Golf v zahraničí (1. – 5.9.2011)

06.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Novinky
A A A

PGA Tour – Deutsche Bank, TPC Boston, Norton, Massachusets, USA
European Tour – European Tour – Omega European Masters, Crans Montana, Švýcarsko
Ladies European Tour – Uniqa Ladies Golf Open, Golfclub Fohrenwald, Wiener Neustadt, Rakousko


PGA Tour – Deutsche Bank, TPC Boston, Norton, Massachusets, USA
(2. – 5.9.2011, -6 hodin)

Pondělí – finálové kolo
Nakonec je všechno ještě trochu jinak. Vítězem se stal Webb Simpson na druhé jamce rozehrávky, v níž porazil svého amerického krajana Cheze Reavieho. V součtu čtyř kol dosáhli oba výsledku 15 ran pod par. Vedení tedy neudržel další domácí golfista Bubba Watson, jenž klesl na dělenou 16. pozici a neudělal průlom ani ve FedEx Cupu. Po polovině finálové série čtyř turnajů vede tento bodový žebříček právě Simpson před Dustinem Johnsonem a Mattem Kucharem. Prvním neamerickým hráčem je na čtvrté pozici světová jednička Luke Donald z Anglie. Mezi sedmdesát hráčů, kteří mají právo hrát třetí turnaj play-off, nepostoupili mimo jiné loňský vítěz US Open Graeme McDowell ze Severního Irska, rydercupový reprezentant USA Jeff Overton, ani Troy Matteson, jenž byl po prvním kole turnaje v Nortonu první.
Další pořadí: 3. Snedeker, Donald, Day (-13), 6. Furyk (-12), 7. Van Pelt (-11), 8. Mahan, Scott (-10), 10. Mickelson (-9), 16. Els, Karlsson, B. Watson (-8), 21. Schwartzel (-7), 25. Kuchar (-6), 31. García (-5), 37. McDowell (-4), 42. Stricker, D. Johnson (-3), 61. Watney (+1), 68. Overton, Rose (+2), 73. Harrington (+3).

Neděle – 3. kolo
Bubba Watson se udržel. Američan sice trochu bojoval sám se sebou, přesto v závěru kola dokázal uhájit pozici lídra jako jediný ze všech tří, kdož vedli po sobotě. V jeho skórkartě jsou čtyři bogey a o jedno birdie víc. To, jímž se o jednu ránu oddělil od ostatních, zapsal na předposlední jamce. Dostal se na průběžné skóre -11. „Začal jsem špatnou ranou an jedničce a bylo z toho bogey, naštěstí jsem se ale dal rychle dohromady,“ ulevil si Watson.
Jeho tempo vyjádřené 70 ranami nevydrželi v mokrých podmínkách ani Adam Scott ani Charl Schwartzel. Australan zapsal 71, tedy par hřiště, a klesl na dělené druhé místo. Jihoafričan zahrál dokonce ještě o jeden úder hůř a patří mu společná sedmá pozice.
Finálové kolo bude nadupané, protože se Scottem mají pouhý úder ztráty na Watsona ještě další čtyři golfisté a mezi nimi i další z mladých Australanů Jason Day, druhý z letošního Masters i US Open. A pětice golfistů včetně držitele zeleného saka z letošního roku Schwartzela zaujímá sedmé místo. Krom dalších také Angličan Luke Donald, jeden z největších favoritů.
Boj o FedEx Cup se otevřel dalším poklesem Nicka Watneye i Matta Kuchara, naopak o něco výš se zase vydrápal dosavadní lídr průběžného pořadí zámořské série Dustin Johnson.
Další pořadí: 2. Day, Steele, Reavie, Kelly, Scott (-10), 7. Furyk, Woodland, Simpson, Schwartzel, Donald (-9), 12. Watney, Fowler, Snedeker (-8), 19. Mickelson, D. Johnson, Els (-7), 39. Wilson, McDowell, Kuchar (-4), 50. García (-3), 55. Stricker (-2), 60. Harrington (-1).

