Golf v ráji

23.03.2011 | Redakce | publikováno v rubrice Cestování
A A A

Nebo by měl titulek znít raději „Ráj golfu“? Mauritius, malý ostrov ve vlnách Indického oceánu patří bezesporu mezi ráje na zemi. Na své si zde přijdou milovníci krásných pláží, luxusních hotelů, barvami hrajících parků a samozřejmě všichni golfisté, od začátečníků až po zdatné hráče.

V době, kdy v Evropě bojujeme s teplotami okolo bodu mrazu je na Mauriciu léto. Léto v tropech však není létem s extrémními teplotami, naopak zde vládne příjemných 30 stupňů s relativně vysokou vlhkostí vzduchu. Protože jste v tropech, občas se může objevit malá přeháňka nebo bouřka, přeháňka vás však příjemně osvěží.

Během naší návštěvy jsme měli možnost poznat 3 různá hříště. Každé bylo jiné, všechny však měly jedno společné – úchvatné výhledy a krajinu okolo s vynikajícím servisem. Pokud si chcete dovolenou golfem jenom zpestřit, není nutné vozit s sebou kompletní výbavu. Všechny navštívená hřiště vám zapůjčí kvalitní značkové sety, obvykle poslední modely.

Golf první – Paradis Hotel & Golf Club Mauritius

Resort se nachází na malém výběžku pevniny v jihozápadní části ostrova. Okolí dominuje hora Le Morne, na kterou máte především při hraní první devítky nádherný výhled. Hřiště je určeno především pro hosty dvou sousedících hotelů, tee-time si můžete objednat ihned po rezervaci hotelu. Po předchozí domluvě si zde mohou zahrát i ostatní hráči. Rezervaci je ale standardně možné uskutečnit maximálně dva dny předem. Hoteloví hostí platí v přepočtu zhruba 500 korun za fee, buggy je za příplatek, hra se dá celkem bez problémů absolvovat i pěšky.

Hřiště nepatří mezi nejdelší, ze zadních odpališť měří 5924 metrů s parem 72. Je navrženo tak, aby si na něm zahráli golfisté všech kategorií, jamky nejsou nijak extrémně dlouhé, jsou jasné a přehledné. Roughy v podstatě nejsou, i mimo fairway míč najdete bez větších problémů – pokud ovšem nezamíří do vodní překážky nebo snad až za hranice hřiště.

První devítka se nachází v palmovém háji pod horou Le Morne. Jamkami prochází velká vodní překážka, při bližším zkoumání zjistíte, že se jedná o umělý kanál spojující laguny, tedy se slanou vodou.

Jednička je příjemný čtyřpar na rozehrání, z nejdelších odpališť měří 360 metrů. Poměrně široká trvej, mírný dogleg doprava. Green je solidně chráněný a je třeba dobře volit hůl v závislosti na pozici jamky. Dvojka je výzvou pro všechyn dlouhé hráče, 285 metrů se při dobré konstelaci dá zdolat i první ranou. Mírný fade je však potrestán bunkrem po téměř celé pravé straně jamky a následující rána z písku z nějakých 30 – 50 metrů opravdu nepatří mezi jednoduché.

Na prvním pětiparu, jamce číslo 4, je možné dosáhnout greenu druhou ranou. Jamka sice měří z nejdelších odpališť 490 metrů, jedná se ale o mírný dogleg, ale pokud dobře umístit drive, můžete být na nějakých 220 metrech do greenu. Vodní kanál těsně před greenem Vás ale plány trošku pokazí, většina hráčů tak krátkým železem přihrává do pozice a snaží se o birdie dobrou přihrávkou.

Poslední tři jamky první devítky jsou velmi povedené, pětipar č. 7 končí vyvýšeným greenem a nutí vás přemýšlet o výběru hole, ani dlouzí hráči zde nemají příliš šancí atakovat green druhou ranou.

Osmička je krátký, ale technický par 4, kdy první ránu hrajete většinou delším železem do pozice, abyste si usnadnili druhou ránu na green za vodní překážkou. Devítka je jeden z nejdelších parů 4 (415 metrů), po celé pravé straně navíc máte velké jezero, které dosahuje až ke greenu.

Druhá devítka se od dvanácté jamky otevírá a dostáváte se na velice atraktivní část hřiště podél Indického oceánu. Po jamkách 10 a 11 vás čeká první vážná na druhé devítce. 410 metrů, aut vpravo a voda vlevo. Často zde hru také ovlivňuje od oceánu vanoucí vítr.

„Signature holes“ a také asi nejvíce fotografovaná část hřiště Vás uvítá pětiparem číslo 16. Ačkoliv se nejedná o nijak závratně dlouhou jamku (430 metrů), tak skórovat zde není jednoduché. Odvážné hráče, kteří si troufnou hrát přes oceán jamka může odměnit a bude je čekat zhruba 150 metrová rána do greenu. Jenomže malý poryv větru, ne úplně perfektní drive a míč skončí nenávratně ve vodách oceánu. A nezbývá, než hrát z odpaliště třetí ránu.

Třípar č. 17 pak nadchne snad každého hráče, odpaliště se nachází v samém cípu pevniny, kolem vás a po celé pravé straně jamky už je jenom bílá pláž a oceán. Osmnáctka už vás dovede ke klubovně, green je schován v takovém malé džungli před klubovnou a pro útok je potřeba opravdu dobře umístit drive.

Hřiště bylo solidně upravené, vzhledem k velkému suchu, které panovalo posledních několik měsíců, byly fairwaye poněkud scuhé. Naproti tomu greeny byly skvěle připravené, příjemně rychlé a přesné.