USGA – 67. U.S. Women´s Open

08.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

USGA – U.S.  Womens Open, Kohler, Wisconsin ( 5. – 8.7.2012, -7 hodin)

 

 

 

Neděle – poslední kolo
Navzdory tomu, že finálové kolo odehrála s jednou ranou v plusu, udržela Korejka Choi Na-yeon svůj náskok a s konečným skóre -7 zvítězila o čtyři údery před krajankou Amy Yang. Jediné dvě zakončily velký turnaj pod úrovní even par. Samostatně třetí Němka Sandra Gal už na těžkém hřišti nasbírala výsledek +1. Další česky mluvící hráčka Jessica Korda skončila na 39. místě.
Čtyřiadvacetiletá šťastná vítězka majoru zopakovala story o tom, jak když jí bylo deset let a golfu se ještě nevěnovala, viděla vítězství své krajanky Pak Se-ri na US Open a jako jedna z tisíců mladých Jihokorejek se pustila do tréninku. „Inspirovalo mě to, byla to velká událost pro celou zemi,“ potvrdila jedna z nástupkyň průkopnice tohoto sportu v zemi. Vítězství Choi přišlo na témže hřišti. „Řekla mi, že je na mě hrdá,“ rozplývala se majitelka tradičního poháru a šeku na 585 tisíc dolarů. „Řekla mi toho spoustu. Před čtrnácti lety jsem seděla u televize a tohle je pro mě jako sen. Děkuji Pak, co udělala pro golf u nás doma, protože bez ní bych tady rozhodně nebyla. Je to úžasný den,“ dodala.
Korejky vládnou americkému šampionátu v poslední pětiletce naprosto jednoznačně. Tituly na něm získaly Park Inbee (2008), Ji Eun-hee (2009) a Ryu So-yeon (2011). Pro Choi Na-yeon, která byla na US Open už dělená druhá  před dvěma lety, je čerstvé vítězství už šestým na prestižním ženském okruhu. „Zítra letím domů a už se těším, až na letišti uvidím své rodiče. Musím se jim omluvit, že tu nebyli,“ připomněla ještě, že v roce 2009 požádala matku i otce, aby se vrátili ze Spojených států do Koreje, protože chtěla dospět. Nicméně jim poděkovala za péči, bez níž by se rovněž nestala profesionální hráčkou.
Ve čtvrtém kole zahrála na desáté jamce triple bogey, ale ukázala psychickou odolnost. „Začala jsem mluvit se svým caddiem. O letadle na zítra, o autě, o prázdninách. Nic o golfu. A zahrála jsem birdie na jedenáctce a pak par na dvanáctce,“ popsala Choi, jak se dobrala ke svému vítězství.
Další pořadí:  14. Thompson (+5), 18. Lincicome (+6), 21. Luna, Muňoz (+7), 28. Nordqvist, A. Mijazato (+8), 35. Wie (+10), 39. Korda (+12), 46. S. Lewis (+13), 50. Webb, Tseng, Reid (+14), 54. Stanford (+15), 56. Gustafson (+16).

 

Konečné Top 10


Sobota – 3. kolo
A je tu jihokorejský útok. Vedení v turnaji převzala jedna z enklávy hráček této asijské země Choi Na-yeon s průběžným skóre -8, což je výsledek naprosto úžasný v zhledem k tomu, jaké problémy dělá hřiště účastnicím tuanje. Na druhém místě průběžného pořadí je její krajanka Amy Yang s těžko pochopitelnou ztrátou šesti úderů. Až na dělené třetí pozici jsou jiné národnosti včetně německé, avšak ty zosobňuje česky mluvící Sandra Gal.
Obě Korejky šly tak vysoko díky neuvěřitelně zvládnuté sobotě. Zatímco ostatní hrály většinou nad par, a někdy i dost, tyhle dvě se s podmínkami vyrovnaly nepoměrně líp. Choi zahrála 65 ran (-7) a do skórkarty zapsala dokonce osm birdie, avšak i jedno bogey. „V neděli budu určitě nervózní, ale netratím kvůli tomu svou hru. Věřím si a to je dobrý moment pro to, abych US Open vyhrála,“ dodávala si odvahy vedoucí žena. Yang se po divokém pátku (eagle, ale také dvě double bogey), zklidnila a zahrála 65 ran (-3) po pěti birdie a dvou bogey.
Další pořadí: 3. M. Mijazato, Thompson, Gal (-1), 7. Creamer, Pettersen (+1), 13. Wie (+2), 15. A. Mijazato (+3), 20. Korda (+4), 33. Reid (+7), 38. Tseng (+8), 49. S. Lewis (+10).

