obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

3 způsoby, jak vyzrát nad zákazem kotvení putteru

06.01.2016 | Taťána Belšánová | publikováno v rubrice Novinky
A A A

ZakazPutterOd 1. ledna roku 2016 začalo na golfových hřištích po celém světě platit pravidlo zákazu kotvení, jinými slovy, pokud jste stejně jako Adam Scott byli zvyklí hrát s putterem opřeným o tělo, tak máte smůlu. Takové je pravidlo.

Podle USGA si tak od Nového roku již nebudete moc opírat putter ani o břicho, o hrudník, a už vůbec ne o bradu.

My vám ale ukážeme pár tipů, s jejichž pomocí si toto pravidlo můžete trochu přizpůsobit k obrazu svému. S využitím některých starých ukotvovacích technik můžete i v roce 2016 puttovat na minimálně stejné úrovni, jako dosud.

Pokud jste, stejně jako Keegan Bradley, byli i vy zvyklí puttovat s tzv. belly putterem nebo dlouhým putterem, Brian Manzella, jeden ze stovky nejlepších golfových učitelů, vám ukáže, jaké úpravy musíte podle nových pravidel provést, abyste i nadále dosahovali stejných výsledků, a svůj oblíbený putter mohli i nadále používat.

1.    Konec kotvení

CorfieldputterZaujměte za putterem takzvanou ukotvující pozici, ale levou ruku dejte pryč z hrudníku. Váš základní postoj a držení těla zůstane beze změny. Soustřeďte se na správné držení loktů, a celkové držení této pozice, které je klíčem k udržení vašich puttů v dráze.

V této nové pozici (bez kotvení) se budete cítit mnohem přirozeněji, a navíc ušetříte peníze, za které byste si jinak museli koupit nový putter.

2.    Belly putter – nechť je předloktí vaším přítelem

Úprava držení tzv. belly putteru je ještě jednodušší. Pevně uchopte svůj putter tak, aby jeho konec směřoval na vnitřní stranu levého předloktí, protože stejně jako v prvním příkladě, právě předloktí vytváří pevný základ pro váš úder. Ujistěte se, že vršek hole máte pod levým loktem, protože jinak používáte nelegální držení.

Opírat se o předloktí ruky není proti novým pravidlům, to si uvědomuje i Matt Kuchar:

3.   „Claw“ držení pro perfektní úder

PutterMnoho golfistů s dlouhými puttery rovněž využívá takzvaného claw držení, čímž zabrání nerovnému úderu zaviněným roztřesenýma rukama. Správné držení putteru spočívá v klasickém uchopení hole levou rukou, přičemž prsty na pravé ruce se hole nedotýkají, čili případné třesení rukou má na vlastní úder jen minimální vliv.

Uchopte tedy hůl do levé ruky, pravou držte hůl ve žlábku mezi palcem a ukazováčkem, a úder veďte pravou rukou. Tento úder vedený houpacím pohybem je základem pevného a rovného úderu.

Server Golf.com udělal anketu, kde stovky golfových učitelů odpovídalo na to, kterou z těchto tří variant preferují. Největší úspěch zaznamenala varianta číslo dvě, kterou preferuje nadpoloviční většina všech trenérů, konkrétně 63 procent. Pro první typ se vyslovilo 23 procent, a na posledním místě zůstala třetí varianta se čtrnácti procenty.