Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Plány ČGF na letošní rok

17.04.2019 | Petr Halaburda - ČGF | publikováno v rubrice Novinky
A A A

BotanikaČeská golfová federace představila na tiskové konferenci plány pro letošní rok

Stále vyšší sportovní ambice, rozšíření platformy Bav se golfem i projektu Se školou na golf. Česká golfová federace dnes představila v areálu Golf Klubu Botanika hlavní cíle pro letošní rok.

Media Invitational je každoroční akce pořádaná ČGF na startu sezóny, jejíž součástí je tisková konference, na které se mluví o nejbližší sezóně. Letošním hostitelem byla Jaroslav Novák, majitel areálu a prezident GC Botanika.

Prezident Zdeněk Kodejš na dotaz o financování golfu připomněl, že obdobně jako u dalších svazů letos panuje nejistota z financování. „Přesto věříme, že stejně jako v minulých letech bude český golf mládnout. Především díky projektu Se školou na golf se k našemu sportu dostává stále více dětí,“ těší golfové činovníky a obdobným směrem se hodlají vydat i v budoucnu.

Právě systém státních dotací je však stále problematičtější. „V zájmu všech by mělo být, aby nová populace žila zdravě, sportovala a hledala aktivní zábavu, jenže v tom nám stát příliš nepomáhá. O dotačních programech se dozvídáme pozdě, odpovědnost přenášejí ministerští úředníci na tisíce dobrovolných funkcionářů,“ připomněl Kodejš potíže, do který český sport obecně upadá a vyjádřil přání, aby Milanu Hniličkovi v čele Národní agentury pro sport politické prostředí co nejméně  komplikovalo život.

Kodejše vedle mládnoucí struktury členské základny těší každoroční úspěchy českých hráčů. Vedle Kláry Spilkové i zlepšujících se dalších profesionálů přicházejí ze zahraničí také dobré zprávy o výsledcích českých amatérů. O ty se již druhým rokem stará švédský trenér Staffan Johansson, jehož působení v roli národního kouče se osvědčilo.

„Má obrovskou autoritu u hráčů i rodičů, osvědčilo se, že zde nemá žádné vazby. Funguje i jeho spolupráce s dalšími trenéry – Davidem Carterem a tuzemskými kouči, kteří působí u našich tréninkových skupin. Národní tréninkové skupiny mají v současnosti 45 a Regionální tréninkové skupiny 62 hráčů a hráček,“ uvedl generální sekretář Aleš Libecajt.

Většina hráčů se zúčastnila čtyř zimních kempů v zahraničí. „Nakonec jsme jejich rozsah nezužovali, přestože jde o finančně náročné akce,“ připomněl přípravu v ideálních klimatických podmínkách.

Vedle řady soutěží družstev v zahraničí čeká letos český golf také významná organizační zkouška během juniorského turnaje European Young Masters, které se uskuteční od 25. do 27. července na Kunětické Hoře. „Právě dnes zasedá organizační výbor pod vedením sportovního ředitele Luboše Klikara, přihlášeno je aktuálně již 32 zemí,“ prozradil Aleš Libecajt.

Rozvoj se bude opírat o Bav se golfem a Se školou na golf

ČGF bude letos rovněž pokračovat v aktivitách cílených na rozvoj golfu. „Platforma Bav se golfem se jako komunikační nástroj v prvním roce osvědčila, podařilo se nám lidi aktivovat. Neváhají se zeptat na věci, které pro ně dříve bylo obtížné zjistit, začínají se vracet i hráči, kteří nějaký čas nehráli,“ připomněl viceprezident federace Juraj Werner.

Podle projektového manažera ČGF Tomáše Přikryla se podařilo platformu Bav se golfem zpopularizovat ve veřejnosti, pomaleji však zatím reagují některé resorty a kluby. „Ale není to tak, že by nebyly aktivní. Pořádají řadu zajímavých akcí, ale stále ještě nemyslí na to, že je ideální soustředit propagaci na jednom místě, aby se o nich dozvědělo více zájemců,“ uvedl Přikryl.

Připomněl, že letos se platforma vydala na další nepoznané pole. „Po výborných zkušenostech s aktivitami a příchodem nových zájemců o golf během loňského Czech Masters jsme se rozhodli letos uspořádat dva ukázkové dny otevřených dveří s názvem Den Bav se golfem. Chtěli bychom vytvořit jakousi šablonu, kterou by mohla přebírat hřiště po celé republice. Sjednotila by se forma organizace i propagace,“ vysvětlil záměry do budoucna.

Podobně velmi dobře se rozvijí již několikaletý projekt Se školou na golf. „Golf se vyučuje na sedmi školách, další formou golfových kroužků zkoušejí, jaký bude zájem mezi žáky. Golfové kroužky jsou nyní již na více než sto školách,“ má radost Přikryl.

Zástupce médií zajímalo, jak se chodu ČGF dotkne požár Erpet Golf Centra, kde sídlí rovněž federace. Samotný sekretariát nebyl přímo nijak zasažen. „Zasaženy byly pouze kanceláře ekonomického oddělení v prvním patře, nyní se pracuje na odstranění škod,“vysvětlil Aleš Libecajt.

Součástí Media Invitational byl tradičně i turnaj na devět jamek na výborně připraveném hřišti Golf Klubu Botanika.

.