Sobota – 2. kolo
Tohle je pravá golfová řežba. Jednak se situace oproti úvodnímu dnu zásadně změnila, jednak se o vedení dělí tři hráči. Nu a konečně ač jsou to hráči těžkých kalibrů, ještě silnější jedinci z řad favoritů v závětří vyčkávají na svou příležitost. Je tu samozřejmě i případ zklamaných nadějí.
Skóre pro první místo je po polovině turnaje 10 ran pod par. Jsou na něm Bubba Watson, Charl Schwartzel a Adam Scott. Třetí jmenovaný zahrál nejlepší výsledek turnaje 63 (-8). „Jsem rád za to, jak tady hraju, protože nutně potřebuju dobrý výsledek, abych se ve FedEx Cupu pohnul dopředu,“ připomněl Australan, jehož by vítězství posunulo na třetí příčku v průběžném pořadí americké série. Scott už myslí nejen na postup mezi 70 hráčů pro třetí díl play-off, ale rovnou na třicítku, která si zahraje finálový turnaj.
V ten teď věří i Schwartzel. Má za sebou dvě vyrovnaná kola po 66 ranách a dvě sobotní rozdílné devítky. Na druhé, kterou šel dřív, zapsal Jihoafričan mimo jiné i dvě bogey, zato pak to byl v jeho podání koncert. Od jedničky do sedmičky zakartoval šestici birdie. Watsonovi se podařilo zahrát jen o jeden úder horší skóre než Scottovi. Kdyby zvítězil, převzal by vedení v celém okruhu.
Stejně dobře jako Watson, tedy 64 (-7), hrál i jeho americký krajan Brandt Snedeker a s průběžným skóre -9 je na samostatné druhé pozici. Na pětiparové sedmé jamce zahrál eagle. „Vzal jsem devítku železo a zkusil zahrát nejlepší ránu, jaké jsem schopen. Zase jednou jsme si pomohl v pravý čas,“ pochválil se golfista.
Pátý je se skóre -8 další z uchazečů o výhru ve FedEx Cupu, Američan Nick Watney. O postup na BMW Championship opět zabojoval Ernie Els a odepisovat pro druhou část Deutsche Bank Championship nikdo nemůže ani Luka Donalda či  Webba Simpsona, hráče první desítky momentálního celkového pořadí okruhu. Zato Dustin Johnson vinou tří bogey a dokonce i jednoho double bogey zahrál jen 71 (even par) a pohoršil si o dvacet míst. Klesl i Phil Mickelson, jenž těsně prošel cutem a dokonce za jeho hranicí (+1) zůstal Vijay Singh i K. J. Choi. Těm by postup do třetí části play-off neměl vzhledem k předchozím výsledkům uniknout. Definitivně mimo hru jsou mimo jiné Stewart Cink, Ian Poulter či Anthony Kim.
Další pořadí: 6. Fowler, Els (-7), 11. García, Donald, Day (-7), 18. Simpson (-5), 25. Furyk, Kuchar (-4), 33. D. Johnson, McDowell (-3), 61. Harrington, Stricker (E), 67. Mickelson (+1). Neprošli cutem: Poulter, Bradley, Kim, Cink, Singh, Choi.

