Po roce – Alan Babický a Klára Spilková

07.12.2011 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Alan Babický

Alan Babický je profesionální hráč golfu, golfový pedagog, golfový promotér a člen Výboru České PGA. Jeho agentura Ingolf zastupuje od loňského prosince naši nejlepší hráčku Kláru Spilkovou. Po prvním roce spolupráce jsme Alana Babického požádali o zhodnocení sezóny.

 

Máte za sebou první rok s Klárou Spilkovou. Jak ho hodnotíte, jaké jsou výsledky, jaké jsou klady a zápory, jaké byly zajímavé situace.

Jak si z legrace s Klárkou říkáme, „na malou holku dobrý….“ Já osobně ho hodnotím velmi pozitivně, protože Klára má velikánskou (téměř jistou) šanci získat kartu na příští rok. Pro ty, kdo by se do toho chtěli podívat hlouběji tak Klára je 72. na Henderson Money Listu, do kterého jsou ovšem započítány i hráčky, které nejsou členky túry, takže je na tom lépe o deset míst. Tudíž možnost, že by kartu nezískala, je minimální. To by musela v Dubaji nastat katastrofa typu, že tam vůbec nepojede a těch ostatních deset tam pojede a všechny udělají cut.

Po stránce herních výsledků, hodnotíme výsledky velmi pozitivně, tj. já i naše partnerská organizace International Sports Management. Nicméně všem je nám asi jasné, že je třeba na herním projevu Klárky dále pracovat tak, jak na něm pracují všechny profesionálky. Rezervy se zdají být ve vyrovnanosti tří a více kol. Na tom s Klárkou pracujeme, tam já vidím řešení v mentální odolnosti, která se mj. automaticky zlepšuje zkušenostmi a i ve fyzické fyzické odolnosti, což je ale vzhledem k věku relativně pochopitelné.

Sezóna byla pro Kláru velice obtížná, protože byla první mezi nejlepšími na světě. Upřímně řečeno, dnes víme, že na některé turnaje jezdit neměla, naopak se měla zúčastnit jiných. Některá hřiště Kláře vyhovují, některá ne. Klára už má jasno, které turnaje má rozumně smysl v příštím roce hrát. Co se zásahu manažera týče, v civilizovaném golfovém světě se v 95% případů tohle rozhodnutí nechává na hráči.

Ohromným kladem jsou Kláry výsledky. Šestnáctiletá česká dívenka se mezi stovkou nejlepších, starších a ostřílených hráček v Evropě neztratila. Profi úroveň je jiná než amatérská. Amatérský svět mi přijde trošku jako botanická zahrada, méně akcí více zábavy. Profi golf je téměř každotýdenní honba, hodně individualistického osamění a neustálá konkurence. Klárka ten přechod zvládla ohromně.

Slabší stránkou je zatím nevyrovnanost kol. Klára má za sebou spoustu úžasných amatérských výsledků. Hrála poslední kola pod ohromným tlakem a hrála je výborně. Je prostě jenom něco, co se nám v těch třech nebo čtyřech kolech nepodaří udržet.

Dalším slabším místem je fyzička. I přes přihlédnutí ke Klářině věku a fyzické konstituci musíme přes zimu zapracovat na fyzické kondici.

Klára má podle statistik i podle toho co jsem viděl také nějaké drobné rezervy v kreativitě krátké hry. Její hra z týčka je jedna z nejlepších, nemine fervej. Puttuje skvěle. Klára musí získat v krátké hře univerzálnost, prostě schopnost kreativně řešit vzniklou herní situaci. V profi golfu na hodně kol je každá jedna rána za kolo násobena třemi nebo čtyřmi a rozdíl 4 ran je 20 a více pozic.

Po manažerské stránce jsme velmi potěšen tím, že se naši letošní partneři rozhodli s námi, přesněji řečeno s Klárou, spolupracovat. Věříme, že se jim to vyplatí. Děláme maximum pro to, abychom prodloužili a navýšili stávající smlouvy, aby spolupráce byla pestřejší.

Nelze zapomenout, že jsme většinu partnerů sháněli až na jaře, protože Klára se profesionalizovala v prosinci. Ale dali jsme to dohromady. Na příští rok máme rozjednány tři, čtyři partnery většího kalibru.

