ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Agresivita roste. Budou se i na golfu lidé prát?

31.01.2011 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Situace na českých silnicích připomíná divoký západ. Kdo si myslí, že je silnější, má lepší auto, chce jezdit podle vlastních pravidel. Jak to ale souvisí s golfem? Víc, než by se mohlo zdát.

Před pár dny zmlátil řidič luxusního bavorského motorového wepře neboli BMW X6 chodce, který mu na přechodu úhybal příliš pomalu. Pivní manažer Lacina zase vytlačil řidičku ze silnice způsobem, že jen zázrakem přežila. Stavební podnikatel Trpišovský brzdil se svým neméně vepřoidním mercedesem tak, že řidič za ním (paradoxně rovněž v mercedesu) neměl šanci zabránit kolizi. Podle dopravních průzkumů jste každých osm minut konfrontování na silnicích s agresivním chováním nějakého řidiče.

Na golf se také musí jezdit autem. Osobně mi nutnost dopravovat se na golf vozem připadá jako jedna z nejméně příjemných stránek hry. Když jedete na hřiště, většinou spěcháte, abyste stihli tee time. Než se dostanete z Prahy, stojíte v kolonách. Jste nervózní. Na dálnici a silnici to pak doháníte velmi rychlou jízdou.

Zažil jsem několik agresivních řidičů, kteří mne cestou na golf předjížděli nebezpečně, a jejich auto jsem pak nalezl na parkovišti hřiště, kam jsem také směřoval, anebo jsem v nich golfistu odhalil podle samolepky na zadní části auta. Nedělám si iluze, že golfisté jsou lepší a ohleduplnější řidiči než jiní lidé. A nedělám si také iluze, že se na golfu se stejnou agresivitou, jakou vidíte na silnicích, nesetkáte. Sám jsem jednu takovou vyhrocenou situaci zažil.

Bylo to ve Mstěticích, někdy hodně brzy na jaře. Hřiště bylo úplně prázdné a brzy jsem došel flajt dvou hráčů přede mnou. Byli viditelně staršího věku a hráli podle svého tempa. To bylo výrazně pomalejší než moje. Asi na sedmé jamce jsem na ně mával, že bych rád šel před ně. Nevnímali. Písknul jsem na prsty, aby si všimli, že za nimi jde osamocený hráč. Bylo mi už zima a nechtěl jsem jít dalších dvanáct jamek v jejich tempu, když před nimi vůbec nikdo nebyl.

Protože nereagovali, zahrál jsem. Nehrál jsem do nich, ale míček k nim doskákal na vzdálenost asi dvaceti metrů. Šel jsem k nim a řekl, že bych je rád předešel. To jednoho z nich rozlítilo. Začal mi nadávat. Stejně prudkým hlasem jsem mu sdělil, že jsem na ně mával, a když mně nechtěli pustit, tak mi nic jiného nezbývalo, než hrát a jít těsně k nim. Dodnes si pamatuju, co na mě ten muž řval ze vzdálenosti asi deseti centimetrů od mého nosu: „Vy nás nemáte co předcházet, záleží jedině na nás, jestli vás před sebe pustíme nebo ne!!!“ Skoro to vypadalo, že se začneme rvát.

Vzhledem k tomu, že dotyčnému bylo mezi šedesátkou a sedmdesátkou, byla by případná rvačka fakt absurdní. Absurdní byla celá situace i proto, že jsme na hřišti byli úplně sami. Nakonec mi na důkaz své nadřazenosti prudce kopl do míčku, který odletěl asi dvacet metrů. Sebral jsem ho, jamku nedohrál a šel na další. Bylo to jedno, chtěl jsem prostě jít kupředu a hrát.

Uznávám, že jsem taky asi udělal chybu, neměl jsem hrát. Ale aspoň jsem nikomu nekopal do míčku. V každém případě to byl typický příklad konfliktní situace, která kdyby se odehrávala na silnici, možná by skončila nehodou.

Dnešní doba bohužel není časem kompromisů, velkorysých ústupků a gentlemanství (je jistě otázkou, zda někdy takový čas vůbec byl).  Dvacet let od pádu železné opony jsme překvapeni tím, kolik svobody a blahobytu máme, ale přesto žijeme ve větším stresu než kdysi. Někteří úspěšní jsou nervózní proto, aby si své peníze a postavení podrželi a pokud možno ještě rozšířili. Vadí jim všechno a všichni, kteří jim v cestě nahoru překážejí. Ti méně úspěšní jsou zase frustrovaní z toho, že v dnešním vysoce konkurenčním prostředí spíše prohrávají, než vítězí.