Pátek – 1. kolo
Když na desáté jamce, kde turnaj začínal, zahrál Troy Matteson bogey, určitě nepomyslel na to, že na konci dne bude jeho výkon nejlepším ze všech. A přece se tak stalo. Američan, jenž letos už dvakrát pronikl do turnajového top 10, následně zapsal tři pary, ale ještě než došel na konec první devítky, přidal tři birdie. Na své druhé (na hřišti první) devítce pak přidal ještě čtyři a výkon jednatřicetiletého golfisty 65 (-6) znamená vedení v turnaji.
„Kdybych tady nezahrál dobře, končím,“ ozřejmil Matteson, jenž je 97. mužem aktuálního pořadí FedEx Cupu a dal jasně najevo, že favorité nemohou podcenit nikoho z takové pozice, jakou zaujímá právě on. Kdyby v Nortonu vyhrál, posunul by se rázem do první pětky průběžného pořadí.
Z uchazečů o celkové prvenství se nejvíc dařilo Angličanovi Luku Donaldovi. „Možná m i tam nespadlo pár puttů, ale jinak jsem skolem spokojen. Poslední dobou jsem se svou hrou spokojen,“ uvedl favorit. S jednou ranou ztráty se dělí o druhé místo a má k tomu dobrou společnost. Tvoří ji Jihoafričan Charl Schwartzel, Jihokorejec Jang Jong-un a Američan Jerry Kelly. Jelikož ovšem Donaldovi přímí konkurenti zůstávají v závěsu, po úvodním dnu je vše značně otevřené.
Další pořadí: 6. Day, Watney (-4), 13. Bradley, Mahan, D. Johnson, B. Watson, Fowler (-3), 27. Furyk, Stricker, Scott, Kuchar, Harrington (-2), 42. Mickelson, Els (-1), 57. McDowell, García, Vegas, Cink (E), 93. Singh (+4).

Druhý turnaj playoff FedEx Cupu, kam postoupilo už jen 100 z 125 hráčů, kteří se zúčastnili The Barclays, se těší na vynikající výkony všech hráčů. Do třetího turnaje postupí už jen 70 hráčů.

Loni zde zvítězil Charley Hoffman, který skončil minulý týden na děleném 10. místě. Je jen otázkou, kdo je favoritem turnaje. Jsou to všichni hráči. Hrát budou Dustin Johnson, Matt Kuchar, Vijay Singh, Y.E. Yang, Jason Day, Luke Donald, Justin Rose, Ernie Els, Phil Mickelson a další. Celé startovní pole je k dispozici zde.

Hraje se na hřišti TPC Boston s parem 71 o délce 6 678 metrů.

Dotace turnaje je 8 mil. dolarů (90 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,350 mil. dolarů (22,8 mil. korun českých) a získají 2 500 bodu do žebříčku FedEx Cup.

Turnaje Playoffs.
První se hraje  The Barclays, 25. – 28.8. v Edisonu v New Jersey, druhý Deutsche Bank Chanpionship, 2. – 5.9. v Nortonu v Massachusetts, třetí BMW Championship, 15. – 18.9. v Lemontu v Illinois a závěrem Playoffs je The Tour Championship, 22. – 25.9 v Atlantě v Georgii.

Do prvního turnaje v Edisonu je nasazeno prvních 125 hráčů žebříčku FedEx Cupu. Do dalšího postupí už jenom 100 hráčů, do třetího 70  a  poslední turnaj v Atlantě bude hrát  nejlepších 30 hráčů aktuálního žebříčku FedEx.  Vítěz získá 10 milionů dolarů.

Reset bodů
Protože se v sezonách 2007 a 2008 ukázalo, že si hráči do finálové části přinášejí z části základní mnohdy tak vysoké bodové rozdíly, že vlastně není finále Fedex Cupu tak dramatické, jak by si ho kdekdo přál, bylo přistoupeno v roce 2009 k novému systému bodování. Takzvaný „reset bodů“ má jediný cíl; vyrovant na startovní čáře The Tour Championship šance tak, aby (při určité byť minimálně pravděpodobné, ale přesto pravděpodobné) situaci mohl zvítězit i hráč, který postoupil do závěrečného turnaje Fedex Cupu z posledního, tedy třicátého místa. Fedex Cup má díky tomuto systému dramatický náboj až do posledních jamek. A věřme, že tomu tak bude i při letošním finále The Tour Championship presented by Coca-Cola v East Lake GC. Pojďme si tedy vysvětlit, jak „to“ vlastně funguje:

Hráči seřazení na prvním až třicátém místě si uchovají své pozice, ale vynulují se jim body již získané v předchozím průběhu. Podle umístění získají body podle níže uvedené tabulky;