Top 10 třetího kola

 

Pátek – 2. kolo
Suzann Pettersen zase jednou prokázala svou kvalitu a dostala se do čela turnaje s průběžným skóre -5. Její páteční výkon 68 ran (-4) byl mezi ostatními výsledky vzácný, protože jen nemálo hráček se dostalo pod par. Nicméně nade všemi vyčnívalo skóre 66 (-6), jehož neočekávaně dosáhla Michelle Wie. Američanka, u níž se zdálo, že raketově odstartovaná kariéra se řítí v zapomenutí, se po začátku birdie – bogey rozstřílela a další šestice birdie ji vynesla na dělenou druhou pozici se ztrátou jednoho úderu na lídryni. Spolu s ní tam po polovině turnaje figuruje ještě další Američanka Cristie Kerr.
Pettersen zapsala pět birdie a jedno bogey. Dokázala, že na majory se většinou dokáže skvěle připravit. „Mám ráda US Open,“ potvrdila při svém desátém startu na americkém mistrovství. „Je to obvykle nejtěší turnaj v roce. Líbí se mi, na jakých se hraje hřištích, jsou těžká a jsou férová. Na tom letošním se ale dají hrát birdie, takže mám v herním plánu další,“ dodala jednatřicetiletá Norka. 
Skvěle se drží německá hráčka českého původu Sandra Gal, jež po mírném zlepšení oproti čtvrtku (kola 71, 70) zaujímá průběžnou dělenou čtvrtou pozici. Čechoameričanka Jessica Korda se v polovině amerického šampionátu dokázala vměstnat do top 20.
Další pořadí: 4. Gal, Hurst, Inbee Park, 7. M. Mijazato (-2), 9. Thompson (-1), 13. A. Mijazato (E), 17. Korda, Pak Se-ri (+1), 29. S. Lewis, Tseng, Creamer, McPherson, Stanfrod, Nordqvist (+2), 45. Reid (+4).
Cutem neprošly: Boeljon, Matthew, Ch. Kim, Woods, Gulbis, Hedwall.

Čtvrtek – 1. kolo
Christie Kerr, Brittany Lincicome a Lizette Salas hrály 69 úderů (-3) a vedou po prvním kole parného prestižního turnaje, jako by chtěly dát zbytku světa najevo, že nechtějí, aby americký titul opustil zemi. „Mým cílem je hrát stejně konsistentně po celý turnaj. Pak uvidíme,“ nechtěla ještě Kerr předjímat, zda americká nadvláda vydrží s jejím přispěním. Lincicome si dala jednu „prostou“ podmínku, aby to tak bylo: „Když každý další den všechno půjde tak snadno, jak mi to šlo tentokrát, může to být životní výsledek.“ Salas, která je sice na svém třetím US Open, ale na LPGA Tour je nováčkem, k tomu dodala, že musí v tom vedru zůstat tak chladná, jak je to jen možné.
Na děleném čtvrtém místě je také další z amerických nadějí, sedmnáctiletá Alexis Thompson (-2).  Z česky mluvících hráček je na tom lépe Sandra Gal, jíž dává osmá pozice se ztrátou dvou ran na čelo leaderboardu dobré vyhlídky do dalších dnů. Jessica Korda figuruje na 38. místě s bilancí +2.  Také neteř Tigera Woodse Cheyenne si stojí solidně, z 55. místa a při skóre +3 může myslet na cut. Pětinu startovního pole otevřeného amerického mistrovství tvoří Korejky. V první desítce jsou zatím jenom dvě.
Další pořad: 8. Pettersen (-1),  24. Creamer (+1),  38. Korda, Tseng, Wie (+2), 55. Kim, Boeljon,Woods, Webb (+3), 94. Hedwall (+5).

Top 10 prvního kola

Turnaj pořádá Americká golfová asociace (USGA) a je zařazen jako jeden ze čtyř majorů LPGA.  Hráčky se do amerického mistrovství dostávají podle složitých záslužných  a kvalifikačních klíčů. Za umístění v turnaji nejsou finanční odměny.
Hrají Tseng, Pettersen,  Gulbis, Creamer, Ai Miyazato, Pressel, Thompson, Boeljon,  Reid, Luna, Webb. Lincicome, Wie,  neteř Tigera Woodse Cheyenne a česky mluvící hráčky Sandra Gal a Jessica Korda.

Hraje na hřišti Blackwolf Run, složeného z  devítek hřišť River a Meadows.
Dotace turnaje je 3,25 milionů dolarů, zhruba 66 milionů korun. Loni zvítězila So Yeon Ryu.


Odkazy: … Blackwolf Run Hřiště na satelitní mapěStránky U.S. Womens Open