10. Večer českého golfu

26.11.2005 | Redakce | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Jubilejní 10. Večer českého golfu proběhl v pátek. 25. listopadu, v pražském Paláci Blaník. Organizuje jej Česká golfová federace ve spolupráci s exkluzivním marketingovým partnerem Medea Kultur. Tradiční setkání golfistů na závěr golfové sezóny uvedlo do Síně slávy českého golfu Jaromíra „Míšu“ Fuchse a Prokopa Sedláka a ocenilo další golfisty v mnoha kategoriích. Modré sako Golfisty roku oblékli Roman Svoboda a Zuzana Mašínová.
Večer proběhl podle osvědčeného scénáře pod taktovkou neméně osvědčeného moderátora, elegantního Marka Ebena.
Po úvodu a uvítaní návštěvníků a vzácných hostů byl promítnut půlhodinový film Český amatérský golf 2005, který zaznamenal všechny významné mezníky uplynulé sezóny.

Po zhlédnutí filmu bylo zahájeno uvedení dalších osobností do Síně slávy ČGF. Ve ztemnělém sále se na plátně postupně objevilo všech čtrnáct jmen současných obyvatelů Síně slávy a na podium nastoupilo celé vedení České golfové federace. Na plátně se objevují fotografie dvou nových obyvatel síně slávy: Jaromír Fuchs a Prokop Sedlák.

Noví členové Síně slávy českého golfu

Jaromír Fuchs byl do Síně slávy českého golfu uveden za za celoživotní hráčskou a organizační činnost ve prospěch českého golfu.
Jaromír Fuchs se s golfem seznámil již jako klánovický kluk, který si přivydělával jako caddie na místním hřišti. Po válce se již zúčastnil podzimních mistrovství caddies a dobyl své první vavříny. V letech 1948 a 1949 zvítězil v mistrovství caddies Golf Clubu Praha.
V roce 1950 se zúčastnil mistrovství republiky v Mariánských Lázních a v kvalifikaci skončil čtvrtý s výsledkem 78 ran. V jamkových bojích postoupil až do semifinále, kde podlehl nejlepšímu tehdejšímu hráči Hanno Tonderovi. V témže roce bylo úřady uzavřeno klánovické golfové hřiště a golf přestal být pro J.Fuchse součástí jeho každodenního života. S golfem se však nerozloučil a začal za ním obtížně jezdit do vzdálených Mariánských Lázní. V roce 1954 se opět v semifinále již ilegálního mistrovství republiky střetl opět s H. Tonderem a zvítězil. Ve finále podlehl nejlepšímu tehdejšímu hráči M.Vostárkovi.
Po několikaleté přestávce se v roce 1966 ke golfu opět vrátil a rychle se zařadil mezi českou výkonnostní elitu. Řadu let byl nejlepším pražským hráčem. Po založení Československého golfového svazu v roce 1968 se stal členem jeho výboru a golfu věnoval i svoji organizátorskou aktivitu. Jako člen oddílu Tatran Praha byl po dobu více než dvacet let předním hráčem ligového družstva, které bojovalo v nejvyšší soutěži. V roce 1973 se stal mistrem republiky ve hře na jamky. Kromě toho vyhrál řadu turnajů.

Po dovršení seniorského věku pro něj začalo období sportovních úspěchů v této kategorii. Svojí výkonností se rychle zařadil mezi seniorskou reprezentaci, která významně přispívá k dobré mezinárodní propagaci českého golfu.
Sledovat jeho přístup ke hře, techniku i chování, přísně respektující golfovou etiketu způsobem naprosto přirozeným a pohodovým, bez jakýchkoliv emocí a stresů, je stále školou pro všechny věkové i výkonnostní kategorie hráčů. Za svůj golfový život, který u nás patří k nejdelším, Míša Fuchs náš sport významně obohatil.

