na úvod turnaje Arnold Palmer Invitational kvůli alergii vzdal) nebo také Petr Nič.

Němec s českou krví Alex Čejka měl celý rok 2011 nečekané problémy se silnou alergií na trávu a některé potraviny. „Nechápu to, nikdy jsem žádné podobné obtíže neměl. Je to nepříjemné, protože mi otéká levá ruka a pak se mi nevejde do rukavice,“ vysvětloval Alex, kterého alergie zaskočila ve 40 letech.

Čejka bojuje s alergií dál. „Dokonce mi tak otekly nohy, že jsem musel hrát dvě akce v tenistkách,“ přiznal loni v létě. Navíc většinu léků nemůže používat a tak přešel na bezlepkovou dietu.

Čejku nemoc překvapila na počátku středního věku, český profesionál Petr Nič s ní zápasí celou kariéru. Nyní má sice problémy kvůli odmítnuté dopingové kontrole, pravda však je, že léky na silnou alergii bere od dětství. U golfisty věc zapeklitá.

Nič si v minulosti často stěžoval na silnou reakci na trávu a pyl. „Slzí mně oči,“ připustil na jednom z turnajů domácí profesionální série. V červenci 2010 se dokonce musel odhlásit z turnaje EPD Tour v německém Hamburku.

Američan Tiger Woods má alergii na různé druhy pylu. Kvůli turnajům se bojí aplikovat léky, a tak používá čističky vzduchu ve svém domě jako prevenci. „Snažím se zabránit vypuknutí alergické reakce,“ vysvětluje světová jednička.

Krajan Bubba Watson před týdnem na pětiparové šestce zahrál jedenáct úderů, když třikrát trefil vodní překážku. „Je těžké se soustředit, když máte plnou hlavu rýmy a léků,“ prohlásil uslzený profík.

Na stejné akci alergie trápila i Angličana Iana Poultera, který s ní oficiálně bojuje už tři roky, ale problémy měl i dříve. „Kapky nepomáhaly a caddie musel namáčet ručník, protože jsem do něj pořád smrkal,“ přiznal Poulter minulý týden.

Angličan se o problémech dozvěděl v roce 2011, kdy se odhodlal jít ke specialistovi. „Vždy jsem trpěl sennou rýmou, ale teď jsem zjistil, že jsou jen tři druhy trávy, na které nejsem alergický,“ kroutil hlavou profesionál. Všudypřítomná bermuda bohužel mezi nimi není.

„V podstatě mě alergie brzdí od března do července. Masters 2010, to byl nejhorší zážitek z golfového hřiště v mém životě,“ prozradil Poulter, který bez nosního spreje a očních kapek neudělá na hřišti ani krok.

„Golf je celý můj život, a tak jsem nemohl připustit, aby mi alergie stála v cestě,“ upozorňuje australský veterán Steve Elkington a dodává: „Kvůli nemoci jsem upravoval plán akcí, abych nekýchal celý turnaj.“

Mezi silné alergiky patří například také blonďatá profesionálka z LPGA Jill McGill, která dokonce sportovcům radí, jak zatočit s astmatem.

Podle lékařů se jedná o civilizační nemoc a téměř čtvrtinu populace trápí pylová sezónní alergie. To znamená, že na hřišti trpí mnohem více hráčů, než se na první pohled zdá.

.