Stejně jako na silnicích i v golfu platí pravidla, která někteří lidé porušují. Někdy přímo podvádějí, jindy se zase chovají velmi přehlíživě. Nestarají se o ostatní účastníky „golfového provozu“, věnují se jen sami sobě. Je jim fuk, že na hřišti jsou i další hráči.

Golf je nicméně hrou, ve které nezáleží na ničem jiném než na schopnosti dobře trefovat míček. Můžete být kdokoli, můžete mít cíle jakékoli, ale když nebudete respektovat golfové zákonitosti, hra vás vytrestá. Agresivita nikdy nevede k dobrému výsledku, protože hráč je pak vynervovaný. Úspěch v golfu vede jedině přes „klidnou sílu“, vnitřní vyrovnanost, respekt. Fůra lidí to jestě nepochopila, fůra lidí se snaží přenášet na hřiště zákonitosti džungle, kterou vidí okolo sebe. Jenže golf je umělý svět, ve kterém platí zvláštní pravidla. Naštěstí mají férového ducha a nelze je obcházet. Jednou se to možná povede, ale víckrát už ne. Kdo tohle nepochopí, ten nikdy neporozumí golfu jako takovému.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Počet přečtení: 2 665
Komentáře
 • MK napsal:

  Dost cestuji a tak také často na svých cestách vyrážím na hřiště sá (pro pana Pavla – ne vždy lze “sehnat” spoluhráče). Dost často se tedy dostávám k tomu, že dojdu ‘flajt’ před sebou a řeším podobnou situaci z článku. A moje zkušenost je taková, že na hřištích u kterých převládají zaparkovaná běžná auta, tak problém s puštěním nemám na rozdíl od těch, kde je parkoviště zaplněno luxusními vozy. Možná to je jen náhoda, možná že ne.

 • huhu napsal:

  ………..a nemohou se používat pravidla slušnosti? Pak by oba pánové p.Haladu převe pustili, pro ně evidentně 10 minut nic neznamenalo!

 • Váňa napsal:

  No to jste s námi byl brzy hotovej pane Jone. Pamatujeme si stará pravidla a už jsme agresivní.
  Pravidla neumí dokonale nikdo, proto jsou rozhodčí a poradny. Pravda, mě je učil ještě Hanuš Goldscheider.
  Že je jednotlivec skupina nějak neumím pochopit, ale když je to v pravidlech, tak to musím skousnout. Ale když za mnou půjde takových “skupin” několik, což je běžný jev například v Motole, budu se starat pouze o jejich hru, protože se furt budu ohlížet a na každé jamce někoho pouštět. Pak budu vrčet, pravidla nepravidla. A těžko mě přesvědčíte, že jsem já ten špatnej, když se mi to nelíbí.

 • Michael Jon napsal:

  Ad Pavel a Vana;
  Nemáte pravdu. Neznáte Pravidla, Andrej Halada ano. Respektive znáte jejich zastaralou verzi, která je několik let překonaná. Jednotlivec je skupina a je-li (no to by bylo, aby nebyl!) rychlejší, má vždy přednost. Mimochodem právě svými reakcemi dávají oba pánové (bohužel) zapravdu Andrejovi – vypadá to, že agresivita roste…

 • Peto napsal:

  Re p. Vana:
  Zrejme ste sa ucili golf uz davnejsie. Podla pravidiel platnych na roky 2008-2011 je aj jednotlivec povazovany za skupinu. Cize etiketa ocakava, ze pustite aj jednotlivca. Ohladuplnost to vsak bola uz aj pred tym.
  Ked myslite, ze by vas pustanie moc zdrzalo tak vyskusajte nasledovne. Dohrajte jamku, odpalte na dalsom odpalisku. Ak je jednotlivec rychly, tak staci malinko pockat a on pride na odpalisko, nechate ho odpalit a potom on rychlym krokom a vy pomalsim pojdete k svojim loptam a celkom pekne a plynule vas predbehne s malymi prestojmi.
  Prosim VZDY pustajte rychlejsiu skupinu, ak je pred Vami volno. Ked sam raz budete rychlejsi a uvidite sa pred sebou niekoho motat a nebude Vas chciet pustit, tak pochopite.