Prokop Sedlák byl uveden do Síně slávy českého golfu za dlouholetou organizační činnost ve prospěch českého golfu a za svoji publikační činnost o historii českého golfu.
Prokop Sedlák pochází z rodiny, kde oba rodiče hráli golf. Jeho otec byl jedním z prvních českých golfistů a v roce 1928 zakládajícím členem Golfového klubu Líšnice. Prokop Sedlák začal golf hrát již koncem čtyřicátých let minulého století. Je jedním z mála pamětníků klánovického hřiště, které navštívil se svými rodiči nedlouho před tím, než bylo uzavřeno a o dva roky později zcela zničeno.
Jeho golfové mládí probíhalo na Líšnici v padesátých létech. Koncem padesátých let již dosáhl několika sportovních úspěchů na klubové úrovni. Do celostátního sportovního dění nově oživeného golfu se zapojil začátkem let šedesátých. V té době začíná i jeho organizátorská činnost, nejdříve na klubové úrovni, potom i na celostátní. Od roku 1966 je nepřetržitě členem výboru Golfového klubu Líšnice.
Po založení Československého golfového svazu v roce 1968 byl zvolen do jeho prvního výboru, kde působil pět let ve funkci jednatele. Když po listopadu 1989 se vedle celostátní golfové organizace vytvářely i národní svazy, byl zvolen do výboru nově založeného Českomoravského golfového svazu.
Po rozdělení Československé republiky v roce 1993 byl Prokop Sedlák zvolen do výboru České golfové federace a ve výboru působil dvanáct let, poslední čtyřleté funkční období ve funkci jejího viceprezidenta. V roce 1993 byl rovněž zvolen prezidentem Golfového klubu Líšnice a v této funkci působil do roku 1996.
Začátkem devadesátých let začal Prokop Sedlák shromažďovat a utřiďovat podklady z historie Golfového klubu Líšnice a později celého českého golfu. Tato práce vedla nejdříve k napsání příručky o předválečné historii GKL, od roku 2001 poskytoval ke zveřejnění na internetu studii o historii českého golfu. Napsal řadu článků jak o historii českého golfu, tak i o jeho osobnostech. Nejvýznamnějším jeho dílem je kniha o historii českého golfu, která vyšla v roce 2004 pod názvem Historie golfu v českých zemích a na Slovensku. Prokop Sedlák je znám svou úctou ke golfovým tradicím a svým vystupováním tuto úctu vždy dokazoval.

Dále vyhlašované ceny

Objev roku – cena vyhlašovaná ve spolupráci s časopisem Golf
Objev roku v kategorii do 10 let
Johanka Steindlerová – GC Erpet Praha ze ZK na hcp 23
Jakub Pokorný – GC Karlovy Vary z 31.6 na HCP 16.0

Objev roku v kategorii do 12 let
Daniela Proroková – PGC Čeladná z 34 na HCP 16.3
Dalibor Hudák – GC Divoká Šárka ze ZK na HCP 15.5

Objev roku v kategorii do 14 let
Sylvie Siostrzonková – Beskydský GK ze ZK na 17.9
Cyril Cejnar GC Erpet Praha ze ZK na HCP 16.3

Nejlepší kadet hráč do 16ti let – cena Prezidenta ČGF
Michal Čepelák – Royal GC M. Lázně -za nejlepší průměrný výsledek brutto na rány ze dvou hřišť, který se musí dosáhnout nejen na domácím hřišti. Michal zahrál – 5 pod par v Cihelnách při Extralize, – 2 pod pa na Dýšině při Czech Golf Amateur Tour .

 

Žebříček mládeže 2005
v kategorii do do 12 let:
Dívka: Klára Spilková GCEP
Chlapec: David Štrouf GCEP

v kategorii do do 14 let:
Dívka: Zuzana Lančová PGCO
Chlapec: Vojtěch Dostál GCEP

v kategorii do do 16 let:
Dívka: Alžběta Kašinová GCPY
Chlapec: Svatopluk Býma GCHK

 

Czech Golf Amateur Tour 2005
Ženy
1. Zuzana Mašínová GC Praha
2. Martina Dorníková GC Erpet Praha
3. Edita Nechanická Royal GC M. Lázně

Muži
1. Petr Nič GC Erpet Praha
2. Lukáš Tintěra GC K. Vary
3. Rudolf Nechanický Royal GC M. Lázně

 

Midamatér roku
Radek Votruba

 

Senior roku
Jan Kunšta

 

Trenér roku – cena vyhlašovaná ve spolupráci s časopisem Golf Digest
Kategorie hlasování golfové veřejnosti: Pavel Hepnar
Kategorie hlasování profesionálních golfových trenérů: Oldriřch Nechanický

Golfista roku
Zuzana Mašínová GC Praha
Roman Svoboda GK Čechie

Následovalo slosování vstupenek o hodnotné ceny, ukončení slavnostní části večera a byl otevřen raut.

Z archivu Golf.cz:

9. večer 2004  
8. večer 2003  
7. večer 2002  
6. večer 2001  
5. večer 2000  
4. večer 1999