Albatros? Kdepak, kondor létá výš

14.01.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Albatros, tedy pětiparovou jamku zahranou na dva údery, viděli diváci v pátek na European i PGA Tour. Je to fantastická podívaná, ale pár jedinců zažilo i slastnější pocit. Víc než albatros je kondor a je to hole-in-one na paru 5! Svět už viděl čtyři, všechny ale od amatérských hráčů. Hřiště pro profesionály jsou zřejmě až moc dlouhé.

První kondor byl zaznamenán v roce 1962 na páté jamce dlouhé 439 metrů na hřišti Country Hope v americkém Arkansasu. Klubový hráč Larry Bruce nevěřil vlastním očím, když poslal míček na doglegu zkratkou přes stromy a on skončil na greenu, po kterém se odkutálel do jamky. On sám výkon neviděl, popsali mu ho hráči z flightu před ním.

Druhý kondor přistál opět díky ostrému doglegu na pětiparovce v Teign Valley Golf Clubu v anglickém Christowu. Amatér Shaun Lynch se v roce 1995 odhodlal na sedmnácté jamce dlouhé 454 metrů vzít do ruky trojku železo, se kterou nechtěně trefil vysoký plot. Od něj se míč odrazil po svahu dolů a dokutálel se až do jamky.

Jediný kondor na pětiparu bez milosrdného doglegu předvedl Mike Crean v roce 2002 na deváté jamce hřiště Green Valley Ranch Golf Club o délce 473 metrů. Úctyhodný výkon se povedl nejenom díky skvělému úderu, ale také kvůli vysoké nadmořské výšce a s tím souvisejícím řídkým vzduchem v Denveru v Coloradu.

Čtvrtý a zatím poslední potvrzený kondor vyletěl v Austrálii a autorem je teprve šestnáctiletý Jack Bartlett. Před sedmi lety se neohrožený mladík mocně napřáhl na sedmnáctce o délce 467 metrů na hřišti Royal Wentworth Falls Country Club a s otevřenou pusou sledoval, jak jeho míček hraný zkratkou přes vřesoviště letí a letí. Ano, doletěl až na green a do jamky.

Kondor by se dal také zahrát na dva údery na jamce s parem 6. V Evropě a ve Spojených státech nejsou obvyklé, ale například na asijských hřištích jsou častější. V Japonsku dokonce existuje par 7. Tam by tedy pro kondora měl hráč k dispozici údery tři.

Američané kondora označují i jako triple eagle, nebo double albatross. A albatros pojmenovali double eagle. Matematicky jsou tyto pojmy nesprávné, vycházejí z logiky jazyka a myšlení. Condor je na každý pád ptačí pokračování termínů birdie, eagle, albatross.

 

.