Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

38LETÝ NOVÁČEK VÍTĚZÍ

15.03.2004 | Redakce | publikováno v rubrice Nezařazené
A A A

Honda Classic na hřišti Mirasol v Palm Beach Gardens se jistě zapíše zlatým písmem do kroniky 38letého nováčka US PGA Tour Todda Hamiltona, který zde v dramatické bitvě zvítězil. Také na evropské Tour zvítězil veterán – Joakim Haeggman na Qatar Masters.

US PGA Tour – Honda Classic
The Country Club at Mirasol Sunrise Course, Palm Beach Gardens, Florida

Náročné zvlněné greeny čekaly na účastníky turnaje Honda Classic na hřišti Mirasol v Palm Beach Gardens na Floridě. Ne všichni se s tímto faktem dokázali vypořádat a tak pouze sedm hráčů v posledním kole zahrálo méně než 70 ran. Navíc se přidal ještě silný vítr, který ze hřiště učinil skoro nedobytnou pevnost. Takovéto podmínky mohly hrát do karet především Toddu Hamiltonovi, který si v úvodních třech kolech vybudoval pohodlný náskok čtyř ran a do finálového dne vycházel z první příčky.
Hráč, který se po osmi neúspěšných pokusech teprve loni poprvé kvalifikoval na prestižní US PGA Tour byl středem pozornosti. Zvláště, když svůj pracně vybudovaný náskok dokázal chybami na prvních devíti jamkách úplně vymazat. Cestu k vítězství tak otevřel i pro další.
Nabízené příležitosti se chytil jeden z nejzkušenějších – Davis Love III. Na rozdíl od Hamiltona nechyboval a s jistotou sobě vlastní proměňoval své birdie. Bez šancí nebyl v jednu chvíli ani Brian Bateman, hráč, který ještě nikdy ve své kariéře neskončil v první desítce. Na tomto turnaji se mu to konečně podařilo, když obsadil v celkovém hodnocení třetí místo. Love zakončil svou „jízdu“ parem na poslední jamce a jeho skóre se zastavilo na hodnotě mínus 11. Okamžitě však zamířil do tréninkových prostor, protože tušil, že náskok jediné rány nemusí být rozhodující.

Hamilton se však očividně trápil a na jeho vítězství by si v tu chvíli nevsadil ani největší optimista. Posledních dvanáct let se tento zkušený harcovník protloukal profesionálními soutěžemi v Asii, především na japonské PGA Tour. Právě zde v minulém roce získal čtyři vítězství a především nové odhodlání zkusit znovu své štěstí a probojovat se v kvalifikaci do elitní americké soutěže. To se mu na konci minulého roku povedlo a tak se 38letý Todd Hamilton stal nováčkem na US PGA Tour. Na tomto turnaji měl zaplatit nováčkovskou daň. Nicméně i přes značnou nervozitu se dokázal Hamilton vzpamatovat v pravý čas. Na jamce číslo sedmnáct zahrál velmi důležité birdie, které srovnalo jejich skóre s Lovem. A poté přišla závěrečná jamka, na níž poslal tento navrátilec skvělou příhru necelého půl metru za jamku a bylo rozhodnuto. Birdie na vítězství proměnil a po dlouhých sedmnácti letech své profesionální kariéry se mohl poprvé radovat z triumfu na prestižní soutěži.
„Sen, který se stal skutečností,“ hodnotil s pohnutým hlasem svůj úspěch. „Vím, že je mnoho talentovanějších, kteří si možná zasloužili vyhrát. Ale buďte si jistí, že nikdo si nebude tohoto úspěchu vážit více než já!“
Todd Hamilton si díky vítězství na Honda Classic připisuje na svůj účet 900 tisíc dolarů a právo startu na US PGA Tour v příštích dvou letech. Tento triumf ho možná také protlačí do soupisky na první major sezóny – US Masters, který se uskuteční v dubnu.
„Dal nám všem šanci na vítězství a pak si ji vzal zpět,“ lakonicky komentoval jeho triumf druhý v pořadí Davis Love III. Ten se tak již podruhé za sebou musel spokojit se stříbrnou příčkou, když v minulém roce ho na stejném turnaji překonal Justin Leonard.
Mezi jmény, které se na tomto turnaji nedostaly do víkendových bojů se objevilo i to Alexe Čejky. I přes tento neúspěch se v letošní sezóně zatím pohybuje na 70. místě žebříčku výher (Order of Merit).

Výsledky:
1. Todd Hamilton (68-66-68-74) -12
2. Davis Love III (69-69-70-69) -11
3. Brian Bateman (71-69-70-68) -10


European PGA Tour – Qatar Masters
Doha Golf Club, Katar

Qatar Masters skončilo velkým úspěchem pro švédského golfistu Joakima Haeggmana, prvního Švéda, který kdy nastoupil v týmu Ryder Cupu. Bylo to pro něj již čtvrté vítězství na evropské Tour, nicméně první po dlouhých sedmi letech. Přišlo až na úplně poslední jamce, když proměnil svůj birdie putt a o jedinou ránu tak nechal za sebou Japonce Nobuhita Sata.
Haeggman si v roce 1994 poranil při hokeji rameno a od té doby stále laboroval s tímto zraněním. V minulém roce si dokonce při tomtéž sportu zranil kotník a vynechal značnou část loňské sezóny. Letos hraje na evropské Tour díky „zdravotní výjimce“.
„Miluji hokej, ale po těchto příhodách se k zimním stadiónům už nepřiblížím…“

Výsledky:
1. Joakim Haeggman -16
2. Nobuhito Sato -15
T3. Brian Davis -14
T3. Raphael Jacquelin -14
T3. Jose Manuel Lara -14