Chceme napříště také partnerům nabídnout model, jak hráče využít. Trh je omezený na padesát tisíc golfistů a mediální expozice není taková jako u tenisu a hokeje.

Mnoho partnerů nechce logo na oblečení, protože Klára v médiích není tolik vidět – protože golf není vidět. Máme například model výjezdu do zahraničí, zahrát si s Klárou nějaké hřiště, což partner použije k rekognoskaci svých nejvýznamnějších klientů.

V Čechách je to více B2B (busines to busines – pozn. red.) než téměř čisté reklamní expozé k masám, jako je tomu často v zahraničí.

Máme tři typy potencionálních partnerů. Ty první, kterým jsou velké české firmy působící v zahraničí spočítáme na prstech jedné ruky. Ty druhé – mezinárodní společnosti působící u nás často nemají golf nebo sponzorství osoby v marketingové strategii, anebo si lokální manažeři neumí prosadit schválení své centrály. No a těmi třetím jsou mecenáši, kterými jsou české firmy, ale kteří pomáhají spíše z nadšení a snahy pomoci rozvoji Klářina talentu než ze hmatatelných obchodních důvodů. No a pro atak na zahraniční centrály je ještě trochu brzo, chtělo by to 1-2 výrazná umístění.

 

Co chystáte na příští rok?

V podstatě, to co jsem už řekl. Budeme pracovat na krátké hře, na řešení krizových situací. Měli jsme takové tři čtyři za sezónu a stály Klárku vždy nejméně 3-4 rány. Někomu, kdo je zvyklý, že mu to skoro vždycky perfektně jde, jedna nepovedená rána nebo kousek chybějícího štěstí může uvést mozek do stresu a zlomit herní pohodu. Tam se musíme podívat, jestli někde není ještě neodkrytý kámen. Jak říkal Nicklaus, když vám to jde, umí dobré skóre zahrát každý, ale turnaj vyhrávají ti, kdo zahrají respektovatelný výsledek, i když se nic nedaří. A to je v podstatě o krátké hře a rozhodování v kritických situacích.

Na příští rok plánujeme 12 – 15 turnajů s důrazem na ty, kde to Kláře letos herně i jinak vyhovovalo. Vzhledem k tomu, že už nebude rookie, neboli nováček, bude zařazena do jiné kategorie a na některé turnaje už nemusí čekat v pořadníku. Sezóna bude zatížena směrem na jaro, abychom o prázdninách mohli hodnotit. Už také víme jak je to se školou, program turnajů více sladíme s programem školy. Víme třeba, že nesmí otevírat maily od profesorů ze školy před finálovým kolem… Stejně s tím v sobotu nebo neděli nic neudělá, ale mozek má pro klidné hraní golfu najednou příliš mnoho potravy navíc.

 

Co technické zabezpečení, bude mít profesionálního kedíka, bude měnit hole, máme sponzora na oblečení, bude s ní jezdit psycholog, fyzioterapeut, masér, hvězdář, nástěnkář ?

Máme v plánu s promluvit s Basilem D´Alberto, to je profesionální kedík žijící v Česku. Nyní nosí hole Kingstonovi. Model s Anetou Zárubovou se nám velmi osvědčil, ale Aneta bude pokračovat ve studiích a my jí nemůžeme bránit. Nicméně hledáme pro Kláru doprovod, podle regulí LET jí musí do 18 let někdo dospělý a autorizovaný rodiči, doprovázet.

K dnešnímu dni máme potvrzeno, že značky Titleist a Volvo zůstávají našimi partnery. Vše ostatní je v jednání… a na nástěnkáře vypíši po novém roce výběrové řízení.  Klárka bude v porotě.

 

Co perspektivy, horizonty.

Na konci příští sezóny, bude-li úspěšná zkusíme získat pozvání na nějaký turnaj za oceán a zvážíme třeba jen tak cvičnou účast v kvalifikaci na LPGA. Škola je nicméně stále prioritou.

 

Děkujeme za rozhovor a již nyní si rezervujeme Vás čas k rozhovoru ke zhodnocení příští sezóny.

Velmi rád a zdravím čtenáře Golf.cz

.