Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

10 důvodů, proč Tiger nevyhrává

18.09.2012 | Andrej Halada | publikováno v rubrice Novinky
A A A

Tiger Woods skončil na posledních dvou turnajích těsně pod vrcholem. Není to v letošním roce výjimka. V divácích vzbuzuje naděje po prvním i druhém kole, ale finiše se mu nedaří jako dřív. Jaké jsou příčiny?

Na turnaji Deutsche Bank první týden v září byl třetí, týden na to na turnaji BMW dělený čtvrtý. Také na British Open byl třetí, na Honda Classic druhý. Z osmnácti letošních účastí byl v první desítce osmkrát, z toho třikrát zvítězil. Každý jiný hráč by nad takovou bilancí pořádal oslavné tanečky, ale Tiger Woods může být právem lehce otrávený. Hlavně v těch posledních dvou turnajích se mu celkem dařilo, ale vždycky se našel někdo lepší.

Je potřeba říct, že Woods nemá z hlediska předchozího roku špatnou sezónu. Jde nahoru a pouze jediný hráč je letos v tabulkách lepší: Rory McIlroy. Jenže publikum srovnává Woodse s absolutnem – tedy s Woodsem samým z doby před několika lety. I proto mají fanoušci pocit, že Woodsovi to „jaksi nejde“. Zkusme proto hledat příčiny, proč Woods nevyhrává jako za mlada, přesněji jako v době před aférou.

1/ Věk. Woodsovi bude za pár měsíců už 37 let. Špičkový golf dneška předvádějí většinou hráči-atleti a nejlepší fyzický výkon podává člověk mezi dvacítkou a třicítkou. Na to třeba doplácí téměř padesátník Vijay Singh, který třetí a čtvrtá kola už nedohrává s dostatkem sil. A i když je Woods v perfektní fyzické kondici, věk svoji roli hrát musí. Ubývá schopnost koncentrace, psychika už není tak nabuzená. Mládí jde dravě za cílem a McIlroy to předvádí stejně, jako kdysi Woods. Je příznačné, že Woods je druhý v letošním počtu ran na kolo (68,892), ale pokud jde o poslední kolo, je až dvacátý třetí (70,290).

2/ Prožité události, aféra a rozvod. Nenamlouvejme si, že Woods je stejný jako v době před aférou. Rozvod, odloučení od dětí, nový dům, noví lidé okolo… Než se to usadí, to nějakou dobu trvá. Získat ztracenou jistotu v případě rozvodu trvá roky. A často se do „původního stavu“ člověk nedostane nikdy. Woodsovi možná v některých důležitých okamžicích přelétne něco přes nos, nějaká zasutá vzpomínka – a koncentrace je pryč.

3/ Patování. Vše vyřčené z bodu 2 se projevuje právě na grýnech. Woods má výtečné výsledky při hře v poli, ale na grýnech míjí. Anebo hraje několik trojpatů za kolo, což je u něj nečekané. Právě patování je s psychikou spojeno nejvíce. Ale také je možné, že prostě nemá v daném okamžiku potřebné štěstí. Že letošní rok bojuje, ale chybí ten malý krůček. Třeba to přijde příští rok. V patování je také v celkové statistice PGA pro letošní rok na 24. pozici.

4/ Soupeři. Konkurence je dnes silná. Nejen proto, že McIlroy se dostal do mimořádné formy, ale i kvůli tomu, že je tu početná řada soupeřů vždy schopných čas od času zazářit. Tomu odpovídá i fakt, že major turnaje v minulých letech vyhrávalo tolik hráčů. Woods bojuje s větší konkurencí, která navíc vidí, že z někdejšího krále i císaře není potřeba mít takový strach a respekt.

5/ Motivace. Někdy jakoby ji postrádal. To se dřív nestávalo. Woods určitě touží překonat major-rekord Jacka Nicklause a stejně tak by rád překonal i Sneadův rekord 82 titulů na PGA Tour (zatím jich má 74). Jakmile ví, že turnaj se nevyvíjí podle jeho představ, nemůže bojovat o titul, ztrácí pro něj hra význam. Nač dál plýtvat energií? Nikdo také nemůže čekat od Woodse po sedmnácti letech profesionální kariéry stejnou „tygří“ zavilost ve výsledkových ambicích. Ctižádostivost je do značné míry spojena s věkem, čím je člověk starší, tím si je víc vědom, že život obecně není jen závod. Woods určitě chce vyhrávat, ale někdy třeba ani nemá na golf chuť.

6/ Rodina. Opět tento bod souvisí s předchozím. Jen málokdo ví, jak vlastně teď Woods žije, jak se stýká s dětmi a jak mluví s bývalou ženou. Z některých zpráv vyplývá, že když je s dětmi, tak na golf vůbec nemyslí. Třeba si uvědomuje, že rozvodem o něco přišel. Dřív to tak nebývalo, to byl golf alfou a omegou celého jeho života.

7/ Chybí mu ženské… Trochu legrační důvod, ale kdy hrál Woods nejlépe? Když byl mladý a nezadaný a když měl sice ženu, ale taky fůru milenek. Dneska si určitě dává pořádného majzla na to, s kým se intimně stýká a jestli náhodou někde nečíhá fotograf. A jestli Woods nemůže prohánět jednu sukni za druhou, i to může být důvodem, proč se v některých momentech cítí slabší.

8/ Chybí mu caddy… Steve Williams stál u největších Tigerových úspěchů a jak řekl jednou Hank Haney: „Nikdo nemá k Woodsovi tak blízko jako Steve“. Ti dva byli skoro jako manželé; jejich svazek vydržel dvanáct let, dvakrát déle než šestileté manželství s Elin Nordegrenovou. Caddy nehraje za hráče, jenže vytváří zázemí. Williams tuhle roli zvládl bravurně, Joe LaCava je nový… To pak stačí omylem podaná müsli tyčinka namísto jogurtového krému – a herní pohoda je pryč.

9/ Protože jsem vymyslel jenom devět důvodů, ale titulek „10 důvodů…“ vypadá líp, vložil jsem tenhle text navíc. A zde je poslední důvod:

10/ Chybí mu hračka. Psal o tom nedávno jeden americký golfový server z Maine: Woods ztratil v době manželské aféry svého oblíbeného plyšového tygříka! Hračka měla pro Woodse stejný význam, jako pro mediálního magnáta Charlese Fostera Kanea jeho dětské dřevěné sáňky (viz film Občan Kane režiséra Orsona Wellese). V manželské hádce totiž Elin tygříka po Tigerovi hodila, hračka zapadala kamsi za otoman a už ji nikdo nikdy nenašel. Hračka byla o to důležitější, že ji Tigerovi věnoval jeho otec. Stejně jako Kaneovi ty sáňky.

Pokud tedy někdo najde malého tygra velikosti cca 15 cm, oranžově a bílé žíhaného, již dosti ošoupaného, s natrženým levým uchem a vybledlým nápisem Made In Singapore (tenkrát ještě Čína nevyráběla), nechť ho prosím pošle na adresu Tiger Woods, Jupiter Island, Florida, U.S.A. Tiger i celý golfový svět budou nálezci vděční!

Andrej Halada, www.navzduchu.cz