Body za umístění v posledním turnaji Fedexu jsou pak přidělovány takto:

Takže ve finále a v praxi to znamená, že pokud v závěrečném turnaji vyhraje někdo z první pětky po BMW, pak jej už nikdo nemá šanci předstihnout v celkovém závěrečném hodnocení. Pokud vyhraje hráč na 6.místě po BMW, pak ho může předstihnout jenom hráč na 1.místě po BMW. Pokud vyhraje hráč na 7.místě pak jej může porazit pouze hráč na 1. nebo 2.místě, hráče ze 8.místa pouze některý z hráčů na 1. nebo 2.místě (hráč na 3.místě ho může vypůlit!), pokud by vyhrál hráč z 9.místa po BMW, pak by jej celkově mohl porazit jen hráč na 1. – 3.místě (4.místo půlí), při vítězství hráče na 10. – 14.místě po BMW by celkové vítězství mohl získat hráč na 1. – 4.místě (5.místo opět půlí) a při vítězství hráče z 15. – 30.místa po BMW v závěrečném turnaji Fedex Cupu může celkové vítězství ještě získat hráč na 1. – 5.místě a hráč na místě 6. pak toto vítězství může opět pouze vypůlit.

Odkazy: … TPC BostonSatelitní mapa hřištěStránky turnajeSvětový žebříček …  Finanční žebříček

European Tour – Omega European Masters, Crans Montana, Švýcarsko (1. –4.9.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Skvělým závěrem se k vítězství dobral dánský golfista Thomas Björn. Zahrál 62 (-9), stlačil své skóre na 20 ran pod par a předčil o čtyři údery druhého v konečném pořadí Martina Kaymera z Německa.
Další pořadí: 3. Van Zyl, McIlroy, Donaldson (-15), 6. Westwood (-14), 9. Jiménez, Norén (-13), 12. E. Molinari (-12), 16. Dyson (-10), 18. F. Molinari, Manassero (-9), 25. Hanson, Stenson (-8), 35. Clarke (-5).

Více …

Sobota – 3. kolo
Na všechny favority zase jednou vyzrál hráč, s nímž se vůbec nepočítalo. Do vedení se dostal Velšan Jamie Donaldson, jenž až doposud své vynikající výsledky střádal tak trochu skrytě. V sobotu zahrál 65 (-6) i navzdory bogey na devítce. Celkově se dostal na bilanci 14 ran pod par, což znamená překvapivé vedení. Za hráčem, jenž má na kontě tři tituly z Challenge Tour, ale mezi elitou se až doposud neprosadil, figuruje na děleném druhém místě plejáda favoritů.
Především je to Lee Westwood. Angličan dal o svém umění vědět právě včas. Jeho druhá pozice je skvělým východiskem pro finálové kolo. „V minulých dvou týdnech jsm odehrál jen šest jamek, ale vypadá to, že je dobré dobít baterky,“ komentoval svůj výkon Westwood. Jeho severoirský protivník McIlroy ve finálovém kole neskrýval sebevědomí. „Cítil jsem se na 61 či 62,“ řekl McIlroy, „jsem ve hře a hoši se mnou mujsí počítat,“dodal k nedělnímu finále golfista, jenž je zatím třetí se skóre -12.
Další pořadí: 4. Björn (-11), 6. Kaymer (-10), 12. Norén (-9), 15. E. Molinari, Jiménez (-8), 20. F. Molinari (-7), 25. Clarke (-6).

