Golf v ráji II – Mauritius, Le Touessrok

14.04.2011 | Redakce | publikováno v rubrice Cestování
A A A

Hřiště je také často známé jako Ile Aux Cerf a jedná se pravděpodobně o světový unikát mezi golfovými hřišti. Nachází se totiž na malém ostrově Ile Aux Cerf, několik minut plavby lodí z pevniny. Kromě golfových jamek zda najdete už jen několik kilometrů nádherných pláží a nic víc.
Je součástí luxusního hotelového komplexu, odkud každých 20 minut vyráží pro všechny náruživé golfisty člun. Za pár minut vás již uvítá tropická džungle a do ní velmi citlivě vsazené hřiště z pera Bernharda Langera. Je otevřeno pro všechny golfisty, nejen pro hotelové hosty.
Z nejdelších odpališť, tzv. Langer tee, měří téměř 6500 metrů, z mistrovských (obdoba našich bílých) pak  5944 metrů, což se na první pohled nezdá nepřekonatelné, ale stačí Vám ale přijití na odpaliště jakékoliv jamky a pochopíte.

Velmi úzké fairwaye, výborně střežené greeny a množství vodních a písečných překážek vás nenechají ani chvilku vydechnout a jsou zkouškou i pro velmi zdatné golfisty. Rozhodně všem doporučuji vzít si s sebou dostatečnou zásobu míčů, není problém jich zde několik za kolo nechat.
Pokud chcete uhrát rozumný výsledek, birdie karta je absolutní nutností. Několik jamek se odpaluje částečně naslepo, moc toho z odpališť není vidět. Výběr hole a správný směru jsou tak zcela zásadními předpoklady úspěchu.

První devítka

A už je to tady, stojíte na jedničce a říkáte si, že to opravdu není úplně lehký začátek. Před vámi hluboká rokle, která vyžaduje velmi slušnou ráno vzduchem. Navíc je třeba trefit se do výseče mezi stromy. Prásk, prásk a v lepším případě bogey je na světě. Dvojka je příjemnější, spíš technický par 4, průměrná rána z odpaliště vás dostane do solidní pozice, hlavně netrefit ten hluboký bunker vpravo.
Trojka je krásný par 3, z pánských odpališť buď 117 nebo 140 metrů (na Langer tees při první návštěvě hřiště raději hned zapomeňte). Ránu hrajete přes jezero. Green je na malém poloostrově, takže krátká, dlouhá či nepřesná rána končí nemilosrdně ve vodní překážce. Na prvním pětiparu č. 4 máte šanci skórovat, jamka není nijak záludná, pro dlouhé hráče je možnost dosáhnout greenu druhou ranou.
Pětka vás opět donutí přemýšlet o první ráně, dostat se do pozice je na tomto paru 4 klíčové. Green má po pravé straně voní překážku, raději tak volit druhou ránu na jistotu. Na šestce, nejdelším paru 5 na hřišti (pro dámy 490 metrů, Langer tees 601), hrajte strategicky. Pokud po drivu skončíte v bunkru po pravé straně (lemuje téměř celou fervej), nebudete to mít jednoduché. Klasický pětipar, který i dlouhý hráč hraje na green třetí ranou, ten je navíc vyvýšený a po pravé straně chráněný hlubokými bunkry. Odměnou však je po celé právě straně výhled skrz stromy na až kýčovitě modrou hladinu oceánu, která nádherně kontrastuje se sněhově bílým pískem. Totéž vás čeká na sedmičce.
Osmička je zajímavý třípar, velmi krátký, ale s greenem nahoře na kopci, výběr hole a udržet míč nahoře není nic jednoduché. Devítka Vás přivede zpátky téměř klubovny, první půlku máte za sebou a scorecard se hemží samými veselými čísly.  Pokud máte pocit, že hřiště opravdu nepatří mezi lehká tak se těšte na druhou devítku.

Druhá devítka

Desítka – par 4 – rokle před vámi, stromy vlevo, stromy vpravo, někde na horizontu jamka ostře zahýbá doleva. Bez znalosti metrů téměř nemožné dostat se do pozice tak, abyste druhou ránu mohli hrát na green. Podobný problém opět nastane na jedenáctce, dlouhém paru 5. Po pravé straně vidíte bunkr, někde v dálce jamka zahýbá vpravo. Za zatáčkou už je jen řada stromů a oceán.
Dále v pořadí už se na vás těší dlouhý čtyřpar 12 a náročný třípar 13, voda vlevo, hluboký bunkr vpravo. Následuje nádherná čtrnáctka. Kratší par 4. Postavíte se na odpaliště a proběhne vám hlavou myšlenka – opravdu se dá v tropické džungli postavit hřiště? Dá! Natýčkujte, zavřete oči a odpalte. Raději moc nepřemýšlet a poslat míč do hry. Když se povede, hrajete do greenu maximálně ze 100 metrů. Jamky 16 a 17 jsou opět spíše technické, velmi pečlivě je třeba vymyslet první ránu, pokud ji dostanete na fervej máte to nejhorší za sebou.
Blížíte se ke klubovně a zdá se vám, že snad už to nejtěžší máte za sebou.  Pak tedy vítejte na jamce č. 18. Je to opravdu mistrovské dílo. Středně dlouhý par 4. Před vámi opět tradiční rokle, kterou je nutno přestřelit. V pravé části ferveje dva bunkry z nichž se Vám bude jen těžko hrát rána do greenu. Abyste se na něho dostali, potřebujete přestřelit více než 100 metrovou rokli a trefit relativně úzký green. Vpravo pokračuje rokle, vlevo stromy. Tři patra greenu vás už potom snad ani nepřekvapí.

Doufám, že vás článek moc neodradil, hřiště rozhodně doporučujeme a stojí za to ho vidět, hrát a poznat. Design je náročný, ale každá jamka je jiná, nenajdete zde dvě stejné. Údržba hřiště je na nejvyšší úrovni stejně jako servis. Perfektní ferveje a greeny, nádherná příroda. Díky pestrosti zdejší fauny hraje všemi barvami.

Vezměte si s sebou dostatek míčů, přijďte sem s pokorou a budete odměněni opravdu nevšedním zážitkem.
Pro zájemce doporučujeme birdie kartu