Jehlička – jak se stát golfovým manažerem 1.

08.05.2014 | Zdeněk Jehlička | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Zdeněk Jehlička

Zdeněk Jehlička je bývalý závodní golfista s handicapem 1,4. Je bývalým manažerem velké české golfové firmy s šesti hřišti. Po odchodu z podniku se rozhodl, že začne studovat golfový management ve Španělsku, které je jednou z nejnavštěvovanějších golfových destinací. Poprosili jsme Zdeňka Jedličku, aby se o své zkušenosti ze studií podělil s čtenáři Golf.cz a naznačil jednu z možných cest, kterou se adepti na toto pro golf tolik důležité povolání mohou ubírat.

 

Golf jsem začal hrát v patnácti letech. Od té doby mne naprosto pohltil. Nejen po herní stránce, ale po dostudování vysoké školy jsem se rozhodl začít v golfovém průmyslu i pracovat. Mojí zatím poslední prací v ČR byla organizace Faldo Series, díky které jsem se seznámil se zástupci společnosti Faldo Series. V průběhu spolupráce s nimi ve mně stále uzrávalo rozhodnutí, že bych chtěl vidět, jak se dělá golf jinde.

Nejprve jsem zkoušel jen tak nazdařbůh oslovit hřiště v Evropě, ovšem, jak se dalo čekat, žádná nabídka práce nepřišla. Proto jsem se rozhodl, že nejlepší cesta bude přes zahraniční školu a následnou stáž. Začal jsem tedy prohledávat internet a nalezl dvě varianty. První byla golf management škola na Floridě v USA, která ovšem trvala 1,5 roku a neposkytovala žádné stáže.

Má volba tedy padla na Les Roches Hospitality University v Marbelle, což je pobočka švýcarské hotelové školy. Tato škola poskytuje pěti měsíční postgraduální studium golfového managementu a následně poskytuje i kontakty na golfová hřiště, kde je možno nastoupit na pracovní stáž.

Jednalo se opravdu o studium golfového managementu, což znamená, že mezi předměty patřily např. turfgrass management (greenkeeping), golf events, golf industry, golf design, ale I obecné předměty jako účetnictví, marketing, HR a další. Tím, že hlavní náplň školy jsou hotelová studia, jsme pronikli i do tajů F&B a samotného servisu zákazníků. Je to tedy studium zaměřené čistě na výchovu budoucích golfových manažerů.

Škola se nachází v Marbelle, ležící v nejjižnější části Španělska a obklopené šedesátkou golfových hřišť. Dá se říci, že ihned po příjezdu v půlce ledna jsme začali hrát golf a nepřestali až do odjezdu.

Studium bylo náročné, pokud jde o čas. Každý den škola začínala v devět ráno a končila v pět odpoledne, bez výjimky. Do toho přicházelo samostudium, takže dny, kdy jsme se vraceli ze školy v deset večer, nebyly na konci studia výjimečné. Projekty, zkoušky, termíny, atd. Nebyl jsem jediný, kdo strávil v knihovně pětadvacet dní v kuse.

Jedná o postgraduální studium, proto se počítá s tím, že většina studentů již má nějaké zkušenosti s golfem. Jednalo se tedy spíše o doplňování znalostí než úvod do světa golfu. To se ovšem netýkalo předmětu turfgrass managementu (greenkeeping), kde jsme na to šli vyloženě od píky. Bohužel našemu kruhu se nevyhnula účast jedné spolužačky, která s golfem neměla absolutně žádné zkušenosti. Po deseti týdnech studia její otázka co je to par 5 působila celkem nemístně.

Pro většinu z nás však účast na studiu byla velmi pozitivní a to především díky profesorům, kteří nás vyučovali. Rád bych zmínil alespoň pár jmen, a to Javier Reviriego – general manager Valderramy, dále Jaime Olano – greenkeeper z Ryder Cupu 1997 a Carlos Roca – prezident Spanish PGA. Poslouchat jejich zkušenosti a bavit se o golfových tématech byla opravdu obrovská příležitost.

Díky této zkušenosti jsem si obrovsky rozšířil obzory. Sice se problémy španělského a českého golfu nedají srovnávat, ovšem určité zákonitosti platí všude. Takže pokud se mi podaří přetvořit znalosti získané ve španělském prostředí na české, bude to ideální výsledek.

Bylo také skvělé se bavit o přípravě turnaje Volvo Matchplay s bývalým managerem Finky Cortesin, hřiště kde se po tři poslední roky turnaj odehrával, dále s greenkeeperem pracujícím šest let na Valderramě jakým stylem připravit hřiště do špičkové kvality za co nejmenších nákladů. Já sám si nejvíc vážím toho, že jsem získal jiný pohled na golf jako business a jako pracovní prostředí.

Výukový green

Ve třídě nás bylo celkem šest. Dvě dívky, z nichž jedna, Bulharka, neměla s golfem žádné zkušenosti a druhá, Němka žijící ve Španělsku, byla velmi dobrou hráčkou s HCP 10. Dále jsem měl tři spolužáky, z nichž nejhorší měl HCP 7, takže pravidelné víkendové souboje byly samozřejmostí, Národnosti byly různorodé, od Španěla, před Angličana až po Kolumbijce žijícího v USA.

Cíle jsem měl tři. Získat nějaké kontakty ve světovém golfu, což se mi naprosto splnilo. Posunout se po pracovní stránce do zahraničí, což se mi díky mé současné stáži na hřišti Finca Cortesin Golf Club také daří. A v neposlední ředě samozřejmě prohloubit své znalosti o golfovém prostředí a o golfu jako byznysu samotném.

 

.