Pátek – 2. kolo
Tak trochu podle očekávání nevydržel Nick Dougherty na své pozici. Překvapivý lídr zahrál 72 ran (+1) a klesl s bilancí -7 na dělené páté místo. Mezi hráči, kteří zaútočili na jeho pozici, jsou i nejsou očekávaná jména. Mezi ty první patří Rory McIlroy. Jeho severoirský nositel se sice oproti čtvrtku o čtyři údery zhoršil, zapsal 69, ale celková bilance -8 stačí na vedení. Dělí se s ním o něj zajímavá trojice: Angličan Simon Dyson, desátý muž finančního žebříčku evropské série, jeho krajan Gary Boyd, jenž musí přidat dobrý výsledek, aby se dostal do finálového turnaje v Dubaji, a Velšan Jamie Donaldson. Ten střádá spíš  v drobných, ale v Race To Dubai se drží ve čtvrté desítce.
Je pravda, že McIlroy na tom mohl být lépe. Jak by si ambiciózní golfista, jenž letos triumfoval na US Open,  asi představoval svou hru, předvedl na páté čtyřparové jamce, kde posadil míč drivem metr od jamky a neměl problém s eaglem, na pětiparové devítce měl problémy na greenu: ze dvou metrů zahrál trojputt. „Nebudu si stěžovat na greeny, ale bylo to na nich opravdu těžké. Kdyby mi při patování přálo štěstí, asi bych byl od ostatních trochu dál,“ komentoval kolo McIlroy.
Nebyl sám, kdo při finální činnosti drsně zaváhal. Němec Martin Kaymer se na 16. jamce netrefil z pár decimetrů, zapsal double bogey a hlavně jeho vinou se dělí o pátou pozici spolu s Doughertym a triem Jaco van Zyl, Danny Willett, Fabrizio Zanotti. „Bylo by skvělé jít v neděli ve finálovém flightu s Rorym,“ popřál sám sobě i svému konkurentovi do třetího dne Kaymer.
Další pořadí: 10. Westwood, Norén, Manassero, Björn (-6),  19. E. Molinari (-5), 25. Clarke, Jiménez (-4), 39. Stenson, F. Molinari (-3), 52. Larrazábal, Oosthuizen, Hanson (-2). Neprošli cutem: Foster, Montgomerie, O. Fisher, Rock, Davies.

Čtvrtek – 1. kolo
Osm birdie nastřílel na podalpském hřišti Angličan Nick Dougherty, jehož dosavadní letošní turnajová bilance je zcela tristní. Startoval na dvaceti turnajích European Tour, ale ani na jednom neprošel cutem. Nevydělal si tedy ani euro a v žebříčku Race To Dubai nemůže být zatím vůbec klasifikován. „Bylo to nesmírně deprimující, neustále se vracet domů a prodlužovat tu sérii zklamání. Už mě napadaly různé věci,“ přiznal lídr. „Jsem nesmírně rád za to, jak jsem teď hrál. Je to něco jako velký návrat.“
Doughertyho skóre dne 63 (-8) je o dvě rány lepší než to, jaké mají po úvodním dnu na kontě uchazeči o celkové vítězství, Němec Martin Kaymer a Rory McIlroy ze Severního Irska. „Přihlásil jsem se, když jsem se dozvěděl, jak silné tady bude startovní pole. Lze tu získat hodně bodů do světového žebříčku,“ odtajnil svou motivaci Kaymer.  Je pátý, McIlroy šestý. I jemu se chce výš: „Doufám, že se mi podaří co nejvíc se přiblížit Luku Donaldovi,“ vzkázal přes moře světové jedničce. Spolu s oběma jmenovanými se o druhou pozici dělí ještě Angličan Gary Boyd a Song I z Jižní Koreje.
Poněkud nekonzistentně si počínal Lee Westwood Angličan začal s bilancí par – bogey – birdie, pak přidal krátce po sobě dva eagly (čtyřparové jamky 5 a 7), ve druhé devítce útočil na přední pozice. Pak ale zapsal dvě bogey na závěrečných dvou jamkách a se skóre -4 klesl na dělenou osmou pozici.
Další pořadí: 6. Dyson (-5), 8. Clarke (-4), 14. Hanson, Björn (-3), 23. E. Molinari, Norén (-2), 40. F. Molinari, Larrazábal, Oosthuizen, Jiménez (-1).