 • vana napsal:

  Asi bych na vás taky řval. Prázdné hřišťe a za námi se tlačí samotný hráč, který samozřejmě  půjde rychleji. To otráví každého. 
  Samotný hráč opravdu nemá přednost. Nezdržovali vás ti před vami, vy jste obtěžoval je.

 • pavel napsal:

  :) slepice nebo vejce… Nebudu hodnotit boj a ostre lokty na silnicich. Pravidla jsou stara nekolik let. Je jen uhel optiky pohledu, jak moc jsou dodrzovana, kdyz je vice ci mene dost z nas porusuje. Situace samostatneho hrace reseni ma… Reseni ci pravidlo je starsi nez 50ka ve meste… Jako samostatny hrac na hristi nemate vubec zadne pradnosti. Je to jen a jen Vase vec, ze jdete sam. Nemate zadne pravo vyzadovat prednost a hranim micku:)))) bez komentare. Proc ma starsi par hracu cekat nez kolem jeden mladsi probehne ? Casto premyslim nad mickem odehraneho k memu bagu ci voziku z odpaliste za mnou…. Kam ho poslat ten pozdrav … Priste doporucuju kontaktovat recepci ci marshala. Pozvat na hru kamarada (…uplne jina vec). Vybrat jine hriste kde golf marshal funguje… Jste buh? Byl jste v Rusku? Mate pravo “nasrat” nekoho jineho.:)nebo je to prave ten duvod, proc hrajete singl?

 • Zel napsal:

  Hraji hodně a na mnoha hřištích, ale přímo na hřišti jsem se s vyslovenou agresivitou setkal jen jednou a to shodou okolností právě taky ve Mstěticích. Šli jsem ve dvou a došli jsme flight s pěti(!) hrajícími hráči některé z asijských národností … vlastní příběh přeskakuji, jen řeknu, že nakonec jsem byl rád, že jsem nedostal nožem do žeber a od té doby jezdím jinam.

 • capa napsal:

  Bohužel chování řidičů na silnici je dnes opravdu špatné a i já jsem již ohrozil jiné účastníky, když jsem vezl syna na turnaj. Dodnes mě to mrzí a při představě, co se mohlo stát mě ještě teď mrazí. Ono se né nadarmo říká, že každý člověk je deně pět minut blbec. Jen záleží, kdy těch pět minut přijde. Pokud přijdou na golfovém hřišti, tak z toho kouká možná boule ale na silnici je to podstatně horší. Agresivita stoupá na celém světě a tak i golfové hřiště nebude vyjímkou, škoda. Moc mě to tam baví a rád si tam odpočinu. Moc pěkný čánek.

 • Peto napsal:

  Mate moj obdiv, ze ste sa v tej situacii udrzali. Ak by pan po upozorneni, ze ma odomna odstupit zostaval v nebezpecnej blizkosti, tak ho odsotim. Nebudem riskovat, ze on z bezprostrednej blizkosti zautoci prvy. Udrzujte si vzdialenost. To je prva lekcia na sebeobrane. Vek nerozhoduje, aj 65rocny vam vie zlomit nos.
  Inak uplne suhlasim s Vasim clankom. Ja sa snazim hrat rychlo, vzdy kricim fore, hrabem bunkre, pustam rychlejsie flighty a celkovo dodrzujem etiketu. Ale golf u nas je bohuzial plny dost arogantnych ludi, ktori maju peniaze a moc a myslia si, ze mozu vsetko. A strasne ma vie rozculit, ked niekto nedodrziavanim etikety sa snazi ziskat vyhodu nadomnou, alebo arogantne presadzuje sebecke zaujmy bez ohladu na ostatnych.
  Ked pristane tesne vedla mna lopticka (nie 20m) a nepocujem “fore”, tak vzdy na to musim zareagovat. A na pomale flighty tiez kricim a mavam im. Potom zalezi ako zareaguju. Ak sa ospravedlnia, tak som mily aj ja, ked su agresivni, tak sa nedam.
  Tiez si pamatam ako som dlhsie nevedel predbehnut pomaly flight. Tak som za nimi dopredu zabehol a spytal sa ich, ci vedia co je etiketa na ihrisku. Povedali mi, tak ako Vam, ze je na nich, ci ma pustia. Tak som im povedal, ze nech si uvedomia, ze prave dodrziavanie etikety a bezpecnosti je to, co flighty za nimi drzi od toho, aby to nepalili okolo nich, ked sa motaju 100m od odpaliska v roughe. A ci mam zatelefonovat marsalovi, nech ich pride usmernit. To zabralo.

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017