Turnaj se hraje v krásném městečku, které je v obležení švýcarských hor. Městečko Crans Montana přivítá nejednoho vynikajícího hráče Evropské tour. Hrát bude Rory McIlroy, Martin Kaymer, M. A. Jimenéz, Lee Westwood, J. M. Singh, F. Zanotti, P. Lawrie, P. Larrazábal, bratři Francesco a Edoardo Molinari, R. Gonzalez, Chris Wood, Simon Dyson či Pablo Martin.

Hraje se na hřišti GC Crans-Sur-Sierre s parem 72 a délkou 6 239 metrů.

Dotace turnaje jsou 2 mil. eur (48,4 mil. korun českých).

Odkazy: … GC Crans-Sur-SierreSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai

Ladies European Tour- Uniqa Ladies Golf Open, Golfclub Fohrenwald, Wiener Neustadt, Rakousko
(2.9. – 4.9.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Třetího nejlepšího výsledku sezony (po 7. a 11. místě) dosáhla mladá profesionální hráčka Klára Spilková. Po kolech 69, 73 a 72 skončila v rakouském Wiener Neustadtu na 17. pozici. Před prvním turnajem LET v České republice, který se koná příští víkend na Albatrossu předvedla Spilková dobrou formu.
Zvítězila Švédka Caroline Hedwall (-12). Spilková na ni ztratila deset ran a získala 2607 eur. V průběžném finančním žebříčku se posune na rozhraní šesté a sedmé desítky. Nejlepší ženě z Rakouska patří šek na rovných třicet tisíc.
Další pořadí: 2. Afonso (-8), 3. Reid (-7), 12. Brewerton (-3), 17. Spilková, Caudal (-2), 27. Davies (E),

Sobota – 2. kolo
Klára Spilková sice nedokázala zopakovat svůj vstupní výsledek, ale bez problémů prošla cutem, k čemuž jí stačilo sobotních 73 ran (jedna nad par), po nichž klesla na průběžných -2, a tedy na 22. místo průběžného pořadí. Vede Kaisa Ruutilla z Finska s momentální bilancí – 11. Slovence Zuzaně Kamasové se naopak nepodařilo dostat do finálové části.
Další pořadí: 2. Afonso (-10), 3. Sergas (-8), 4. Brewerton (-7), 7. Reid (-6), 10. Hedwall (-4).

Pátek  – 1. kolo
Klára Spilková odstartovala skvěle. Až do desáté jamky hála jen pary, pak přišlo první z jejích tří birdie. Česká golfistka zakončila kolo za 69 (-3). Spolu s dalšími osmi golfistkami, mezi nimiž jsou třeba i Angličanky Laura Davies a Felicity Johnson i Jihoafričanka Ashleig Simon, se dělí o 12. místo. Na nejlepší výkon ztratila šestnáctiletá naděje jen dva údery.
V čele je multinárodnostní skupina osmi hráček se skóre -5. Jsou to: Melissa Reid z Anglie, Becky Brewerton z Walesu, Caroline Masson z Německa, Giulia Sergas z Itálie, Kaisa Ruuttila z Finska, Caroline Afonso z Francie Rebecca Flood z Austrálie a Louise Larsson ze Švédska.
Další pořadí: 21. Andre, Alonso (-2),  38. Garett, Skarpnord, Koch (E),  56. Hedwall, Parker, Ciganda (+1),  70. Kamasová (+2).

Po delší pauze se evropská tour vrací zpět. Startovat bude celá řada vynikajících hráček Laura Davies, Carin Koch, Melissa Reid, Becky Brewerton, Rachel Bell, Zuzana Kamasová. Na start se postaví i Klára Spilková, které budeme držet palce.

Hraje se na hřišti GC Föhrenwald s parem 72 a délkou 5 647 metrů.

Dotace turnaje je 200 tis. eur (4,8 mil. korun českých) a vítězce připadne 38 750 eur (900 tis. korun českých).

Odkazy: … GC FöhrenwaldSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Finanční žebříček